Architektura / občanské stavby

Přehlídka diplomových prací: 1. místo

Vítězem přehlídky diplomních projektů se stal absolvent pražské AVU Adam Wlazel s projektem dostavby Staroměstské radnice a Staroměstského náměstí.

Adam Wlazel , 2. 10. 2012

Autorská zpráva

V Brazíli, ve favelách a ve slumech, když je potřeba zapojit oblast, která špatně funguje, do organismu města, postaví se tam doprostřed knihovna nebo sportoviště. Postupně pak tyto prostory kultivují své okolí. Není ani fakticky správné ani spravedlivé srovnávat favely a centrum Starého Města, ale princip domů, které se aktivně podílejí na svém okolí platí.

Na místo, kde stála radnice navrhuji sportoviště. Hřiště pro kolektivní sporty.

Zamrzlý rybník přeplněný bruslaři. Fotbal s klukama na dvorku. Hokej mezi paneláky. Školní hřiště odpoledne. Fotbalový okresní přebor na vesnici. Nohejbal na chatě. Derby Sparta-Slavie. Hokej v televizi v hospodě. Floorbal v pronajaté tělocvičně. Italští školáci čutající merunu mezi sloupy kostela. Černoši hrající basket na předměstí.

Do půdorysu radničního bloku umísťuji sportovní hřiště. Jako modul si beru basketbalové. Je nejuniverzálnější. Pojme volejbal, nohejbal, tenis i vybíjenou. Řadím tři vedle sebe, napříč lze hrát fotbal, floorbal, házenou. Na hru je vidět z venku - z města. Kolem jsou dvě volná patra-tribuny. Průhled směrem dovnitř i ven do náměstí. Mechanická střecha dokáže celý prostor zastřešit na zimu pro cokoliv jiného. Vzniká prostorná hala pro městské akce. Městská hala.

Toto veřejné hřiště nahrazuje formálně úřední městotvorný charakter radnice neustálým živým pohybem, rejem lidí trávícím svůj čas spolu s ostatními v centru svého města. Opravdovým městským životem.

Původní sousedící Krenův dům je nahrazen obřím zavěšeným pyramidálním kuželem, který nabíjí celé okolí energií, nejvíce však osoby stojící přímo pod ním. Přesná geometrie kuželu má schopnosti určitým působem manipulovat pravděpodobně s nějakou vesmírnou energií a tento vklad umocněn velikostí kužele je učiněn součást srdce města.

Celá konstrukce hřiště-městské haly a zavěšeného kužele je veřejně přístupná. Je otevřená do všech směrů a absencí přebytečného vybavení se snaží být přizpůsobivá mnohým různým účelům. Lze vylézt nebo vyjet výtahem i do velkého příhradového nosníku, ze kterého visí kužel a zažít tak jeho špičku v těsné blížkosti s výhledem na okolní střechy.

Celý projekt se snaží především náměstí scelit a znovu zformovat jeho tvar a identitu. Nabízí místo veřejné, lidové. Místo ale plné pohybu a energie.

Hodnocení poroty

Ta práce nás všechny osvěžila, byť se s číslem 104 dostala na pořadí hodnocení až na samém konci. Přestože používá výrazové prostředky, které se na první pohled nezdají úplně v souladu s atmosférou Staroměstského náměstí, natož s obecnou představou dostavby Staroměstské radnice, přitáhla naši pozornost natolik, že jsme ji hned v počátku začali vnímat jako významného adepta na cenu. Čím dále jsme se pak do návrhu nořili, diskutovali a nechali se překvapovat, tím více nám bylo jasné, že se bude jednat nejspíš o cenu nejvyšší. Autor nás potěšil svým nadhledem a odvahou, s nimiž dokázal odevzdat na závěr svého studia projekt, který by se zpočátku mohl jevit dokonce jako vtip. Avšak přes všechny vrstvy humoru, možná zlehčujícího, to naše trochu přenošené, věčné téma možné dostavby Staroměstské radnice a Staroměstského náměstí ve skutečnosti nabízí opravdu silný motiv, přicházející z úplně jiné strany, než by publikum asi čekalo. Autor umisťuje za Staroměstskou radnici lidová sportovní hřiště, nalajnovaná pro všechny možné hry, které mají lidé rádi. Na hru je vidět z náměstí a přistavených tribun pro náhodné diváky a fandily. Hřiště se dají i zakrýt skládací střechou. Univerzalita takového prostoru a jeho energie vytvářená samotnými lidmi se člověku musí brzy zalíbit, pokud na sebe nechá působit představy o možném životě takového počinu. Vrátit náměstí Pražanům, dát jim více důvodů, aby se tu zase potkávali a bavili v běžném každodenním životě a nejen při organizovaných koncertech nebo projekcích z mistrovství světa. Nevytlačovat turisty a obchodníčky, kteří začali nepříjemně určovat současný charakter onoho místa, ale nechat je se třeba taky trochu přiživit na živém reji obyčejných domorodců, kteří si tu hrají hry na svém náměstí. Obrovský pyramidální kužel přesné geometrie, coby sběrač jakési vesmírné energie zavěšený v prostoru původního Křenova domu, nabíjí svou mystikou i krásou atmosféru celého náměstí a má pravděpodobně potenciál ovlivňovat energii celého města. Za pomoci těchto ingrediencí uhnětl Adam Wlazel harmonii svého projektu a lehce nás přesvědčil o talentu přinést lidem kvalitu a radost. Pro dosažení svých cílů používá velmi úsporných a praktických výrazových prostředků. Zdá se, že stavbu osekal na ty nejnutnější pragmatické prvky. Vzdává se všech nadbytečných vybavení, čímž překvapivě jednoduchou a levnou metodou dosahuje té nejvyšší univerzality. Nechává nám před očima budovu tak jednoduchou, u které nám přestává záležet na tom, jak vypadá, ale vážíme si u ní té energie, čerpající ze vzájemné symbiózy s lidmi a zřejmě i s vesmírem. Právě tato energie by mohla mít ten správný potřebný potenciál zacelit díru, která už dlouho oslabuje Staroměstské náměstí. 

název Dostavba Staroměstské radnice a Staroměstského náměstí

autor Adam Wlazel

vedoucí práce prof. Emil Přikryl

škola AVU Praha

umístění v soutěži

  1. místo

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři