Architektura / administrativní stavby

Osobní věž na solární ohřev a sběr dešťové vody | Finalista globální soutěže Holcim Awards 2009

Mezi další finalisty druhého ročníku Global Holcim Awards 2009 patří projekt "trvale udržitelné věže", která zajistí obyvatelům Brazilie, případně dalších zemí, základní lidské potřeby na teplou a pitnou vodu a energii. Autorka Maria Andrea Triana z organizace LabEEE-UFSC svým návrhem zlepšila životní podmínky možná desetitisícům lidí.

EARCH.CZ , 20. 1. 2011

V Brazilii trpí nějakým významným nedostatkem sedm miliónů domů, z čehož se nejčastěji jedná o bydlení nízkopříjmových rodin. Tito lidé trpí nedostatkem pitné vody, nefungujícím nebo žádným odpadem a o elektrické energii ani nemluvě. Situace vyžaduje urgentní řešení, přesto by použití konvenčních metod promarnilo šanci zavést trvalé udržitelný koncept.

Rozhodující spotřeba elektrické energie domácností jde na: chlazení, ohřev vody, klimatizaci a osvětlení. Jen ohřev vody znamená průměrně 24% z celkové energetické spotřeby a proto by nejlepší řešení bylo využití solární energie, která patří k obnovitelným zdrojům. Zatím se v Brazilii nebere v potaz jako vodní zdroj sběr dešťové vody, přestože 30% rezidentní spotřeby tvoří pitná voda. Companhia de Habitação do Estado de Santa Catarina (Cohab/SC), státní bytový program Santa Catariny (což je stát na jihu Brazilie) vytváří projekty pro nízkopříjmové rodiny. Pracuje na nich, aby vytvořili standart pro celý stát.

Požádali nás, abychom navrhli jendoduchý projekt o výměře 36 m2, zahrnuli řešení založené na schopnosti získávání energie a racionálnímu využití vody, a především, aby bylo naše řešení lehce přenositelné/zkopírovatelné. Vymysleli jsme železobetonovou věž se solárními kolektory na ohřev vody a prostředky na sběr dešťové vody. Využití by se našlo pro nové obydlí i pro ty stávající. Použili jsme také vodní nádrže, jelikož často nelze čerpat dostatek vody s veřejného potrubí a když už to jde, tak kvalita je pochybná. Poněvadž standartní nádrže, jenž se dodávají k novým domům, jsou malé, staví se dodatečně improvizované konstrukce, aby si lidé přidali další nádrž.

“Udržitelná věž” využívá dešťovou vodu jako pitnou vodu, ale i na ohřev vody. Systém je jednoduchý na údržbu. Solární kolektory se mohou podle místní zeměpisné šířky nainstalovat ve všemožných směrech a sklonech ke slunci. Velikost vodní nádrže lze také upravit v závislosti na konkrétních dešťových podmínkách.

Věž by mohla posloužit lidem i v oblastech, kde jsou dodávky vody kritické. Včleněním čistícího zařízení do systému by se mohlo využít větší množství vody.

Výhodou věže je možnost použití pro nové i staré domy, navíc náklady na instalaci jsou relativně malé, takže ekonomická zátěž není tak velká vzhledem k tomu, že se dobyvatelům vyřeší základní životní potřeby.

Více informací o tomto projektu zde.

Pro bližší informace o soutěži Holcim Awards a přihlášení vlastního projektu se podívejte www.HolcimAwards.org.

 

Klíčová slova:

udržitelnost

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři