Architektura / interiér

"Šuplíkový" projekt: ERSTE Centre

Jedná se o experimentální prostor, který slouží nejen k poskytování bankovních služeb, ale také jako komunitní centrum městské části. Maximální flexibilita umožňuje různorodé využití prostoru od finančního poradenství, přes běžnou kavárnu až po pořádání koncertů, přednášek či rautů.

ASGK Design , 15. 12. 2014

Pro interiér navržený z ekologických materiálů jsou velkou inspirací rakouské Alpy. Úpatí hor tvoří lounge s občerstvením, výlet pokračuje zúženým kaňonem s korytem potoka (schody s možnosti sezení) po zadní vyvýšenou část, která představuje obzor s vrcholky hor.

Analýza místa

Nový koncept komunitního centra je situován v širším centru Vídně ve čtvrti s početnou populací přistěhovalců a s pouhými 2% zelených ploch. Na zelenou Vídeň je to překvapivě málo. Nedaleko od komunitního centra se nachází studentské koleje. Další významnou skupinu obyvatel tvoří senioři. Naproti budoucímu centru se nachází parčík s kostelem a tramvajová zastávka, což samo o sobě znamená výbornou lokaci pro prostor určený k setkávání lidí – zejména obyvatel dané čtvrti.

Výchozí stav

Stávající prostor je členěn na dvě části - přední a o půl patra zvednutou zadní část, které jsou propojené úzkým krkem s přímým schodištěm. Při navrhování jsme si kladli otázku jak eliminovat výškovou i optickou bariéru mezi nimi, aby prostor návštěvníka lákal jít dál. Jak proměnit tuto slabinu ve výhodu? Postupně, na základě analýz stávajících prostor, dále demografického průzkumu čtvrti a myšlenky o komunitě, vznikl základní koncept abstraktní krajiny prostupující prostorem, která plynule propojuje obě části.

Koncept

Jedná se o experimentální prostor, ve kterém jsou finanční služby pojímány jinak, netradičně a jsou součástí konceptu komunitního života městské části. Maximální flexibilita umožňuje různorodé použití prostoru. Inspirací pro vytvoření architektonického konceptu byl příběh „Výlet do Rakouských Alp“. Takže úpatí hor tvoří lounge s občerstvením, výlet pokračuje zúženým prostorem kaňonu s korytem potoka, zadní vyvýšenou část interiéru tvoří cíl – obzor s vrcholky hor.

A protože pro Rakušany je typický zápal pro ekologii, je interiér navržen z ekologických materiálů. Je to kombinace materiálů na přírodní bázi jako je dřevo a 100% recyklovatelné materiály s certifikátem „Cradle-to-cradle“ jako je například BUZZI FELT.

Funkční uspořádání/ flexibilita

Prostor je rozdělen do tří zón. Vepředu jdou situovány dvě - samoobslužná zóna s bankomaty a nočním trezorem a lounge se samoobslužnou kavárnou, ve které je komunikace mezi poradcem a klientem méně formální. Třetí v zadní části tvoří jednotlivé tematicky zaměřené kiosky (poradenská pracoviště), ve kterých jsou poskytovány finanční služby a služby „Concierge“. Prostor dále slouží aktivitám typu „Creative mornings“. Ve večerních hodinách se díky své flexibilitě a zázemí prostor mění podle typu dané aktivity (například malé divadelní vystoupení dětí z uměleckých škol, setkání seniorů, degustace vín, jazzový koncert atd.)

Our concept contains new design based on:

Abstract landscape = inspiring and stress free area

Unique wall structure with an integrated furniture

Multi-purpose staircase as a creek bed

Different floor levels = semi discreet area

Red line = navigation that orbits branch

As flexible as possible

Welcoming façade

Various types of seating area

 

Projekt vznikl s využitím ARCHICADu.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři