Architektura / občanské stavby

Měď v architektuře: Skleněný kancelářský dům v Dublinu

Nová kancelářská budova na Warrington Place je charakterizována její vysoce tvarovanou a trojrozměrnou fasádou. K této kompozici patří i převislá bronzová střecha.

Henry J Lyons Architects , 4. 10. 2012

POPIS ARCHITEKTA: HENRY J LYONS & PARTNERS

Zaskleněné plochy jsou orámovány kamennými panely a spodní plochou klenby, prvky mají proudnicový a zakřivený tvar, které dodávají fasádě charakter a současně určují ohnisko tohoto důležitého spojení.

Budova se tyčí na břehu kanálu a jeho okolních zelených ploch. To vše se odráží na skleněných panelech, obsahujících zrcadlové prvky. Barevná světla v noci osvětlují nízké zděné okraje, které spojují skleněnou stěnu.

Nádvoří před vchodem obohacuje bronzová socha spolu se světelným řetězcem, který osvětluje skleněný výstupek vchodu a skleněné stěny foyer. Světlo se tu dostane do přízemí přes obdélníkové otvory v kamenem pokryté části zdi. Bronzová socha je v souladu s materiálem vyčnívající zasedací místnosti a s převislou střechou. Bronzová střecha je vytvořena z litých bronzových plátů upevněných ke krakorci, a zabezpečuje užitečné zastínění horních pater.

Podlahové krytiny nejsou moc výrazné, dostávají světlo ze všech fasád, jejíž zoubkování přináší světlo hlouběji do budovy a současně zdůrazňuje jejich reliéf. Malé prvky slunolamu (brise soleil) zdůrazňují proudnicový tvar krakorcovitého výklenku, čímž dodávají fasádě na hloubce.

Zevnitř zajišťuje budova panoramatický pohled na město a dál, na pobřeží. Terasy jsou orientovány směrem na kanál, a na sousední budovy postavené v gregoriánském stylu.

Budova nabízí 7,000m2 kancelářských prostor rozprostírajících se na 7 podlažích a 27 parkovacích míst v přízemí.

POPIS PORADCE PRO POKRÝVÁNÍ: BILLINGS DESIGN ASSOCIATES LTD

Designérským záměrem pro zastřešení One Warrington Place bylo použití rovných bronzových plátů. K docílení estetického vzhledu bylo vyzkoušeno mnoho variací. Rychle se přišlo na to, že dostupné pláty jsou moc tenké a takto získané profily nebudou splňovat daný záměr. Proto se vymyslelo použití litého bronzového plátu.

Designéři úzce spolupracovali s výrobcem, německou firmou Uppendahl GmbH, aby byla převislá střecha a fasáda stěny vyrobena na míru. Silné bronzové pláty byly speciálně lité a válcovány na požadovanou tloušťku 6mm. Poté byly pláty nařezány na míru. Výrobce po ošetření povrchu provedl požadovanou patinaci. Spojení těchto na míru vyrobenených panelů bylo vyřešeno použitím upínačů z nerezové oceli, které byly navrtány na skrytou stranu panelů. Celý proces byl pečlivě kontrolován, aby se zajistil dostatečně pevný spoj. Spojovací systém byl laboratorně testován s panely o stejných rozměrech, které se zatížily až na 4 tuny/m2, což značně přesahovalo situaci ve skutečnosti. Systém byl nezávisle testován i odborníkem na materiály, aby byla úplná jistota, že nedojde k bimetalické korozi.

Dokončená instalace byla jedním z milých příkladů, jak silné bronzové pláty mohou dodávat příjemný vzhled, čehož se jiným materiálem docílit nedá, a současně svou plochou formou zajišťuje soudobou estetiku.

POPIS SOCHAŘE: MICHAEL WARREN, MAGISA s.a.

Tmavě bronzová socha, zobrazující formu podobnou slovu z někdejších orientálních spisů, stojí na průchozí ploše, která vede k hlavnímu vchodu One Warrington Place.

Socha znázorňuje soulad i protiklad s architektonickou dynamikou fasády budovy, s její stěnou, s přes více poschodí přesahujícím skleněným povrchem a se skořápkově bílými dlaždicemi z portlandského kamene.

Především, z hlediska kontextu, je důležitou funkcí 4.4 metrů vysoké sochy překlenout lidské měřítko v měřítko architektonické. Co se týče stylu, je toto umělecké dílo robustní a velmi jednoduché. Jeho čistá forma současně uhlazuje složité vizuální protiklady, které způsobují rovné a obloukovité tvary sochy.

Celkově se jeví, že socha na chvíli dosáhla velké výšky, jako doprovod vlny právě dosahující vlastního zenitu, jakého je tato struktura jen schopná. Co se stane poté, se nedá s žádnou přesností předpovědět, ale tato mohutná kapalnost určitě nabude nové podoby prorážíc cestu na nové území...

Klíčová slova:

kancelářská budova

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři