Architektura / rodinné domy

Rodinný dům od studia Labor 13 nabízí svým majitelům velkou střešní zahradu i zahradní domek

Malý pozemek, jednoduchý dům, dvě zahrady. Do rezidenční oblasti pražských Petrovic navrhlo studio Labor13 minimalistický rodinný dům, který se svým celkovým pojetím zcela vyniká okolní zástavbě. Koncept domu architekti postavili na střídání pevné hmoty stěn s velkými prosklenými plochami, které propojí vzdušný interiér se zahradou.

Tereza Hůrská , 24. 1. 2020

Na jihovýchodním cípu Prahy se nachází malá městská část Petrovice, která slouží primárně bydlení. Zdejší klidné ulice nesoucí jména významných fyziků lemují zelené zahrady rodinných domků, které vytvářejí doslova skrumáž tvarů, velikostí i barev – zkrátka klasická přehlídka katalogových staveb. 

Z tohoto lesa šikmých střech a plaňkových plotů nápadně vystupuje jeden rodinný dům, který se od svých sousedů výrazně odlišuje svým celkovým pojetím. Nachází se na (provizorním) okraji Petrovic a stojí za ním architekti z pražského studia Labor 13. 

Přestože se dům od svého okolí viditelně odlišuje, nesnaží se na sebe poutat pozornost obvyklými exhibicemi. Před pohledy z ulice jej chrání betonová stěna kombinovaná s černým plechem vrat, zpoza níž pouze vykukuje kompaktní bílá konstrukce prozrazující celkovou jednoduchost formy domu. 

Rodinný dům v Petrovicích, Labor13 © Roman Mlejnek

Při pohledu zvenčí dům definují pouze rovné bílé zděné stěny a velká okna – nic víc. Na přání klienta architekti navrhli zcela minimalistický dům principiálně postavený právě na kontrastu pevné hmoty s různě velkými okenními otvory, mezi nimiž vyniká velkoplošné prosklení otevírající společenské prostory domu výhledu do soukromé zahrady.  

Do zahrady je orientováno i rozměrné okno v patře. Nejedná se však již o zahradu v úrovni terénu pozemku, ale velkou střešní zahradu, kterou architekti navrhli ve spolupráci s ateliérem Flera. Cíl vytvořit druhou soukromou zelenou plochu vznikl v případě rodinného domu v Petrovicích zcela logicky. Vzhledem k tomu, že dnes objekt slouží čtyřčlenné rodině se dvěma dospívajícími dcerami, snažili se autoři vytvořit flexibilní dům, který by se v budoucnu dal využívat také jako dům dvougenerační. Dům navíc stojí na malém pozemku, takže střešní zahrada rozšiřuje soukromou plochu zeleně, kterou mohou majitelé využívat. 

Zpět ale k řešení okenních otvorů, mezi kterými vyniká celoplošné prosklení stěn obývacího pokoje směrem do zahrady. Vzhledem k poměrně malým rozměrům pozemku se nabízí otázka, zda nejsou takto velká okna spíše na úkor soukromí vnitřních prostor. Odpověď na tyto případné pochybnosti našli architekti v uplatnění vysokých rostlin v zahradě, blokovat pohledy z okolí pak pomáhá také zahradní domek v jihozápadním rohu pozemku. 

Rodinný dům v Petrovicích, Labor13 © Roman Mlejnek

„Princip zahradního domku rádi v realizacích používáme. Majitelé mají navíc často návštěvy a chtěli mít možnost oddělit soukromou obývací část od společenské. Z rodiny pak domek využívají hodně i dcery, které se sem chodí často učit,“ vysvětlují architekti ze studia Labor13. „Obecně je to tedy taková relaxačně-společenský prostor poskytující jistou míru soukromí. Místo, kde člověk není rušen, ani neruší ostatní členy rodiny. Lze se na něj koukat i jako na víkendovou chatu v zahradě, kam si obyvatelé můžou jít odpočinout.“ Navzdory své malé půdorysné ploše pak zahradní domek plní řadu funkcí – vedle kuchyňky s příjemným obývacím prostorem, který navazuje na krytou venkovní terasu, totiž ukrývá také infra saunu a slouží zároveň také jako zázemí zahradního bazénu. 

Foto: eArch

Rodinný dům tvoří konstrukce z keramických cihel Porotherm, které architekti dále zkombinovali s betonovými prvky. To zajišťuje dobré tepelně-izolační a akustické vlastnosti domu. Jinak je tomu ovšem u zahradního domku. „Zadáním od investora byl minimalistický dům s bílou omítkou. V souznění s tímto domem je pak navržena zahrada, v níž kombinujeme přírodní materiály s vegetací. Zahradní domek vnímáme jako součást zahrady, proto je z přírodních materiálů a dostal kamenný plášť,“ odpovídají na konto kontrastního materiálového pojetí domu architekti. „Přírodní materiály používáme rádi, protože v čase nejlépe stárnou,“ dodávají.  

Kamenný obklad domku pak plynule přechází v kamennou zídku lemující zahradu, za níž jsou hustě zasázeny zelené keře. Pro obyvatele domu pohled do zeleně, pro zvědavé oči z okolí bariéra přispívající ke klidnému životu v prostorách tohoto minimalistického vetřelce.

Rodinný dům v Petrovicích, Labor13 © Roman Mlejnek

Rodinný dům v Petrovicích, Labor13 © Roman Mlejnek

Tento článek vznikl za podpory společnosti WIENERBERGER s.r.o.   

Společnost Wienerberger s.r.o. má sídlo v Českých Budějovicích, odkud řídí služby, výrobu a prodej systému stavebních materiálů pro výstavbu zejména rodinných a bytových domů. V jedenácti závodech v České republice vyrábí cihelné bloky pro vnější a vnitřní zdivo, keramobetonové překlady a keramické polomontované stropy značky Porotherm a střešní krytinu značky Tondach. Náročnějším zákazníkům nabízí také lícové cihly (klinkery) a obkladové pásky Terca či cihlovou dlažbu Penter.

  • Ateliér: LABOR13
  • Země: Česká republika
  • Město: Praha 15 - Petrovice
  • Realizace: 2017
  • Užitná plocha: 346.00m2

Klíčová slova:

LABOR13 Wienerberger Porotherm

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři