design /

Český designer získal ocenění poroty v evropské soutěži Měď a domov 2012

Návrháři byli vyzváni, aby ve čtvrtém ročníku soutěže Měď a domov, pořádané italským Institutem mědi, znovu objevovali měděné předměty každodenní potřeby a oslavovali a využívali estetické a technické výhody tohoto kovu a jeho slitin.

Středisko mědi , 12. 2. 2013

Designer Jan Hřebíček z České republiky získal čestné ocenění za své kliky dveří Ultimo. Jan, vycházející z častého a optimálního využití slitin mědi pro dveřní kování, vytvořil elegantní, minimalistickou kliku.

Předání cen proběhlo počátkem tohoto týdne na slavnosti v muzeu designu Triennale v Miláně.

Architekti, designéři a studenti umění se inspirovali mědí a slitinami, jako je bronz a mosaz, při tvorbě více než 270 příspěvků do profesionální a studentské kategorie. To je více než trojnásobek počtu příspěvků, přijatých do prvního ročníku soutěže v roce 2007.

Díky své okamžitě rozpoznatelné kráse a mimořádné všestrannosti nabízí měď širokou škálu možností výroby a aplikací, jako je dekorativní osvětlení, vázy, zrcadla, nábytkové kování, dekorace interiéru, dělící stěny, podlahy a radiátory. Kromě běžně známých a oceňovaných vlastnosti, jako je elektrická a tepelná vodivost, tvárnost, tažnost a odolnost, má měď také antimikrobiální vlastnosti, což znamená, že při kontaktu rychle ničí bakterie, viry a plísně. Nové povědomí o vlastnostech tohoto kovu nabízí designérům příležitost k posílení hygieny v domácnosti, na veřejných prostranstvích a v nemocnicích, kde se infekce může velmi rychle šířit.

Porota složená z odborníků v oblasti designu (Luisa Bocchietto, architektka a předsedkyně Sdružení pro průmyslový design, Odoardo Fioravanti, průmyslový designér, a Marco Romanelli, architekt a kritik designu) vybrala nominované a oceněné projekty, které jsou až do 27. ledna vystaveny v muzeu designu Triennale v Miláně.

První cenu v této soutěži získal Francouz Francesco Morackini za svůj projekt „prohibiční souprava“. Jednomyslné rozhodnutí poroty bylo založeno na grafickém zpracování Francescova návrhu pálenice, vypadající jako kolekce každodenních předmětů - hravý odkaz na období prohibice, kdy byl alkohol zakázán.

Vítěz studentské kategorie Michal Jan Holcer - studující na Akademii výtvarných umění v Krakově v Polsku - využil ve svém vítězném projektu B-side antimikrobiálních účinků mědi. Jeho kohoutek je určený pro komunální použití, vydává mýdlo i vodu, a navržený design minimalizuje nutnost kontaktu rukou při provozu.

Vítězné příspěvky: profesionální kategorie

První cenu získal Francouz Francesco Morackini za svou prohibiční soupravu. Destilátor alkoholu je hravě přestrojen za hrnec, fondue vařič a mísu na ovoce. Měď nabízí spojení těchto odlišných prvků, neboť je dobře známá jako materiál jak pro "maskovací" objekty, tak i pro palírnu alkoholu. Výsledkem je předmět, který vítězně kombinuje krásu s funkčností.

Druhou cenu získala Italka Stefania Ruggiero za svůj návrh hrajících pantů Pix. Otevření pantů zahraje melodii, kterou lze výměnou centrálního válečku změnit. Mosaz - používaná pro dveřní panty i hudební nástroje - byla zvolena jako slitina mědi, kombinující eleganci a trvanlivost s vynikající opracovatelností, potřebnou pro složité prvky.

Italský architekt Ernesto Iadevaia e Lorenzo De Rosa získal čestné ocenění za svou Chiamami Forse: sadu antibakteriálních misek pro domácí mazlíčky. Svým konceptem vytvořil předmět, který je současně zábavný a hygienický.

Kanadský designer Samuel Bernier získal čestné ocenění za svůj Joulius: držák dokumentů a podložku notebooku. Umožňuje lepší proudění vzduchu pod notebook a využívá tepelné vodivosti mědi; na porotu zapůsobila praktičnost konstrukce a její estetický dojem.

Italský designer Alberto Fabbian obdržel čestné ocenění za svou stoličku Più o Meno. Její konstrukce je určena k uzemňování statické elektřiny a je minimalisticky elegantní.

Designer Giacomo Ravagli z Itálie získal čestné ocenění za svůj Star, lustr vyrobený ze tří nezávislých a rozšiřitelných částí. Lustr promítá na strop souhvězdí díky difuzoru, vyrobenému z měděného plechu, napnutého a perforovaného tak, aby při použití vytvářel strhující efekt.

Designer Geoffrey Destruel z Francie získal čestné ocenění za svůj čajový set, který navrhl jako "návrat mědi do kuchyně." Elegantně nostalgický bílý porcelán má cedník, vyrobený z mědi.

Designer Jan Hřebíček z České republiky získal čestné ocenění za své kliky dveří Ultimo. Jan, vycházející z častého a optimálního využití slitin mědi pro dveřní kování, vytvořil elegantní, minimalistickou kliku.

Vítězné příspěvky: Studentská kategorie

První cenu ve studentské kategorii získal Michal Jan Holcer z Akademie výtvarných umění Jana Matejca v Krakově v Polsku za svůj projekt B-side. Tento komunální kohoutek - vydávající vodu a mýdlo - je navržen tak, aby byl minimalizován kontakt rukou, a využívá antimikrobiálních vlastností mědi, takže při doteku nepřetržitě snižuje kontaminaci svého povrchu. Konstrukce také obsahuje měděný odtok, poskytující další hygienické výhody.

Zsofia Krisztina Sárváry a Bence Kovácsik z maďarské University výtvarného umění a designu Moholgy-Nagy v Budapešti získali čestné ocenění za návrh multifunkčního hrnce Harom. Projekt, vyvažující starobylý a moderní design, usiluje o znovuobjevení tradičních potravinářských nádob, kombinujících hygienické vlastnosti mědi s pokličkou, vyrobenou z korku.

Arthur Hoffner, student École Nationale Supérieure de Création Industrielle ve Francii, obdržel čestné ocenění za svůjDelta Mirror. Toto podlahové zrcadlo, odkazující na koncept měděných desek, zachytávajících sluneční záření v staroegyptských stavbách, má za cíl vytvářet ve svém okolí kouzelné, červené světelné efekty.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org/cs.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři