Novinky a názory / zprávy

Asfaltová zahrada a proměna starého dolu. Experiment v krajinářské architektuře na přednášce Kruhu

6. června 2024 vystoupí v rámci přednáškového cyklu Kra/jiná pařížský ateliér Wagon Landscaping i tuzemský ateliér Terra Florida. Foto: Yann Monel

Místní druhy rostlin, industriální charakter a klidně i asfalt. Studio krajinářské architektury Wagon Landscaping z Paříže a ateliér Terra Florida z Prahy mají podobnou filosofii. Představí ji na dvojpřednášce v Kině 35.Zakončí tím soubor přednášek spolku Kruh s názvem Kra/jiná, zaměřený na krajinářskou architekturu.

KRUH , 27. 5. 2024

V čtvrtek 6. června se koná přednáška pařížského ateliéru Wagon Landscaping. Večer s názvem Krajina po ruce ukáže realizace, příklady zahrad a parků, kde jsou minimalizované přesuny hmot a důraz je kladen na význam zeminy i práci s místními druhy rostlin i materiálů jako je například asfalt. Ve dvojpřednášce vystoupí i tuzemský ateliér Terra Florida, který se specializuje na obnovu místa se zachováním lokální identity a charakteru.

Východiskem krajinářského studia Wagon Landscaping je praktická zkušenost se zakládáním zahrad, dynamikou přírody i pozorováním rostlin. Při své práci se zaměřují na minimalizaci přesunu materiálů a spotřebu energie a aktivně se angažují v recyklaci a ekologii.

Zakladatelé ateliéru Mathieu Gontier a François Vadepied zdůrazní, jak přístup k zahradě "různých měřítek" pomáhá přemýšlet o možné budoucnosti měst s důrazem na ekologii a udržitelnost. Pracují výhradně s místními materiály, rostlinami, historií a podmínkami a ty netradičně využívají pro současné krajinářské řešení, které vychází z respektu a ze zájmu o místní podmínky. Tak vznikl například i jejich inovativní projekt asfaltové zahrady Jardin des Joyeux (2016), s využitím asfaltových povrchů pro unikátní krajinářské řešení.

Foto: Krajinářský ateliér Wagon Landscaping

Krajinářský architekt Mathieu Gontier z ateliéru Wagon Landscaping propojuje umění s krajinou. Přednáší na National School of Landscapeve Versailles, kde vede magisterský obor. François Vadepied se po studiích digitální kartografie a geofyziky na IGN začal věnovat krajinářské architektuře. Přednáší na National School of Landscape ve Versailles a na Esaj v Paříži. Zajímá se především o otázky související s kvalitou prostoru, dynamikou rostlin a šetrným přístupem.

„Filozofie našeho ateliéru spočívá v udržení zahradnického přístupu jak při realizaci, tak při navrhování krajiny. Naším cílem je zachovat si právo experimentovat, pozorovat a přizpůsobovat se, abychom mohli vytvářet místa, která jsou snadno užitková a zároveň příjemná pro každodenní život”, doplňují k činnosti ateliéru Mathieu Gontier a François Vadepied a představí vlastní projekty, které ukazují možné způsoby rozvoje krajiny, péče o místo a řešení různých omezení (klima, půda, využití, materiály a dostupné zdroje atd.).

Foto: Lucie Vogelová vede krajinářský ateliér Terra Florida spolu s Antonínem Wagnerem od roku 1996.

Přednášku doplní tuzemský krajinářský atelier Terra Florida, který byl založený v roce 1996. Krajinářské architektky Zuzana Štemberová a Lucie Vogelová představí projekt – transformace bývalého dolu Františka Josefa v Dubí, který ukazuje obnovu místa se zachováním lokální identity a industriálního charakteru. Dále pak realizaci nového lokálního parku V Zápolí, konverzi brownfieldu na park Waltrovka a Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, v Letech u Písku nebo dlouhodobý projekt Drážní promenáda a liniový park Vršovice a Strašnice.

Přednášky s názvem Krajina po ruce se zástupci pařížského ateliéru Wagon a českého ateliéru Terra Florida se uskuteční ve čtvrtek 6. června 2024 od 19h30 v Kině 35, Štěpánská 644, Praha 1. Přednáška bude probíhat v anglickém a českém jazyce. Základní vstupné na akci je 170 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 150 Kč. Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut.

Akce jsou pořádány v centru metropole a jsou určeny pro profesionály i veřejnosti se zájmem o architekturu a veřejný prostor. Přednášky se zahraničními hosty probíhají v anglickém jazyce, vybrané z nich budou tlumočeny do češtiny.

  • autor: KRUH *
  • publikováno: * 27. 5. 2024
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři