Syrová proměna panelákového bytu

Čtvrtek, 13. Duben 2017 - 0:30
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Byty paneláků představují jeden z nejrozšířenějších typů bydlení v Čechách a s jejich nevyhnutelným stárnutím vyvstává i potřeba nalezení jejich nové funkce a podoby. Jeden příklad, jak se s dědictvím výstavby sídlišť a rekonstrukcí jejich interiérů vyrovnat, můžeme nalézt v Plzni. Byt s ani ne 50 m2 prošel radikální proměnou a výsledkem je syrový interiér, ve kterém dominují pohledové kvality OSB desek. Nemusí to být bydlení pro každého, představuje však originální způsob, jak s byty v panelácích naložit.

architectureMADE, rekonstrukce bytu paneláku v Plzni, foto © Roman Muchka
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Tomáš Král, Irena Šebová
Ateliér architectureMADE
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Plzeň - Bory
Datum projektu 2015
Datum realizace 2017
Užitná plocha 48.00m2
Poznámka

Fotografie: Roman Muchka iatelier

Byt se nachází v přízemí paneláku konstrukčního systému T06B v Plzni na Borech. Dům byl vystavěný v roce 1968. Byt s původní dispozicí 2+1 a výměrou 48 m2 měl úzkou vstupní chodbu a kromě vstupních další patery dveře.

Zděné příčkovky jsme vybourali, stejně tak betonovou příčku oddělující obývací prostor, ta musela být nahrazena rámem z důvodu rizika prasklin příček ve vyšších patrech. Stěny i stropy jsme zbavili několika vrstev maleb. Zůstal holý beton v horší kvalitě, než jsme vůbec očekávali. Do vzniklého prostoru po demolici jsme vložili objem nové sprchy a záchodu, kterým jsme nahradili původní oddělené prostory. Příčky jsou běžné z porobetonových tvárnic, z vnější strany obložené lakovanými OSB deskami.

Stejně tak vestavěné skříně formující prostory bytu a kuchyně jsou vyrobeny z OSB desek. Kromě vstupních dveří jsou dveře pouze do koupelny a ložnici lze oddělit posuvnou deskou. Dispoziční typ 2+1 jsme z konstrukčních důvodů zachovali, chtěli jsme ale docílit vzdušnějšího a velkorysého pocitu v malém bytě, nové uspořádání umožňuje příčný průhled bytem a jeho lepší prosvětlení do hloubky dispozice. Podlaha je z lakovaných OSB desek a epoxidové stěrky. Část stěn je štukovaná s bílou malbou, ostatní jsou odhalené betonové, ošetřené pouze penetrací. Koupelna je obložena na celou výšku tyrkysovým obkladem RAKO 15×15, stejným jako v původním bytu.

Rozvody elektroinstalace jsou vedeny v pozinkových trubkách po povrchu, použili jsme kovové průmyslové spínače a zásuvky. Byt je zařízen opraveným nábytkem z původního bytu, dalšími repasovanými kusy, stoly jsou ze svařených jeklů a překližky.

Interiér jsme realizovali částečně svépomocí. Provedení až do detailu je s důrazem na viditelnou ruční práci všech řemesel, použili jsme přiznané a jednoduché detaily s čitelnou skladbou.