Architektura / interiér

Radikálně minimalistická renovace opuštěného bytu pro lidi v nouzi

Španělský architekt Charles Oliver se ve své praxi primárně soustředí na maximální využívání přírodních zdrojů a trvalou udržitelnost projektů. V podobném duchu se nese i renovace objektu na španělském ostrově Mallorca, který kvůli vysoké turistické aktivitě v současnosti trpí bytovou krizí.

EARCH.CZ , 24. 11. 2017

Architekt se zaměřil na velmi pragmatické a ekonomicky efektivní řešení, při kterém se snažil o maximální využití všech stávajících prvků. V jistém smyslu minimalistický přístup přitom zachoval půvab původního objektu.

Renovace v celkové výši 18 000 € (cca 450 000 Kč) se primárně snažila o navrácení nevyužívaného a prázdného domova lidem, kteří se momentálně nacházejí v bytové nouzi. Nedostatek bytových kapacit je totiž velký problém v turisticky vytížených lokalitách, jako je právě třeba město Palma, kde se také objekt nachází

Dvě třetiny rozpočtu byly vynaloženy na snížení energetické náročnosti domu, především co se týče oprav střešní izolace a pořízení kamen na biomasu. Zbylá třetina pak šla na nové zařízení a celkovou modernizaci interiéru. Projekt byl realizován ve spolupráci s lokální samosprávou, přičemž značný podíl prací proběhl svépomocí.

Architekt se v projektu zaměřil především na tři body, které umožnily realizaci vzhledem k omezenému rozpočtu. První z nich se držel minimálních zásahů, druhý nazval pojmem „domácí archeologie“, který nás má poučit o tom, za vynaložení jakých prostředků po staletí vznikala naše města a třetí bod vyjadřuje mottem „návrat k obloukům“ jako způsobu užívání otevřených prostorů bez dodávání nového materiálu. Při rekonstrukci totiž v mnoha případech došlo k pouhému probourání částí stěn namísto instalace nových dvěří.

  • Autoři: Carles Oliver
  • Země: Španělsko
  • Město: Palma
  • Suma: 450 000.00
  • Měna: CZK
  • Realizace: 2017
  • Užitná plocha: 105.00m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři