Architektura / rodinné domy

Prefabrikovaná dřevěná chata od studia iR arquitectura se skládá z pěti základních modulů

V rámci loňského ročníku festivalu Hello Wood s podtitulem „Cabin Fever“ navrhlo argentinské studio iR arquitectura modulární obytnou kabinu, jejíž řešení vychází z potřeby uspokojení základních potřeb uživatelů. Celý objekt se skládá z pěti modulů se specifickými funkcemi, které je možné dohromady komponovat dle momentálních potřeb uživatele či podmínek daného prostředí. Díky své vysoké variabilitě tak kabina balancuje na hraně mezi prefabrikátem a specificky uzpůsobeným řešením.

Tereza Hůrská , 19. 8. 2019

Bezmála 150 studentů z třiceti zemí se v minulém roce sjelo na jeden červencový týden do maďarského města Csóromfölde, aby se zúčastnilo festivalu a letní architektonické školy Hello Wood 2018. Téma devátého ročníku tohoto mezinárodního festivalu, které tentokrát neslo název „Cabin Fever“, slibovalo studentům možnost podílet se na návrhu a realizaci celkem sedmi originálních dřevěných kabin pod vedením výrazných architektonických ateliérů z různých koutů světa. Vedle českých H3T architektů či italského ateliéru ZaraCola tak studenti mohli spolupracovat také na návrhu argentinského studia iR arquitectura, výstižně pojmenovaného „Cabin Moduls“. 

Koncept své kabiny Argentinci postavili na snaze uspokojit základní potřeby uživatele domu. „Uvažujeme-li jako výchozí bod návrhu myšlenku, že dům je definován potřebami jeho uživatele, pak se přímo nabízí vytvořit jej z jednotlivých modulů, z nichž každý bude plnit určitou funkci,“ charakterizují svůj projekt architekti. Objekt Cabin Moduls tak navrhli jako stavebnici pěti modulů řešících pět základních funkcí – skladování, oblékání, vaření, topení a odpočinek. Jejich výsledné uspořádání pak závisí pouze na konkrétním uživateli a podmínkách daného prostředí. 

Foto: eArch

Veškeré moduly jsou vyrobeny ze dřeva a opatřeny tepelnou a voděodolnou izolací. Prostory mezi moduly vyplňuje průsvitný vlnitý laminát propouštějící do interiéru kabiny dostatek světla. 

Cabin Moduls“ navrhlo studio IR arquitecture jako pasivní, soběstačný objekt maximálně využívající solární energii. Součástí modulů je tak například Trombeho stěna akumulující v sobě teplo využívané následně k topení, či Fresnelova čočka sbírající energii ze slunečních paprsků pro potřeby kuchyňského boxu.  

Důmyslné systémy a technologie kontra jednoduchý dřevěný skelet, prefabrikovaná výroba jednotlivých boxů kontrastující s možností jejich individuální kompozice, stálost modulů nastavující zrcadlo dočasnosti a snadné demontáži objektu. Minimalistický experiment v podobě dočasné kabiny z prefabrikovaných dílců z dílny argentinského studia je plný protikladů, jež nutí k zamyšlení. Může reprodukcí prefabrikátu vzniknout originál? A jak tenká je hranice mezi opakováním a jedinečností?

Foto: eArch

Foto: eArch

  • Ateliér: IR arquitectura
  • Země: Maďarsko
  • Město: Csóromfölde
  • Realizace: 2018

Klíčová slova:

modulární architektura moduly

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři