Architektura / občanské stavby

Tržiště pro Casablancu: česká účast

V mezinárodní ideové soutěži, pořádané londýnskou organizací AC-CA, se v tomto kole probojoval do první desítky i návrh českého týmu, studenta Karla Loupala pod vedením architekta Vladimíra Sitty.

EARCH.CZ , 11. 12. 2012

STREET///SQUARE///MARKET

Prostorový návrh vychází z konceptu navázání na okolní stojící zástavbu a tak i dotvoření městského bloku. Proto jsou navrhované hmoty tržiště umístěné po krajích pozemku. Jejich rozdělením na dvě tak mezi nimi zároveň vzniká jakási nová ulice sloužící pro trh samotný, v souladu s místní tradicí trhů vznikajících přímo v ulicích. Jako plnohodnotné tržiště prostor funguje právě i díky hmotám budov, které ho obklopují a funkcím, které se v nich mohou odehrávat. Dáváme tak šanci se začlenit do dění na trhu i provozům, které potřebují specifické prostorové nároky a uzavřené prostory.

V době, kdy se trhy nekonají, funguje centrální prostor jako náměstí, veřejné místo pro setkávání lidí. Lavice, které jsou v prostoru umístěny, jsou otvíratelné a mohou v nich být uloženy konstrukce pro jednotlivé stánky. Zároveň mohou být i mobilní a celý prostor je tak velmi variabilní. Během chvíle se může proměnit z trhu na náměstí s lavičkami na posezení, nebo na volnou plochu pro pořádání různých akcí. Zastínění je řešeno textilní plachtovinou, která je umístěna ve dvou vrstvách střídavě nad sebou. Tím docílíme, že se v místě pod ním objeví jak přímé, tak i nepřímé a difúzní osvětlení. Střídání stínů a světel oživuje atmosféru místa. Zastiňovací plachty jsou řešeny v přírodních materiálech typických pro danou oblast, tedy kombinace velbloudí kůže a bavlny, které různě propouštějí světlo a jsou navíc probarvené v barvách Marocké barvírny textilu, čímž se hra světel ještě umocní, zvláště při odrazu od stěn a okenních parapetů.

Pevné hmoty budov po stranách středového náměstí obsahují všechny v zadání požadované funkce. V druhém patře se nachází čajovna s terasou a řemeslné dílny v jedné a kavárna v druhé budově. Kavárna navazuje na dvě stupňovité terasy s výhledem do centrálního prostoru. Návštěvníci si tak mohou dopřát trocha odpočinku a zároveň stále sledovat ruch tržiště. Díky kavárně bude náměstí žít i mimo dobu konání trhu, což může zajistit i menší kriminalitu. Kromě těchto funkcí jsou v budovách také prostory, které mohou flexibilně sloužit pro rozšíření samotného tržiště, jako kamenné obchody, sklady, nebo případně i dílny s tradiční řemeslnou výrobou a prodejem tradičních výrobků. V budoucnu by se navíc mohlo uvažovat o možnosti rozšíření tržiště o okolní střešní terasy již stojících domů. Tím by se místo obohatilo o další hodnotné plochy, které by mohli sloužit jako další místo pro setkávání, nebo například i hraní tradičních her, jako je backgammon nebo kostky. Toto navrácení hodnotného prostoru střešních teras obyvatelům města, kteří jej mohou využívat, je významné z hlediska udržitelného rozvoje.

Barevnost budov je zvolena v odstínu hliněné hnědé, s výraznými bílými ostěními oken. Tyto ostění jsou vysunuty před úroveň zdi a slouží tak více účelům – jako sedátko, nebo jako prodejní pult, kde může být zboží i vystaveno. Tím se propojí vnitřní prostory s vnějšími a není tak nadále nutné vstupovat do interiéru jednotlivých obchodů, nebo infostánku. V kavárně a čajovně návštěvníci tento parapet využívají pro sezení. Mohou tak sedět přímo u okna a při popíjení svého oblíbeného nápoje pozorovat dění pod nimi.

Pro celkovou nenáročnost návrhu je důležitý systém přirozeného větrání, který je řešen pomocí malých otvorů ve stěně. Do místnosti je okny a dveřmi infiltrací nasáván vzduch zvenčí, ohřátý vzduch stoupá vzhůru a uniká ven řadou otvorů pod stropem. Přirozeně tak vzniká výměna vzduchu a jeho proudění, které zajišťuje příjemné vnitřní klima, takže není potřeba prostory klimatizovat.

Většina použitých detailů bude zpracována v souladu s arabskými zvyklostmi a tradicemi. Dveře a okna jsou dvoukřídlé, každé křídlo je ozdobeno motivy arabské kultury. Dále se na jedné z budov objevují vodní elementy. 9 trysek s vodou symbolizuje Alláhovo číslo 9. Tyto trysky slouží pro osvěžení a očistu návštěvníků a také jako další oživení místa.

Udržitelnost návrhu je zajištěna maximální variabilitou a flexibilitou. Díky pohyblivým lavicím s prostorem pro uložení konstrukce stránku lze veřejný prostor tržiště během chvíle změnit na volnou plochu a naopak a slouží tak podle potřeby několika funkcím. Dřevěné lavice jsou mobilní a vhodné do jakéhokoliv prostoru, proto se případně mohou použít později i na jiném místě. Na náměstí je ponechána původní dlažba, která bude znovu využita. Hlavním materiálem budov je cihla, která je ve staticky exponovaných místech doplněná o beton. Jako povrchová úprava objektů je použitá hliněná omítka. Materiál zajišťuje možnost rozebrání a jeho opětovné použití.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři