Novinky a názory / historie a teorie

Architekt roku 2014 - představujeme finalisty: Adam Gebrian

Již příští týden bude známo jméno vítěze ceny Architekt roku 2014. Tento čestný titul je každoročně udělován osobnosti, která vynikla, nebo dlouhodobě vyniká v oblasti architektury a která se významně podílí na jejím dobrém jméně. Více o ceně Architekt roku 2014 zde. Seznamte se naším prostřednictvím s jednotlivými nominovanými. Dnes s Adamem Gebrianem.

EARCH.CZ , 8. 9. 2014

Adam Gebrian nominován za Sérii článků v časopise Respekt

Zdůvodnění poroty: Za neúnavnou publikační a diskusní aktivitu ve veřejném prostoru, směřující ke zvyšování povědomí o architektonické kultuře u nás i ve světě. Od internetových multimédií (blogy, vlastní pořad na stream.cz), přes tištěná (vlastní rubrika v Lidových novinách a nově v Respektu, druhém nejčtenějším českém týdeníku) až po rozhlas (vlastní pořad v Českém rozhlase - na Radio Wave). Též je aktivní na veřejných fórech, odborných konferencích i jako architektonický poradce a iniciátor architektonických soutěží (Pec pod Sněžkou).

Představení díla:

Rozhlasový seriál rozhovorů Bourání na Radiu Wave (již přes 160 dílů), série článků o nejlepších příkladech současné architektury v Lidových novinách, kritický videoblog Gebrian versus na Stream.cz a několik dílů seriálu České televize proStory. Kromě toho se autor podílí na mnoha projektech směřujících ke kvalitnějším a obytnějším městům (např. Metropolitní ozvučná deska v Praze, Městské zásahy Praha a Brno) a k rozvoji interdisciplinární spolupráce a kreativity (např. Pecha Kucha Night Praha). Psal pro deník Metro a již několik let provozuje blog: http://ag-ent.blogspot.cz/. Organizoval soutěž pro soukromého investora, která se snažila dobrat ideálního modelu pro tento typ zakázky (více o celém procesu na 40 stranách zde).

Představení autora:

Ing. arch. MArch, Adam Gebrian (*1979)

Je fanoušek architektury. Vystudoval s vyznamenáním fakultu architektury v Liberci (2006) a díky Fulbrightovu stipendiu také postgraduální program SCIFI na SCI-Arc v Los Angeles (2008). Studoval a pracoval v Amsterdamu, Rotterdamu, Praze, Paříži, Londýně a v Los Angeles. Vydal sborník přednášek 29+3. Je členem redakční rady časopisu ERA21. Podílí se na organizaci Pecha Kucha Nights v Praze. Vystavoval svůj projekt pro Dubaj na 11. bienále v Benátkách (2008). Od roku 2009 působí jako moderátor vlastního pořadu “Bourání” na Radio Wave. V letech 2009-12 působil na Fakultě umění a architektury TU v Liberci, od roku 2013 vyučuje na Prague Institute spadající pod North Carolina State University. Podílel se na přípravě neúspěšné kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015, na vzniku první soukromé školy architektury v Česku - ARCHIP. Jednou týdně vytváří seriál o současné architektuře pro Respekt (v letech 2010-13 pro Lidové noviny), veřejný prostor komentoval v pořadu Gebrian vs. na Stream.cz, má svůj blog na zpravodajském serveru Echo24.cz. Byl kurátorem výstav Městské zásahy Praha 2010, Brno 2011, Ostrov pokladů, Ze života lidí a domů a Anastomosis. Žije v Praze.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 8. 9. 2014
  • zdroj: * ABF, a.s.

Klíčová slova:

Adam Gebrian Architekt roku 2014

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři