Novinky a názory / historie a teorie

Časopis INTRO vol. 8: Textil

Měření, stříhání, šití… Ne, řeč není o oděvním průmyslu, nýbrž o architektuře, která je zahalena měkkostí, lehkostí a elegancí a jíž se detailně a poutavě věnuje osmé vydání časopisu INTRO.

Časopis INTRO , 8. 4. 2019

Aktuální číslo, zaměřené na textil jako stavební materiál, vás spolu s Danicou Pištekovou provede „labyrintem vrstev a švů“, připoutá vaši pozornost pomocí splétaných lan, z nichž je utkána budova španělského kongresového centra, nebo prozradí, co se skrývá pod „šaty“ testovací věže v Rottweilu. „Poměr vlastní hmotnosti a rozpětí je neuvěřitelný,“ říká profesor Werner Sobek v rozhovoru v souvislosti s textilními konstrukcemi. 

Pátý stavební element, jak se textilním materiálům v architektuře přezdívá, má široké využití – od pláště budovy (stany, jurty) přes stínicí techniku až po čistě designový prvek, který může opticky odlehčit betonovou konstrukci (viz vodárenská věž na Letné, str. 94) nebo pomocí „božsky modrých“ vlněných vláken dodat zahradě éterický rozměr, jako to udělal pařížský ateliér Yok Yok. O jeho působivé transparentní instalaci v zahradě francouzské katedrály sv. Štěpána se můžete dočíst na stranách 54 až 59. Vedle toho se dozvíte, jaká kritéria musejí splňovat textilie použité na exteriérové části budov, jaké jsou jejich vlastnosti a výhody, seznámíte se s výtvarnicí Inez Tuschnerovou a netkanými textiliemi, zavítáte do Bahrajnu, Mongolska či Kanady, kde nahlédnete do interiéru látkových kupolí nenásilně zasazených do prostředí lesa. Opomenuto nezůstává ani tuzemsko – v oblasti takzvaného Českého Nizozemí se vrátíte do historie textilnictví a navštívíte například tkalcovnu či přádelnu bavlny. Otevřete časopis INTRO ještě dnes a vychutnejte si 132 stran kvalitních textů a velkorysých fotografií. Protože na architektuře záleží.

Text: Kristýna Brožová

Klíčová slova:

časopis textil

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři