Novinky a názory / zprávy

Ateliér Cikán - nominace soutěže Olověný Dušan 2016

Kromě jednotlivců a jejich projektů v Olověném Dušanovi soutěží také celé ateliéry. Nominaci na tomto poli získal i Ateliér Cikán, jenž tím následoval „své“ studenty, kteří uspěli sami za sebe. A stejně jako ostatní, i oni však pracovali se stejným ateliérovým zadáním, jehož cílem bylo vytvořit město na základě zhmotnění konkrétních urbanistických plánů Nového Smíchova.

FA ČVUT – Ateliér Cikán , 18. 4. 2016

Ateliér CikánMiroslav Cikán, Vojtěch Ertl

Praha – Nový Smíchov

V zimním semestru 2015 bylo v ateliéru jednotné zadání, které se zabývalo Smíchovem. Urbanistickým podkladem pro práci ateliéru se stal urbanistický návrh Nového Smíchova studia D3A architektů J. Zimy, T. Prouzy a vybrané oblasti urbanismu studia A69 architektů B. Redčenkova a J. Wertiga – ty byly součástí fakultního projektu pro HABITAT III – Bytový dům v kontextu městského bloku Praha – Smíchov.

Cílem práce bylo konkretizování urbanistické koncepce „Nového Smíchova“ obsahem a formou v detailu, objektu, skupinách, souborů a celku. Mottem návrhu se stal text:

Smysl návrhu domu,formy tvaru jakoreprezentace vertikál horizontály,je pochopit obsahformy jakoprostor města : (veřejný prostor obklopený domy)obývaný v jeho horizontálespolečností : (všech generací a skupin jednotlivců)vertikalizující horizontáluvlastní kulturou,dávající vzpřímenosti smysl.(ne každá přímka je vidět když propůjčuje vznešenost horizontu)

proces (návrhu)vzdálenosti (mezi slovy)od města k místu (jak vzniká místo)od společnosti k člověku (komunikace a sdílení)od náměstí ke stolu (měřítko a orientace)

Ani Bojadžjan, Ondřej Čáp, Julián Čižmár, Lukáš Erban, Aleš Hanuš, Martin Houska, Roman Hrabánek, Barbora Klapalová, Filip Kocourek, Jan Krupička, Eliška Machátová, Pavla Maxová, Žaneta Mlodziková, Martin Mráz, Matěj Nepustil, Jan Novotný, Anna Pflugová, Jan Plocek, Michaela Rudolfová, Matěj Smola, Matěj Toměšek

Ateliérové nominační video.

za porotu Kamila Amblerová:

Ateliér Cikán – místo, kam byla radost přijít i po třetí, či po čtvrté a kde jsme vždy ožili. S chutí jsme jednotlivé projekty znovu podrobovali zkoumání. Jednotné zadání v rámci kongresu HABITAT III – Regional Meeting Europe mělo v tomto semestru i několik dalších ateliérů. Tento nás ale oslovil ze všech nejvíce. Byla cítit hravost, radost z práce, komplexnost pojetí, kooperace mezi jednotlivými studenty, pracovitost, talent a nadšení. Nechybělo ani kvalitní zpracování projektů se všemi potřebnými náležitostmi. Široké zastoupení modelů podpořilo celkový dojem. Ne náhodou z tohoto ateliéru vzešel vítězný návrh Pavly Maxové a Jana Novotného.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři