Architektura / veřejný prostor a urbanismus

Praha získá nové tramvajové přístřešky podle návrhu studia Olgoj Chorchoj

K novému designu městských laviček, odpadkových košů a stojanů na kola se dnes přidává i nový design zastávkového přístřešku a zábradlí. Autorem vítězného návrhu je duo Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Olgoj Chorchoj. Výsledky tzv. jednacího řízení s uveřejněním, které vyhlásil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) v polovině listopadu schválila i Rada hl. m. Prahy. První testovací prototyp bude uveden do provozu v říjnu 2019.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy , 30. 11. 2018

Chceme moderní metropoli se vším všudy a k tomu neodmyslitelně patří na první pohled tak obyčejné, ale velmi viditelné věci, jako jsou odpadkové koše, lavičky či zastávky MHD. Na údržbu těchto věcí navíc Praha historicky vynakládá nepřiměřené peníze, a i toto hledisko vítěz soutěže dokázal zohlednit. Jsem rád, že se nyní tyto věci řeší skutečně profesionálně,“ říká radní pro oblast správy majetku Jan Chabr.

Zadáním jednacího řízení bylo navrhnout takový přístřešek, který je funkční, kvalitní, reprezentativní a má univerzální a nadčasový design. Porotci hodnotili i snadnou údržbu a odolnost proti vandalismu.

Zvítězil velice kvalitní návrh, který bude věrně sloužit Pražanům po další desetiletí. Vítězné duo autorů, které získalo prvenství i v designové soutěži na set lavičky, koše a stojanu na kola, dokázalo, že lze skloubit funkčnost a eleganci,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.  

Jak bude zastávka vypadat? 

Vítězný návrh porota ocenila zejména za jeho designovou čistotu, variabilitu, komfort užívání a jednoduchost sériové výroby a celkové údržby. Nové přístřešky tak mají nejen estetický přínos ale i výrazně sníží náklady na provoz a údržbu. Vítězný přístřešek je z práškovaného litého hliníku černo šedivé barvy a kromě jedné bočnice určené k reklamním účelům má všechny ostatní stěny průhledné. Uvnitř zastávky je umístěn orientační panel, který informuje o časech a datu, odjezdech, předpovědi počasí a také nese název zastávky. 

Foto: eArch

Zajímavým prvkem vítězného návrhu je průchozí zadní stěna zastávky. Ta podle autorů umožní snadnější přístup a pohyb uvnitř přístřešku a v jeho okolí. Tento konkrétní typ s průchozí zadní stěnou je jen jedním z celé série různých variant přístřešků, které autoři navrhli.  

Jaký je další postup? 

Autoři vítězného návrhu budou mít nyní čas na dopracování návrhu a vytvoření testovacího prototypu. Testovací prototyp by měl být osazen v říjnu 2019. Po zapracování výsledků z testovacího režimu autoři uzavřou licenční smlouvu na využití díla s pražským magistrátem. Město poté vypíše výběrové řízení na dodavatele.  

Zastávkové přístřešky se začnou obměňovat v roce 2021, kdy městu vyprší smlouva se současným dodavatelem městských přístřešků – JCDecaux. První kusy budou ty patřící JCD – prozatímní odhad je 767 kusů, následně se vymění dosluhující prvky. 

Foto: eArch

Oceněné soutěžní návrhy

Vítězný návrh

Autoři: Olgoj Chorchoj – prof. MgA. Michal Froněk, prof. M.A. Jan Němeček

Ostatní soutěžní návrhy (II. fáze)

2. cena: Autoři: Studio Herrmann & Coufal

3. cena: Autoři: Divan design s.r.o.

4. cena: Autor: Bittercraft&Com s.r.o.

5. cena: Autor: vin vin studio – Ing. Pavel Stejskal, Ing. Tomáš Paclík, MSc.

6. cena: Autor: Ing. arch. Pavla Hradilová a Ing. arch. Nela Lišková 

Složení hodnotící komise 

Řádní členové komise – závislí: 

Mgr. ADRIANA KRNÁČOVÁ, MBA, bývalá primátorka hl. m. Prahy 

Ing. JAN RAK, ředitel odboru hospodaření s majetkem MHMP 

MgA. MAREK KOPEĆ, vedoucí kanceláře projektů a soutěží, IPR Praha  

Řádní členové komise – nezávislí: 

CLAUDE BRULHART, designér města Ženeva pro mobiliář a veřejný prostor 

Akad. arch. RUDOLF NETÍK, architekt 

MgA. ANNA MAREŠOVÁ, designérka 

MgA. JERRY KOZA, architekt  

Přizvaní odborníci: 

Doc. Ing. JIŘÍ KOLÍSKO, Ph.D., Ředitel Kloknerova ústavu ČVUT 

Mgr. LUKÁŠ VIKTORA, ochrana ptáků v zástavbě, ČSO 

Ing. arch. ONDŘEJ ŠEFCŮ, ředitel územního odborného pracoviště NPÚ 

Ing. ONDŘEJ KOTRC, dopravní referent oddělení koncepce městské dopravy, ROPID 

Ing. JAN ŠUROVSKÝ, Ph.D., technický ředitel Dopravního podniku 

Mgr. JIŘÍ SKALICKÝ, ředitel odboru památkové péče

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři