Novinky a názory / zprávy

Ceny Czech Grand Design znají své vítěze. Grand designérkou roku 2015 je Liběna Rochová

Nejlepší designéři za rok 2015 byli vyhlášeni. Prestižní ocenění na poli designu převzali autoři celkem v jedenácti kategoriích. Absolutní vítězkou se stala módní designérka Liběna Rochová, která si odnesla titul Grand designérka roku 2015. Oceněn byl in memoriam také architekt a designér Bořek Šípek, který vstoupil do Síně slávy. Objevem roku jsou Držmíšková a Hák.

EARCH.CZ , 21. 3. 2016

Desátý ročník cen ovládla módní designérka Liběna Rochová a její kolekce Partirury, za kterou sklidila v loňském roce velký úspěch. Modely inspirované tvorbou Milana Grygara v sobě spojují umění a módu. Jsou nejlepším příkladem autorské módy, která nepodléhá trendům, sezónnosti a módnímu prostředí. Konceptuální kolekce návrhářce vynesla nejen vítězství v kategorii Módní designér roku, ale i absolutní prvenství a titul Grand designérka roku 2015.

Režisér galavečera Thomas Zielinski zvolil za ústřední téma letošního ročníku Glamour. „Chtěl jsem tak oslavit desáté výročí cen Czech Grand Design. Dekáda už něco znamená, Ceny se tak pevně ukotvují v historii českého designu. Glamour, flitry, Sinatra, svět showbusinessu, to byly letošní inspirace. Navíc pro mě osobně to byl večer rozloučení, protože už v loňské roce jsem oznámil, že desátý ročník předávání Cen Czech Grand Design bude posledním, který budu režírovat. Je to obrovská radost, ale také obrovská zodpovědnost, a tak si myslím, že deset let stačí.“ Vysvětluje Thomas Zielinski, česko-německý divadelní režisér, který ceremoniálu vtiskl v českém prostředí zcela ojedinělou podobu na ose divadelního představení. Moderátor Roman Zach, oblečený do flitrového fraku, který ceny tradičně moderuje, přidal na konec večera dojemný projev, zhodnocující současné české vizuální prostředí. Za ním se zlatě třpytily třásňové závěsy, které byly pověšeny kolem celého jeviště, a tak scéně dodávaly zář a zároveň světelnou proměnlivost. Ani letos nechyběla taneční a hudební vystoupení, z nichž diváci nejvíce ocenili vystoupení zpěvačky Tonyi Graves i taneční vystoupení pod vedením choreografky Jany Burkiewiczové na hudbu Ivana Achera, které doplnilo sólové piano v podání klavírního virtuosa Michala Nejtka.

Trofejí, kterou si letošní vítězové odnesli, byl parfém ve speciálním skleněném objektu, který pro jubilejní ročník vytvořilo studio Dechem Michaely Tomiškové a Jakuba Janďourka ve spolupráci se sklárnou Moser.

Za nejlepší produktový design si v kategorii Designér roku odneslo ocenění renomované studio Olgoj Chorchoj, které tvoří designérská dvojice Michal Froněk a Jan Němeček. Akademie ocenila skleněná svítidla, inspirovaná světem Tima Burtona pro značku Bomma a rovněž nože Pocket pro českou značku Mikov. Právě za kolekci nožů si odnesla cenu také firma Mikov v kategorii Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.

Nejlepší designérkou šperku byla překvapivě zvolena Helena Lukášová, původně sochařka, která vytvořila pro podzimní kolekci módní návrhářky Denisy Nové zlaté brože a šperky ve tvaru chodidel, uší, rukou a úst, které vznikly pomocí 3D tiskárny a představují věrné kopie konkrétních částí těla příbuzných autorky.

Mezi grafickými designéry získali vítězství Tomáš Brousil, Petra Dočekalová, Zuzana Lednická a Radek Sidun za projekt TYPO 9010 - České digitalizované písmo 1990–2010. Fotografy roku se stali Jakub Skokan a Martin Tůma ze studia BoysPlayNice a jejich fotografie architektury, interiéru a produktu, zejména pro Škoda Auto. V kategorii Obchod roku připadlo vítězství nově otevřenému Nanovo v centru Prahy, za jeho celkovou koncepci a zaměření. Zájemci si v obchodě mohou pořídit originální retro nábytek i doplňky.

Objevem roku se stala dvojice Markéta Držmíšková a Petr Hák, která zaujala již na loňském Designbloku. Titul získali za kolekci porcelánu a úložný systém Sequence.

Tradičně byla udělena také Cena veřejnosti, o které rozhodovali návštěvníci přímo ve výstavě Czech Grand Design 2015: Finále v Národním technické muzeu nebo na webu czechgranddesign.cz. Nejvíce hlasů získala česká šperkařská značka Belda Factory, která slavila v loňském roce 100 výročí svého založení. Cenu získala Belda Factory za kolekci Český ráj.

Generálním partnerem cen je již od roku 2006 Česká spořitelna a v letošním roce již popáté se značkou Erste Premier, poskytovatelem nadstandardních bankovních služeb. Erste Premier, tradičně poskytuje Grand designérovi roku částku 100 000 Kč na vytvoření ceny pro další ročník. K medaili, cukrové vatě, kimonu nebo skleněné kapce, které přebírali vítězové minulých ročníků tak přibude další trofej z dílny módní návrhářky a Grand designérky 2015, Liběny Rochové. „Vítězi bych rád popřál mnoho nových nápadů a inspirace pro další projekty a především mu držím palce, aby ho neopustila touha obohacovat tvář designu v České republice. Věřím, že cesta plnění snů tímto večerem nekončí a finanční odměna bude motivací k další úspěšné tvorbě. V ERSTE Premier jsme potěšeni, že můžeme podpořit umělce, kteří tvoří díla s trvalou hodnotou, a že můžeme prostřednictvím mimořádných zážitků propojovat svět kvalitního designu se světem nadstandardních služeb Erste Premier“, říká Jiří Zelinka, ředitel Erste Premier a Erste Private Banking.

Letošní ročník Cen Czech Grand Design opět ukázal dynamiku a různorodost designové a umělecké scény a přinesl ocenění zavedeným jménům v oboru i začínajícím tvůrcům. O nejlepších projektech rozhodovala Akademie Designu České republiky, složená z českých i zahraničních kurátorů, galeristů, novinářů a teoretiků. Z celkem 134 nominovaných projektů postoupili tři autoři v každé kategorii do finále a svoji tvorbu předvedli ve výstavě Czech Grand Design 2015: Finále v Národním technickém muzeu v Praze, která trvá až do 1. května 2015.

Výsledky Czech Grand Design 2015

Vítěz v kategorii Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČROlgoj Chorchoj / kolekce svítidel a poklopů TIM (Bomma), kapesní nože Pocket (Mikov)

Vítěz v kategorii Módní designér rokuLiběna Rochová / kolekce Partitury

Vítěz v kategorii Designér šperku rokuHelena Lukášová / šperky pro kolekci A/W 2015 You Are What You Wish For (Denisa Nová)

Vítěz v kategorii Grafický designér rokuTomáš Brousil, Petra Dočekalová, Zuzana Lednická a Radek Sidun / projekt TYPO 9010 - České digitalizované písmo 1990–2010 (vyd. BiggBoss)

Vítěz v kategorii Fotograf rokuBoysPlayNice / Fotografie Nejen Bistro (Mar.s Architects), Dům pro Markétku (Mjölk architekti), Gran Fierro (Formafatal), Škoda Superb (Dolce Vita), produktové fotografie kolekce brýlí Collection #1 (Nastassia Aleinikava)

Vítěz v kategorii Obchod rokuNanovo / otevření nového obchodu a jeho celkový koncept

Vítěz v kategorii Výrobce roku – Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČRMikov / kolekce kapesních nožů Pocket (Olgoj Chorchoj)

Vítěz v kategorii Objev rokuMarkéta Držmíšková a Petr Hák / kolekce porcelánu a úložný systém Sequence

Vítěz Ceny veřejnostiBelda Factory / kolekce Český ráj

Vítěz Grand designér roku – Cena Erste PremierLiběna Rochová

Do Síně slávy byl uvedenprofesor Bořek Šípek, in memoriam

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 21. 3. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři