Architektura / bytové domy

V pražském Karlíně vznikne bytový dům Nová Invalidovna s obřími sochami Davida Černého

Během následujících tří let by měl v Karlíně, v těsné blízkosti historického objektu Invalidovny, vyrůst nový bytový komplex. Za architektonickým řešením projektu stojí studio QARTA spolupracující s umělcem Davidem Černým, který do návrhu přispěl monumentálními sochami a nápadem robotické recepční. Rezidenční objekt Nová Invalidovna nabídne 144 bytových jednotek – od garsonek až po prostorné penthousy.

EARCH.CZ , 13. 3. 2019

Komerční a rezidenční zástavbu vznikající v posledních letech kolem Rohanského nábřeží v pražském Karlíně by měl do tří let doplnit nový obytný komplex Nová Invalidovna. Developerská společnost Trigema totiž zakoupila pozemek mezi ulicemi Sokolovská, Rohanské nábřeží a U Invalidovny, s plánem umístit na něj budovu doplněnou o monumentální sochy. Atraktivitu pozemku v centru města, v blízkosti řeky a parku Kaizlovy sady, ještě zvyšuje fakt, že bezprostředně sousedí s kulturní památkou – barokní budovou Invalidovna.

A právě blízkost Invalidovny se propsala do architektonického řešení objektu. Jako odkaz na původní účel Invalidovny navrhli architekti David Wittassek a Jiří Řezák ze studia QARTA budovu ve tvaru ležící postavy, podpíranou (a ošetřovanou) mohutnými sochami od umělce Davida Černého. Celá hmota se pak bude skládat z jednotlivých prefabrikovaných modulů, takže při pohledu z vnějšku bude působit jako „rozpixelovaný“ obraz. Každý modul pak představuje jednu obytnou místnost. Vzájemné posunutí modulových bloků umožní vytvoření lodžií, pentahousy v nejvyšších patrech pak budou navazovat na střešní terasy. Výrazné sochy v exteriéru nejsou jedinou částí projektu nesoucí rukopis Davida Černého. Známý umělec, který před rokem společně s architektem Tomášem Císařem založil vlastní architektonický ateliér Black n´Arch, se podílel také na řešení interiéru objektu. Stejně jako například v jejich baru Cyberdog v Butovicích, i zde uplatnil Černý plně automatizovaného robota - v bytovém komplexu se má starat o obsluhu celkem 6 recepcí v přízemí objektu. Z velké části bude přízemí vymezeno službám, orientovaným jak do ulice Sokolovská, tak do polouzavřeného vnitrobloku. Součástí Nové Invalidovny by tak měl být například supermarket, fitness centrum, restaurace, prádelna a další služby.

Foto: EARCH

Mezi plánovanými možnostmi Nové Invalidovny je také využívání sdílených služeb, jako je například pronájem elektromobilů a elektrokol, sdílený systém parkování či společná dětská herna.

Bytový dům Nová Invalidovna nabídne 144 bytových jednotek různých velikostí – od 1+kk až po luxusní penthousy. Objekt bude plně automatizován a zařízen nejmodernějšími technologiemi. Dle společnosti Trigema by měla být stavba zahájena na jaře příštího roku, první obyvatelé by se do budovy mohli nastěhovat v polovině roku 2022.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři