Architektura / veřejný prostor a urbanismus

Vítězné náměstí dostaví Holanďani a Češi. Jeho budoucí podobu představuje výstava v Centru architektury a městského plánování

Vizualizace vítězného návrhu - výstava všech finalistů potrvá v CAMPU do 12. listopadu Foto: Benthem Crouwel Architects + OVA

Výstava s názvem Praha zítra? 4. kvadrant Vítězného náměstí ukáže modely a vizualizace celkem pěti týmů, které se probojovaly do finálního kola mezinárodní architektonické soutěže. Návrhy budou k vidění v Bílém sálu CAMPu do 12. listopadu.

Centrum architektury a městského plánování (CAMP) , 25. 10. 2023

Stávající bloková struktura pražských Dejvic byla založena ve 20. letech 20. století podle urbanistického konceptu profesora Antonína Engela. Koncept je založen na osové, symetrické kompozici s ústředním prostorem Vítězného náměstí. Severozápadní kvadrant Vítězného náměstí však není dodnes zastavěn, náměstí není uzavřeno a původní urbanistická koncepce ztrácí na čitelnosti.

Společnost Fourth Quadrant s.r.o., tvořená investory Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain, ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou plánují toto prázdné místo ve struktuře Dejvic zastavět. Na architektonické řešení dostavby 4. kvadrantu byla vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž, která proběhla formou soutěžního workshopu. Na přípravě soutěže se podílelo hlavní město Praha s městskou částí Praha 6. 

Foto: Vizualizace vítězného týmu Benthem Crouwel Architects (NL) + OVA (ČR)

Cílem soutěže bylo najít optimální architektonické a urbanistické řešení dostavby 4. kvadrantu Vítězného náměstí. Návrhy měly respektovat původní urbanistickou koncepci Dejvic Antonína Engela z roku 1924 a zároveň navázat na záměry Prahy ohledně revitalizace Vítězného náměstí a rozvoje veřejných prostranství kampusu Dejvice. Současně měly zohlednit soudobé požadavky na polyfunkční zástavbu splňující nejvyšší enviromentální standardy, která bude místem čilého společenského, ekonomického a kulturního života Prahy 6. Soutěžící měli za úkol navrhnout multifunkční objekt s byty, kancelářemi, obchody, službami i restauracemi, ale i novou univerzitní budovu Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. V té vzniknou kromě učeben a zázemí pro studenty také veřejné prostory či minipivovar. Součástí zadání byl také návrh nového kulturního centra Prahy 6, které nabídne prostory nejen pro koncerty, výstavy a divadelní představení, ale i komunitní akce. 

Foto: Druhé místo v architektonicko-urbanistické soutěži obsadil tým Cityförster (NL) + Studio Perspektiv (ČR)

Soutěž byla vyhlášena v srpnu 2022. Do soutěže se celkem přihlásilo 44 týmů, z nichž v září 2022 porota na základě zaslaných portfolií vybrala 10 účastníků pro první kolo soutěže. Do druhého kola v únoru 2023 postoupilo pět soutěžních týmů. Na základě kritérií a s ohledem na zadání soutěže mezinárodní porota rozhodla o udělení těchto cen:

1. místo: Benthem Crouwel Architects (NL) + OVA (ČR)

2. místo: Cityförster (NL) + Studio Perspektiv (ČR)

3. místo: A69 - architekti (ČR)

Foto: Třetí místo obsadilo pražské studio A69 - architekti

Do finálního, druhého, kola soutěže se probojovalo celkem pět týmů, dalšími účastníky druhého kola byly nizozemská kancelář MVRDV a česko-německé konsorcium Pavel Hnilička Architects+Planners a Baumschlager Eberle Architects. Tyto týmy představily v polovině června své návrhy mezinárodní soutěžní porotě.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři