Architektura / interiér

Šedá namísto pestrých barev

Majitelé bytu, bohatí zkušenostmi, si domov představovali jako místo v jemné rovnováze a s elegantní atmosférou. Namísto tradičních čínských barev červené, žluté a modré, které se používají pro honosné a důležité prostory, architekti zvolili jejich pravý opak.

Tomáš Kodet , 28. 8. 2017

Jemné odstíny šedé a nevšední krystalická struktura výrazné modré vytvářejí umírněnou kombinaci, snad chladnou, přesto však klidnou a pokojnou. Do prostoru dále významně zasahují konstrukční materiály. Díky šedé stěrkové podlaze a neomítnutým stěnám se z šedivé stává dominantní barva celého bytu.

Vstup do bytu se rozšiřuje do prostorné haly s dlouhou modrou stěnou. Její struktura se s odrážejícím světlem mění, tříští světlo a proměňuje své odstíny. Stěna je také symetricky zesílena, a to ze dvou důvodů. Jednak z praktického, protože prostorově odděluje soukromou a veřejnou část bytu; architekti ale mluví i o symbolické hranici mezi pozemských a duchovním životem. Navazují tak na tradiční čínskou kulturu a mytologii a snaží se ji promítnout i do dispozice.

Z věcného hlediska se tedy sice jedná o velice moderní, minimalistický a racionální byt evropského typu – najdeme v něm ostatně odkazy na modernismus i evropské dělení prostoru – přesto je však byt významně duchovní. Interpretuje „Zen“ a „Wabi-Sabi“ (umění nedokonalosti), které vychází z konfucianismu, taoismu i budhismu. Jednoduchost jeho estetiky je založena právě v detailech.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři