Novinky a názory / historie a teorie

Architekt 1 | 2011: Český architekt v Číně

S téměř statistickou jistotou mohu prohlásit, a každý redaktor to potvrdí, že na anketu do kteréhokoliv časopisu odpoví z oslovených osobností z různých důvodů maximálně polovina. Do naší ankety k výzvě ZA NOVOU PRAHU odpovědělo téměř sto procent oslovených.

Julius Macháček , 17. 3. 2011

Editorial

Julius MacháčekFoto: eArch
Že se jedná o téma živé dokládá i to, že většina nedodržela stanovenou maximální délku příspěvku a museli jsme přidávat tři strany. Kdo se neozval, byli ti, kterých se výzva týká nejvíce – politici. Vzpomínám na předvolební rétoriku, kdy někteří dokonce z popela vyzvedli Kaplického knihovnu, kdy dokonce plamenně hovořili o potřebě odvážné, moderní architektury pro hlavní město. Znělo to nezvykle nadějně. Na naši redakční anketu však nereagoval ani pan primátor Svoboda, ani ministr životního prostředí Chalupa, ani voliči tolik preferovaný muž pro radnici Zdeněk Tůma.

TOP REALIZACÍ tohoto čísla je nová budova ČVUT od Aleny Šrámkové a jejího týmu, která se již stala dílnou budoucích architektů. Nechť duch, který ze stavby vane, pronikne do studentských myslí a naplní se ideje, o kterých paní architektka hovoří v našem rozhovoru.

Vedle dalších realizací a projektů představujeme také vítězný projekt ze skvěle obsazené bratislavské soutěže, kterou s osvíceností nebývalou vypsal soukromý developer a vavříny si odnesla Zaha Hadid. Český architekt v Číně je tématem čísla, které mě bavilo sestavovat s nadějí, že čtenáře může zaujmout. Přeji již brzké svěcení jara.

JULIUS MACHÁČEK, ŠÉFREDAKTOR

nová budova ČVUT, Praha / strana 4Foto: eArch
nová budova ČVUT, Praha
ARCHITEKT 1 | 2011Foto: eArch

Obsah

64 OMEZENÍ A CHAOS TEXT CHEN HUI, MICHAL HLAVÁČEK 70 ROZHOVOR S CHEN HUIEM PŘIPRAVIL JULIUS MACHÁČEK 72 DVACET V ČÍNĚ – MÁLO NEBO MOC IVANA A JAN BENDOVI 78 PŘÍMOŘSKÉ LETOVISKO NARADA, SANYA, ČÍNA IVANA A JAN BENDOIVI / AAI 82 MALOOBCHODNÍ A ZÁBAVNÍ KOMPLEX LI GONG DI, SUZHOU, ČÍNA IVANA A JAN BENDOVI 84 ŽIDOVSKÝ PAMÁTNÍK V ŠANGHAJI MILAN PITLACH 86 SPLNĚNÉ SNY EVY LE PEUTREC EVA LE PEUTREC-HENDRYCHOVÁ 96 NÁŠ DEVELOPER V PEKINGU – ROZHOVOR PŘIPRAVIL JULIUS MACHÁČEK 98 EXPO EX POST TEXT FRANTIŠEK POTUŽNÍK, JAROMÍR ŠVARC, JAKUB NEPRAŠ 104 ROZHOVOR S JINDROU VIKOVOU   106 KENGO KUMA V ČÍNĚ TEXT VENDULA ŠAFÁŘOVÁ 108 STUDENTSKÉ REFLEXE TEXT LUKÁŠ VÝTISK, JAN KARÁSEK 112 WANDRLAND K. ČECHOVÁ, A. KAŠPICA, J. KARÁSEK, L. VÝTISK

 

Další informace naleznete na Architekt

 

rodinný dům Záběhlice / strana 38Foto: eArch
rodinný dům Záběhlice
Sluneční dům, Pressbaum / strana 46Foto: eArch
Sluneční dům, Pressbaum
rezidenční ostrov Tianjin, Čína / strana 72Foto: eArch
rezidenční ostrov Tianjin, Čína
Fakultní Thomayerova nemocnice, Praha / strana 48Foto: eArch
Fakultní Thomayerova nemocnice, Praha

Klíčová slova:

časopis Architekt

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři