Architektura / bytové domy

Revit Open 2010 - Heslo dne: Pasivní bydlení, pro aktivní lidi!

Všechny atributy nadstandardního bydlení: zajímavá lokalita, nerušený výhled, otevřený prostor, zahrada a minimální náklady na provoz.

EARCH.CZ , 1. 4. 2011

REVIT OPEN 2011 - BYDLENÍ PRO SINGLES V LIBERCI

2.místo Radek Trojan a Vratislav Zíka FAST VUT a FA VUT v Brně  

Revit Open 2011Foto: eArch
Foto: eArch
Foto: eArch
Foto: eArch
Foto: eArch
Foto: eArch

BYDLENÍ PRO SINGLES

Návrh EKOLOGICKÉHO bydlení pro člověka, který programově bydlí sám, je mladý, ekonomicky zajištěný, aktivní, netrápí ho neduhy, a přitom je výrazně ekologicky zaměřen. Mád dobře placenou práci, není workoholik, má rád přírodu a je aktivní sportovec žijící kulturně... Co takovému člověku může nabídnout bydlení na střeše osmipatrového panelového domu???

Návrh EKOLOGICKÉHO bydlení pro člověka, který programově bydlí sám, je mladý, ekonomicky zajištěný, aktivní, netrápí ho neduhy, a přitom je výrazně ekologicky zaměřen. Mád dobře placenou práci, není workoholik, má rád přírodu a je aktivní sportovec žijící kulturně... Co takovému člověku může nabídnout bydlení na střeše osmipatrového panelového domu???

Nabízíme svobodným, finančně zajištěným a aktivním lidem moderní formu bydlení posazenou nad úroveň okolní zástavby s nerušeným výhledem na město Liberec a jeho okolí. Chtěli jsme novým obyvatelům střešní nástavby nabídnout všechny atributy nadstandardního bydlení. Zajímavou lokalitu, nerušený výhled, otevřený prostor, zahradu a minimální náklady na provoz.

Navrhujeme 6 prefabrikovaných mezonetových bytů, mezi nimiž vzniknou chráněné soukromé střešní zahrady. Svým charakterem jde spíše o malé domky, než o běžné byty. Odstupy bytových modulů umožňují proslunění bytů z jihu a aktivní i pasivní solární zisky po většinu roku.

Zateplení a vegetační vrstva na střeše zlepší tepelně-technické vlastnosti panelového domu, nová střecha také poskytne živnou půdu pro zeleň. Každý z obyvatel nových bytů si pak bude moct uzpůsobit zahradu k obrazu svému, jako malý kousek přírody hned za dveřmi obyvacího pokoje. Porost dřevěných konstrukcí po obvodu domu rovněž zajistí obyvatelům pocit soukromí a ochrání je před poryvy větru v nějvyšším patře.

Samotná architektura bytových jednotek pro singles je odvozena z úvahy, že potřebám singles by nejlépe vyhovoval co nejotevřenější prostor, protože neruší nikoho jiného v bytě a sámi nejsou nikým jiným rušeni. Protože se jedná o bydlení pro mladé a dobře situované lidi, nebojíme se netradiční formy a velkorise koncipovaného prostoru.

Jediné dveřmi vymezené místnosti jsou WC a úložiště sezoních věcí s technickou místností. Hranice mezi obývacím pokojem, kuchyní, jídelnou, ložnicí, šatnou a koupelnou nejsou pevně vymezeny, jejich definice je pouze na úrovni subjektivního vnímání, Tyto jednotlivé funkce se postupně odvíjejí při postupu bytem od nejveřejnějšího prostoru vstupu do domu, přes obývací pokoj a zahradu, až nahoru po schodech do ložnice a koupelny, vnímaných jako nejintimější prostory bytu.

V celkovém vnímání domu nástavba dramaticky mění vnímání celku. Monumentální měřítko nástavby poutá pozornost a stávající dům tak získává nové kvality bez jakýchkoli nároků na přestavbu. Značná vyýška nástavby je kompenzována porostlou pregolou po celém obvodu domu. Pro prorost volíme Vistárii čínskou, liánu s bohatým květenstvím.

Bytové jednotky jsou navrženy jako montované, aby se minimalizovali naročné stavební práce na střeše obývaného domu a nástavba co nejeméně zasáhla současné obyvatele. Prefabrikovanost jednotek umožňuje větší technologickou kázeň a preciznost provodení. Typizování bytových jednotek navíc zlevní vyrobu oproti individuálnímu řešení každého bytu.

Konstruk.n. se jedna o d.ev.nou ramovou konstrukci s p.eru.enymi tepelnymi mosty, kompaktniho hranoloveho tvaru. Bytova jednotka je dob.e zateplena a vyu.iva pasivn. i aktivn. slune.ni energie. Velka panoramaticka okna jsou orientovana na vychod, respektive jihozapad, men.i posuvne trojdilne okno je orientovane na zapad. Na okny na terasu orientovanymi na jih jsou umist.ny solarni kolektroy pro oh.ev vody a fotovoltaicke .lanky. Celkova plocha vyu.itelna pro aktivni vyu.iti slune.ni energie .ini cca 21m2.

Předpokládáme, že v celkové roční bilanci by mohli tyto zisky minimalizovat náklady na energie.

Heslo dne: Pasivní bydlení, pro aktivní lidi!

 

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři