Velká hala po konverzi (konverze Kotelny a Uhelného mlýna, Atelier Hoffman) Foto: Boys Play Nice
Architektura / industriální a technické stavby

Uhelný prach vystřídal design a umění. Co vidět v Kotelně v Libčicích nad Vltavou

Z Prahy jste tu vlakem za 20 minut. A čeká tu překvapení – kvalitní konverze průmyslové architektury a kolem zeleň, voda a skály. Lze tu vidět také současné umění – ve zdejší galerii Art.to momentálně probíhá výstava čtyř umělkyň, v jejichž díle se potkává Česko s Japonskem.

Rare Places , 9. 5. 2025

Asi 25 kilometrů od centra Prahy se na břehu Vltavy do výšky vypíná komín s vodojemem vystavěný v areálu bývalé šroubárny. Cihlový komín na jednom břehu a skalní masiv na břehu protějším spolu utvářejí obrázek vhodný pro titulní stránku magazínu s názvem Síla kamene. Šrouby se tu už nevyrábí a v kotelně se netopí. Prošla přestavbou podle plánů Ateliéru Hoffman. Sídlí tu teď jeho kancelář, jeho žena Andrea Patrik Hoffmanová tu pořádá výstavy v galerii Art.to a nabízejí bývalou kotelnu také k pronájmu – můžete tu mít třeba svatbu.

Foto: Kotelna v Libčicích nad Vltavou. Místo uhlí umění a eventy.

První a druhý život šroubárny

Celý areál byl uveden do provozu v roce 1872 a v době největšího rozkvětu zde pracovalo až na 1600 lidí.  Ve vzduchu bylo cítit broušené železo a kouř valící se z továrního komínu se vznášel nad krajinou jako velký mrak. Zázemí a infrastrukutra, které byly v továrním areálu vytvořeny, jsou funkční dodnes. Stále tu funguje několik firem se zhruba stovkou zaměstnanců. Ale dva objekty Kotelny a Uhelného mlýna se už nepoužívají ani na mletí uhlí, ani na výrobu tepla. Získaly úplně novou tvář a význam. 

V roce 2010 areál koupila, společně s architektem Patrikem Hoffmanem, firma LUIGI s.r.o. s cílem vrátit sem život. Jako první zrekonstruovali budovu Uhelného mlýna; konverze získala v roce 2013 Grand Prix Obce architektů. Následovala Kotelna dokončená v roce 2017, která vzbudila rovněž velkou pozornost. Postupně tak v Libčicích vznikly cenami ověnčené projekty, které dnes utvářejí multifunkční prostor propojující umění, volný čas a design. Tvrdou dřinu průmyslové revoluce nahradily kulturní, gastronomické a jiné akce.

Foto: Tak to tu vypadalo před rekonstrukcí.

Prvním, čím tento projekt zaujme, je jeho umístění. Prostředí plné kontrastů je pro tuto bývalou továrnu charakteristické. Člověk se sice nachází v industriálním prostředí, ale stačí pootočit hlavou a uvidí řeku, les, skály. Je to neskutečná kombinace. Navíc, velký efekt má umístění továrny hned u Vltavy: po příchodu se mi z ničeho nic otevřel pohled na tuhle industriální perlu. Vltava skutečně hraje při budování identity tohoto místa silnou roli, dodává mu kouzlo.

Foto: Uvnitř kotelny přibyly ocelové a dřevěné prvky.

Cílem architekta Patrika Hoffmana bylo, aby šlo na první pohled rozeznat, která část stavby je původní a která je novodobým příspěvkem – vnější dostavby jsou vyhotoveny z plechů, nové schodiště uvnitř Uhelného mlýna je z oceli. Byl zbudován zcela nový vstup na jihozápadní straně objektu, na severovýchodní fasádě pak přibyl zcela nový ocelový balkon. Jde tak o odlišitelné zásahy, které však nepopírají původní identitu stavby. Stejně tak vnitřní zázemí potřebné pro provoz celého objektu je složeno z dřevěných struktur, které nenarušují pohledy na jeho architektonické provedení. 

Nejjednodušší způsob, jak se sem podívat, je zarezervovat si návštěvu v galerii Art.to. Až do konce května tu probíhá výstava Ti, kteří raději kopřivy čtyř umělkyň Marie Filippovové, Evy Sakumy, Lada Semecké a Moemi Yamamoto. Všechny umělkyně mají blízko k Japonsku, ovšem jednoduchost a asketičnost průmyslové architektury jejich estetiku výborně podporuje.

Kotelna a Uhelný mlýn v Libčicích nad Vltavou jsou místem, na kterém jejich majitelům záleží. Postupně zde budují místo se silným charakterem i geniem loci.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři