Novinky a názory / zprávy

Českobudějovický pavilon Z prochází razantní přestavbou. Nabídne multifunkční prostor

V Českých Budějovicích aktuálně probíhá přestavba pavilonu ze 70. let minulého století, který je sučástí tamního výstaviště. Návrh proměny stavby podle návrhu českobudějovického studia A8000 zachováná původní výraznou hmotovou kompozici založenou na třech zvyšujících se kvádrech, ve hře byla také úplná demolice. Dokončení je plánováno na letošní léto, poté bude pavilon Z sloužit vedle mezinárodního agrosalonu Země živitelka také kulturním a společenským akcím po celý rok. Projekt je součástí celkové proměny českobudějovického výstaviště. Přestavba má vyjít na 135 milionů korun.

A8000 , 24. 3. 2021

Inspirací pro rekonstrukci je rostlinný motiv procesu šlechtění bonsaje, při kterém se od základní stavby rostliny vždy odstřihuje pečlivě vybraná část právě tak, aby se dosáhlo nového vzdušného a originálního vzhledu. Stejný osud čeká pavilon Z. Část pavilonu bude odstrojena, odhalena bude jeho konstrukční podstata. 

„Rozhodnutí objekt rekonstruovat místo možné demolice bylo výsledkem mnoha faktorů. V první řadě byl rozhodující kvalitní architektonický koncept pavilonu. Trojice kvádrů gradujícího objemu nám přišla zajímavá a chtěli jsme ho zachovat a dále s tímto principem pracovat. Lidská stránka a respekt k původnímu autorovi je rovněž nezanedbatelnou součástí rozhodování. Pavilon je na výstavišti od sedmdesátých let za tu dobu má svou historii, a je nedílnou a jedinečnou součástí její historie – při demolici by místo ztratilo svůj genius loci,“ říká Daniel Jeništa z ateliéru A8000.

Foto: eArch

Největší předností návrhu je celková vzdušnost a střídmost. Nové uspořádání rozděluje prostor na uzavřenou pravou část a velkorysou levou, pojatou maximálně volně a vzdušně, pouze s předěleným systémem závěsů. Veškeré potřebné technologie a zázemí jsou zakomponovány do jednoho modulu tak, aby zbytek prostoru mohl dýchat. Ubrána je barevnost i materiálové spektrum. Jednoznačně vyniká čistota nové formy. Výrazový minimalismus podtrhuje i exteriérová copilitová prosklená stěna.

Foto: eArch

„Exteriér pavilonu se však oproti stavu před rekonstrukcí změní poměrně zásadně. Dostane zcela novou bílou fasádu a bílou střechu – tak aby se pohledově sjednotil. Doplní ji soudobé zasklení strukturální fasádou v kombinaci s původním materiálem profilovaného vrstevnatého skla přírodní barevnosti – tedy odstín zeleného „lahvového“ skla,“ dodává Jeništa. 

Foto: eArch

Výstavní pavilon se promění v multifunkční společenské centrum 21. století. Nabídne hlavní sál s kapacitou 800 míst pro sezení či 1200 pro stání, výstavní prostor, zázemí pro pořádání konferencí, maturitních plesů a dalších eventových akcí. Pavilon by měl žít celoročním programem. Jedná se o největší investici Výstaviště České Budějovice za posledních 10 let. Celkově vyjde rekonstrukce na více než 135 milionů korun. Pavilon Z by se měl otevřít během agrosalonu Země živitelka na konci srpna 2021.

Foto: eArch

  • autor: A8000 *
  • publikováno: * 24. 3. 2021
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři