Architektura /

Vernisáž výstavy Take Nord Shape v GJF

Vernisáž výstavy Take Nord Shape – Severská vize architektury a designu dorazila 5. března z Domu umění města Brna do Galerie Jaroslava Fragnera v Praze, a návštěvníkům bude otevřena do 28. března 2010. Na výstavě se setkali tři skandinávští architekti a designéři – Sami Rintala, Dagur Eggertsson a Samuli Naamanka, kteří se před první výstavou v Brně nikdy neviděli. Jejich tvorba je tak podobná, že to vypadá, jakoby tvořili u jednoho stolu. Hlavními znaky výstavy je surová inspirace přírodou, jak bylo řečeno na vernisáži, provázání s ní, a tvorba drobné architektury s jedinečnou tváří.

Michal Čermák , 8. 3. 2010

GJF byla jako obvykle naplněna k prasknutí, pohoštění bylo opět skvělé, a výstava perfektně zakomponovaná do starobylých prostor galerie. Tři umělci jsou ve světě uznávaní svým přístupem k tvorbě, a kromě této výstavy je spojuje rodná země Finsko a stejný rok narození. Vystaveny jsou fotografie happeningů, architektonických objektů i designu. Návštěvu rozhodně doporučuji, protože výstava ukazuje veřejný prostor i přírodu spojenou s architekturou a nevšedními objekty, které mají mimo jiné sociální kontext. Svým obsahem i zpracováním se stane návštěva osvěžujícím zážitkem.

Sami Rintala

Vytvořil spoustu uznávaných architektonických instalací po celém světě, většinou během uměleckých přehlídek a workshopů. Ve své práci založené na konceptualismu využívá světlo, prostor, různorodé materiály nebo lidské tělo. Kromě vlastní produkce hojně vyučuje, většinou formou workshopů, během kterých studenti vytvářejí prostor dle zadání v měřítku 1:1.

Dagur Eggertsson

Praxi získal v mnoha předních studiích v Oslu. Po dokončení postgraduálního studia začal také experimentovat se stavbou architektonických objektů ve velkém měřítku. Mimo to vyučuje architekturu v Norsku, Švédsku a na Islandu.

Samuli Naamanka

Velmi nadaný designér, mnohokrát oceněný. Věnuje se produktovému, interiérovému i environmetnálnímu designu. Jeho práce není pouze vizuální požitek, ale obsahuje odkazy na historii, přírodu, architekturu míst a symboliku daného místa. Mezi exponáty uvidíte jeho slavnou a oceňovanou židli Clash chair vyrobenou z lisovaného dřeva. Stal se průkopníkem ve vývoji betonových produktů, převážně grafického zpracování betonu, z nichž byla řada patentovaná.

Název Take Nord Shape - Severská vize architektury a designu

Místo Galeri Jaroslava Fragnera, Betlémské nám. 5a, Praha 1

Datum

      1. března 2010

    Vystavovatelé Sami Rintala, Dagur Eggertsson, Samuli Naamanka

 

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři