Architektura / bytové domy

Rezidenční byty v Opavě

Architektonická studie Atelieru 38 řeší areál bývalé mateřské školy na náměstí sv. Hedviky. Nově navrhuje zpevněné plochy – parkování, chodníky a zeleň. Řeší fasády stávajících objektů a nástavby bytů na stávajících objektech.

Tomáš Bindr / Jan Zelinka , 7. 2. 2012

Koncept

Nová organizace areálu, propojení východní a západní strany parku skrze probouraný krček. Nové řešení zpevněných ploch. Nové řešení stávajících fasád a nástavba bytů otevírajících se do vše obklopující zeleně.

Na stávající objekty je navržená jednopodlažní nástavba s rovnou střechou atakující koruny stromů.

Exterier

Je založený na kontrastu stávajících objektů a nástavby. Forma stávajících objektů je purizovaná do elegantních bílých horizontálních linií kontaktního zateplení s šedými pásovými plastovými okny s exteriérovými hliníkovými žaluziemi. Nástavby jsou navržené jako dřevostavby s dřevěným obkladem z neupraveného modřínu. U malometrážních bytů jsou pavlače a terasy zasunuté do hmoty pojaté v zelené barvě.

Nově jsou navržené zpevněné plochy. Pojízdné komunikace a parkoviště jsou navrženy z asfaltobetonu, chodníky z velkoformátové betonové dlažby, okapové chodníky z říčního kameniva. Probouráním spojovacího krčku se propojily východní a západní strana areálu. Nově jsou navrženy vstupy do objektů.

Dispozice

Malometrážní byty jsou navržené jako nízkonákladové, pavlačové, přístupné venkovním ocelovým schodištěm. Hlavní obytné prostory bytů se celoprosklenou stěnou přes terasu otevírají do zeleně. Dva nadstandardní byty jsou přístupné z protaženého dvojramenného vnitřního schodiště. Dispozice nadstandardních bytů je založená na prolínání interiéru s exteriérem, na vnímání identity místa v korunách stromů s vertikálou věže sv. Hedviky. Evokují volnost pohybu těla i ducha.

Kapacity

Obestavěný prostor nadstandardní byty: 1173,48 m3 Užitná plocha 1 x byt 3+kk / terasy: 159,50 m2/ 69,40 m2 Užitná plocha 1 x byt 4+kk / terasy: 121,1 m2/ 57,70 m2 Obestavěný prostor malometrážní byty: 1465,52 m3 Užitná plocha 4 x byt 2+kk / terasa: 51,4 m3/ 6,3 m2 Užitná plocha 1 x byt 3+kk: 64,5 m2/9,6 m2

 

Projekt vznikl s využitím ARCHICADu.

Klíčová slova:

ArchiCAD bytový dům rekonstrukce

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři