Architektura / rodinné domy

Podívejte se vašemu budoucímu bydlení na zoubek

Odborníci na pasivní domy tvrdí, že s výběrem domu je to jako s autem. I když se vám líbí, jak vypadá, a zamlouvají se vám úložné prostory, vždy řešíte i jeho další vlastnosti. Například to, jakou má spotřebu nebo nakolik je vybavené. A jak tohle všechno souvisí s vaším budoucím bydlením?

BAHAL ČR a.s. , 29. 11. 2011

Jednoduše, všechny tyto parametry byste totiž měli vědět také o svém domě, který kupujete na celý život. Na prvním místě je samozřejmě jeho spotřeba energie. Vzhledem k bezkonkurenčně nízkým nákladům na vytápění a ohřev vody logicky dojdete k pasivní stavbě. Výhodné jsou typové pasivní domy s velmi vysokým standardem a garantovanými úsporami. Jejich pořizovací cena je srovnatelná s klasickým domem, jehož roční spotřeba je ovšem i více než desetkrát dražší. A jaké firmě byste měli pasivní dům svěřit? Ideálně takové, která vám připraví projekt a postará se také o jeho realizaci. „Projektová i realizační dokumentace by měla striktně respektovat zásady pasivních či nízkoenergetických staveb, což souvisí s možnými úskalími při samotné stavbě. Proto je logickým postupem pořídit si kompletní řešení od jedné firmy, protože firma, která umí pasivní dům postavit, jej umí i dobře vyprojektovat,“ radí Ing. Stiva Jokeš, generální ředitel společnosti BAHAL ČR a.s., která se specializuje na pasivní a nízkoenergetické domy. Základem dobré stavby jsou samozřejmě použité materiály. Otázkou pak zůstává, zda-li dáte přednost dočasné dřevostavbě, jejíž konstrukce z dřevěných rámů má omezenou životnost, nebo konstrukčně stálé stavbě. Ty existují v klasickém cihlovém provedení nebo s ocelovou konstrukcí. „Ocelová konstrukce přinesla do pasivního stavebnictví velké výhody. Jednak je naprosto spolehlivá, co se týče statiky, a dále je její životnost prakticky neomezená. V případě domů BAHAL se lehká pozinkovaná ocelová „kostra“ používá v konstrukci s difúzně otevřenými materiály, a proto je jakákoliv možnost její koroze vyloučena,“ uvádí Ing. Jokeš.

Kvalitní pasivní stavba ovšem záleží také na detailech a ty ovlivní výsledný komfort vašeho bydlení. Dům by měl být proto připraven na budoucnost, a to nejen úsporným režimem, ale také inovativním vybavením. Například součástí domů BAHAL je v základu vybavení od předních českých i světových výrobců jako je dálkové ovládání osvětlení, hlukový útlum příček izolací Knauf, podlahové vytápění a odhlučená kanalizace Rehau nebo prosklené plochy s vysoce izolačním zasklením s meziskelní fólií Heat Mirror. Pro zastínění naopak slouží systém automatických předokenních rolet či žaluzií. Nespokojte se tedy s tím, co znáte z vašeho předešlého bydlení. „To, že se pasivní domy stávají běžnou záležitostí, nikoliv výstřelkem majetných, dokazují stavby v zahraničí pro sociálně slabší obyvatele. Například v okrajových částech měst v Rakousku se staví městské pasivní bytové domy právě pro nemajetné,“ dodává Ing. Jokeš. Při výběru domu se tedy od začátku ptejte nejenom na to, jak bude vypadat a kolik místností v něm bude, ale také na to, jak bude fungovat a co vás bude jeho provoz stát.

BAHAL ČR a.s.

BAHAL ČR a.s. dodává typové i individuální rodinné domy v pasivním nebo nízkoenergetickém standardu výhradně dle české normy TNI 730329. Rodinné a bytové domy realizuje pomocí vlastního montovaného stavebního systému BAHAL SYSTEM, na který získala v roce 2009 světový patent. V rámci výstavby dbá na striktní dodržování postupů a poskytuje garanci staveb až 30 let. Realizacím dnes již desítek pasivních a nízkoenergetických domů předcházelo 14 let technologického vývoje a projektování. V letošním roce pasivní domy BAHAL již získaly ocenění „Dům roku“ a Top dům roku.  

Klíčová slova:

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři