Víkendová chata Brná, Air ateliér/ Aleš Jeřábek, Vítězslav Táborský © Jiří Hurt
Architektura / rodinné domy

Prakticky a hravě zároveň. Malý víkendový dům od ateliéru AIR se otevírá břehům Labe

I když ji mezi desítkami sousedních rekreačních objektů nepřehlédnete, nebyl její charakteristický tvar prvotním cílem architektů. Rodinnou chatu stojící na břehu Labe, která připomíná malý parník, navrhl ateliér AIR na základě logických úvah ve snaze maximálně zúročit limitované možnosti.

Tereza Hůrská , 30. 5. 2023

LIMITACE

I když to má k řece ještě pár desítek metrů, působí dojmem, jako by už plula po vodní hladině. Místo na Labi ale chata připomínající malý parník kotví v zeleni na svažitém pozemku v Brné – okrajové části města Ústí nad Labem spadající do CHKO České středohoří. Sem ji na přání rodiny, která hledala místo pro svou celoroční rekreaci, umístili architekti Vítězslav Táborský a Aleš Jeřábek z pardubického ateliéru AIR. Navzdory své lokalitě ale tvar lodi nebyl původním záměrem. Vznikl samovolně logickými úvahami a snahou maximálně využít limitované dispozice. 

Zásadní vliv na výslednou podobu domu neměla ani tak přítomnost řeky se svou prázdninovou atmosférou, ani různorodá zástavba v okolí, ale především územní plán Ústí nad Labem. Ten totiž řešené parcele předurčuje funkci individuální rodinné rekreace, což pro zdejší výstavbu znamená zejména výrazný limit z hlediska celkové zastavitelnosti pozemku a tudíž i velikosti samotného objektu. Současně s územním plánem byl dalším východiskem pro návrh chaty fakt, že na pozemku, přibližně v jeho středu, již jeden rekreační objekt stál. Vzhledem k jeho špatnému technickému stavu ale bylo jasné, že bude nutné jej nahradit. Základy a zděný sklep, které byly ještě schopny dalšího života, se však architekti rozhodli zachovat a nové obytné prostory navrhnout na půdorysnou stopu starého objektu.

 

Víkendová chata Brná, Air ateliér/ Aleš Jeřábek, Vítězslav Táborský © Jiří Hurt

 

VÝHLED Z GAUČE I POSTELE

Umístění objektu na výhodné místo a využití spodní části stávající stavby ale s sebou zároveň neslo jednu velkou výzvu – jak na půdorys o rozměrech pouhých 6x6 metrů vměstnat potřebné zázemí pro celou rodinu? Začala tak hra se skládáním prostorů, v níž se uplatnila řada principů, které pomáhají plošně skromný objekt opticky zvětšit. Přízemní část dostala celoprosklenou stěnu, která obývací pokoj s kuchyní otevírá výhledu na řeku a zahradu s košatou vrbou. K rozšíření drobných pokojů v podkroví zase přispěla velká střešní okna a kruhový otvor, odkud se lze přímo z postele jako z kajuty rozhlížet do okolí a nebo v noci pozorovat hvězdnou oblohu. Díky množství důmyslných průhledů tak všechny místnosti působí prostornějším dojmem a objekt i s takto malou půdorysnou plochou nabývá na vzdušnosti. Tyto pocity navíc ještě umocňuje přesah stropu nad přízemím, který si svou „interiérovou podobu“ drží i nad prostorem venkovní terasy a vytváří tak prakticky neznatelný přechod mezi vnitřkem stavby a okolní zahradou.

 

Víkendová chata Brná, Air ateliér/ Aleš Jeřábek, Vítězslav Táborský © Jiří Hurt

 

SMYSLUPLNĚ PŘEDEVŠÍM

Současně však nebylo možné otevřít objekt do všech směrů. Z druhé strany totiž pozemek sousedí s frekventovanou železnicí a dům tak bylo třeba náležitě odhlučnit. Směrem k dráze tak stěnu prořezávají jen menší okna prosvětlující kuchyni a koupelnu v přízemí. Na akustické pohodě interiéru se pak výrazně podepsal především konstrukční systém chaty, jehož nosné stěny i příčky jsou tvořeny z keramických cihel Porotherm. Dobré akustické vlastnosti keramických prvků ale nebyly jediným důvodem, proč se k jejich použití autoři chaty uchýlili.

„Pro stěny jsme se rozhodli využít Porotherm 30 T Profi. Líbí se mi, že tato cihla má při své tloušťce 30 centimetrů výborné tepelně technické vlastnosti a nevyžaduje další zateplení,“ zdůvodňuje výběr materiálu architekt Vítězslav Táborský a dodává, že díky dobrým izolačním schopnostem cihel může být chata využívána k rekreaci v průběhu celého roku. Plusem zvolených zdících prvků byla také jejich tloušťka, umožňující úsporu prostoru, který by jinak zabrala konstrukce. Ve správnosti volby zděného systému pak architekty utvrdil ještě jeden zásadní faktor, související s bezprostřední blízkostí vodního toku. 

„Spodní část zahrady spolu se sklepem leží blízko úrovně hladiny Labe a i když nedaleká Masarykova zdymadla regulují výšku hladiny i při extrémních průtocích, kdyby přeci jen voda vystoupala výše, bude zděná stavba lépe odolávat vodě i jejímu tlaku. Minerální vata uvnitř cihel je navíc hydrofobizovaná,“ dodává  Táborský a jen tak potvrzuje logický a po všech stránkách smysluplný koncept chaty. Inspirovaný čistě rozumem, přesně tak, jak hlásá motto pardubického ateliéru AIR.

 

Víkendová chata Brná, Air ateliér/ Aleš Jeřábek, Vítězslav Táborský © Jiří Hurt

 

Tento článek vznikl za podpory společnosti WIENERBERGER s.r.o.  

Společnost Wienerberger s.r.o. má sídlo v Českých Budějovicích, odkud řídí služby, výrobu a prodej systému stavebních materiálů pro výstavbu zejména rodinných a bytových domů. V jedenácti závodech v České republice vyrábí cihelné bloky pro vnější a vnitřní zdivo, keramobetonové překlady a keramické polomontované stropy značky Porotherm a střešní krytinu značky Tondach. Náročnějším zákazníkům nabízí také lícové cihly (klinkery) a obkladové pásky Terca či cihlovou dlažbu Penter.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři