Architektura / administrativní stavby

Opuštěné vysílací centrum z londýnské olympiády slouží po inovativní přestavbě kreativním studiím

Hlavní vysílací centrum olympijských her v Londýně z roku 2012 našlo nové uplatnění. Ateliér Hawkins\Brown zpracoval schéma pro transformaci opuštěného areálu na zázemí pro subjekty působící v digitálním a kreativním průmyslu. Návrh nového komerčního komplexu se zakládá na inovativním využití modulární architektury.

EARCH.CZ , 19. 12. 2018

Za revitalizací budovy olympijského vysílacího centra ve východním Londýně stojí britská kancelář Hawkins\Brown. Město nakonec upustilo od původního záměru demolice monumentální konstrukce a rozhodlo se svěřit budoucnost nevyužívané stavby do rukou architektů. 240 metrů dlouhá ocelová konstrukce namísto toho nyní hostí 21 uměleckých studií a pracovišť.

Foto: EARCH

Lokalita Hackney Wick, v níž se komplex nachází, se pyšní jednou z dlouhodobě nejvyšších koncentrací umělců v Evropě. Proto jako hlavní inspirace při tvorbě projektu sloužila právě lokální komunita. Cílem bylo vytvořit prostory s jedinečným charakterem, kde by se setkávali umělci z různých oborů. Kromě toho se autoři návrhu nechali inspirovat tzv. kabinety kuriozit, tedy sbírkami podivuhodných předmětů z dob renesance, které definovaly základy dnešního fenoménu sběratelství. Nové komerční centrum tak ukrývá bohatou sbírku kreativního dědictví zdejší oblasti.

gantryFoto: EARCH

Revitalizovaná část Olympijského parku královny Alžběty nyní poskytuje pracovní zázemí v podobě 21 studií. Architekti využili technologicky inovativního open-source programu WikiHouse, jež umožnil vytvořit moduly přímo na míru projektu. WikiHouse nabízí výběr ze standardizovaných modulů, které lze do značné míry uzpůsobit podle požadované velikosti, tvaru a dalších parametrů. Možnosti programu přesně reagovaly na potřeby projektu spočívající v realizaci nepravidelných modulů.

gantryFoto: EARCH

Šedá ocelová konstrukce získala díky barevným objektům zcela nový, překvapivý ráz. Každé ze studií má ztělesňovat lokální produkci a kreativní myšlení komunity. Jedna z buněk například odkazuje vzorem rybích šupin na místní výrobu vyhlášeného uzeného lososa. Studia obložená dřevem zase poskytují klidné a flexibilně přizpůsobitelné prostředí pro tvůrčí práci.

gantryFoto: EARCH

  • Ateliér: Hawkins\Brown
  • Země: Velká Británie
  • Město: Londýn
  • Ulice, číslo: Queen Elizabeth Olympic Park
  • PSČ: E20 2ST
  • Realizace: 2018

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři