Novinky a názory / názory a komentáře

Architekti CZ: Paneláky - 1. díl - Rudiš

Další sérii vybraných úryvků z knihy Architekti CZ bude spojovat téma paneláků. A kdo jiný by měl začít, než Viktor Rudiš, spoluautor oceňovaného sídliště Brno-Lesná.

Jaroslav Sládeček , 14. 9. 2015

... Druhým pro mne významným momentem bylo, když mne několik let po absolvování pozval František Zounek do svého atelieru, kde se začal připravovat projekt Lesné. Lesná byl velký úkol. Nové město pro dvacet tisíc obyvatel, na krásném místě. S panelovou technologií jsme si problém nedělali. Měli jsme dojem, že se naplňuje vize avantgardy začátku století, která si dala za cíl řešit krizi bydlení stavbou bytů z továrně vyráběných dílů. Snažili jsme se ukázat, že i se vším omezením může taková stavba být pro své občany příjemným místem pro život a může mít i určitý řád. Práce na Lesné byla pro mne důležitá. Učili jsme se určité kázni a přísnosti, učili jsme se, že i velice racionální technologie se dá kultivovat a že může mít i svoje architektonické hodnoty.

Dovedl byste říct, zda k tomu sídlišti vedla nějaká idea nebo inspirace?

Než jsme na Lesné začali pracovat, tak jsme se Zounkem měli příležitost jet do Skandinávie, kde se tehdy stavěla satelitní městečka kolem velkých měst. Navštívili jsme mezi jinými místy také Tapiolu, nové sídliště u Helsink. Tapiola nás okouzlila, viděli jsme moderní domy zasazené do nádherné přírody. Měli jsme dojem, že nemůže být příjemnější bydlení a že bychom se mohli o něco podobného pokusit i u nás. Neuvědomili jsme si, že ve Finsku se staví do krásné přírody, kdežto Lesná se bude stavět na holém kopci a příroda se bude muset teprve uměle udělat. Podcenili jsme také určitou společenskou funkci bydlení, což je problém všech sídlišť, která nemají jinou funkci než bydlení.

Záleží vám na tom, aby se vaše stavby líbily co nejvíce lidem?

Přirozeně, záleží. Nejde ovšem o podbízení se pochybnému vkusu.

Na Lesné teď vzniklo občanské sdružení, které si dalo za úkol Lesnou udržovat nebo i zlepšovat a to mne těší. Na druhé straně nejsem rád, že se Lesná v posledních letech výrazně proměnila. Původní promyšlenou technicistní architekturu vycházející z technologie, nahradily hrubé adaptace, které mají za cíl zlepšit standard bytů, které ale změnily výraz dnes už všech domů. Myslím si, že brutální betonové lodžie s dřevěným zábradlím nebo dokonce střešní nadstavby Lesnou poškodily.

A barevné fasády?

Barevné fasády by mně ani nevadily. Vadí mi, když se zbytečně mění základní struktura domu.

Text byl převzat z knihy Architekti CZ / 20 rozhovorů, jejíž vznik byl podpořen grantem Studentské grantové soutěže ČVUT v Praze (č. SGS14/085/OHK1/1T/15 - Principy tvůrčí práce současných českých architektů).

Klíčová slova:

Architekti CZ panelák

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři