Novinky a názory / zprávy

Chátrající Bauerova vila od Adolfa Loose se po letech dočká obnovy. Obec ji chce otevřít veřejnosti

Jeden z nejvýznamnějších architektů moderní architektury 20. století Adolf Loos (1870-1933) zanechal na našem území hned několik svých realizací. Mezi ty nejranější patří také Bauerova vila v malé obci Hrušovany u Brna, kterou Loos navrhl mezi lety 1914-1918 pro ředitele místního cukrovaru. Puristická vila je považována za vůbec první stavbu s rovnou střechou u nás. Dlouhá léta ovšem chátrala, čímž ztratila mnohé ze svého někdejšího půvabu. Obci se ale nyní konečně podařilo objekt od soukromého majitele odkoupit. Plánovaná rekonstrukce by měla Bauerovu vilu vrátit do původní podoby a zároveň otevřít veřejnosti. Letos si připomeneme 150 let od Loosova narození.

EARCH.CZ , 28. 7. 2020

Brněnský rodák Adolf Loos proslul svým odmítnutím historizujících forem a secesní zdobnosti. Po studiích se ke konci 19. století usadil ve Vídni, kde získal mezinárodní věhlas díky svému osobitému pojetí architektury i publikační činnosti, kdy rázně kritizoval vkus tehdejší měšťanské společnosti. Se svou rodnou zemí si ale po celý svůj život udržoval čilé kontakty. Coby mezinárodně uznávaný architekt přijal také zakázku na výstavbu vily dr. Viktora Bauera, brněnského podnikatele a ředitele cukrovaru v Hrušovanech u Brna, který byl v úzkém spojení s celou vídeňskou kulturní scénou.

Bauerovu vilu se obci od předchozího majitele podařilo zakoupit až letos. Stavba se má navrátit do původní podoby a poté sloužit jako Loosovo muzeum. Foto Karel Šabata, 2003, zdroj: tugendhat.eu

Bauerova vila vyrostla roku 1918 hned za hlavní budovou cukerní rafinerie v Hrušovanech u Brna. Jedná se o obdélnou stavbu v puristickém stylu, která svým majitelům nabízela také střešní terasy přístupné z ložnic v patře. Údajně se jedná o vůbec první stavbu s rovnou střechou u nás. Loos pravděpodobně navrhl také zařízení interiérů domu, jídelna byla obkládána mramorem, vstupní hala vynikala honosným táflováním, obkladem ze dřeva. Adolf Loos proslul také svým originálním prostorovým konceptem, tzv. raumplanem, v případě Bauerovy vily jej ale neuplatnil.

Vilu potkaly částečné úpravy ještě před rokem 1945, po nástupu komunistů pak došlo k jejímu znárodnění ve prospěch národního podniku Svit. Kvůli tomu bylo přízemí vily upraveno pro zubařské ordinace, rozdělením patra vznikly dvě bytové jednotky a zastavěny byly i střešní terasy. Násilná adaptace domu probíhala i na konci 60. let, kdy proběhly mnohé necitlivé zásahy v interiéru a v roce 1987 vila dostala dokonce trojbarevnou omítku.

Současný stav chátrající Bauerovy vily. O stavbu se od 90. let nikdo nestaral, obývali ji tak bezdomovci a squatteři. Zdroj: Český rozhlas Brno

Po revoluci vila přešla do vlastnictví firmy Botex, která ovšem neměla dostatek prostředků na rekonstrukci, stavba chátrala a začali ji obývat bezdomovci a squatteři. Situace se nezměnila ani po zakoupení objektu soukromou osobou. Hrušovany u Brna měly už několik let zájem Bauerovu vilu koupit, majitel byl ale proti. Ke změně vlastnických poměrů došlo až letos, kdy se obec s majitel domluvila na prodeji památkově chráněné vily.

Záměrem obce je uvést vilu do původního stavu a otevřít ji veřejnosti jako muzeum věnované dílu Adolfa Loose se zaměřením na jeho práce v regionu. Rekonstrukce ale bude velmi obtížná. Zoufalý stav vily si totiž vyžádá velmi nákladnou obnovu, kterou výrazně komplikuje také fakt, že se nedochovaly původní výkresy a plány. Existuje pouze několik starých fotografií.

Adolf Loos měl navrhnout také interiéry vily. Obklad jídelny tvořil mramor, zdi vstupní haly zdobilo táflování. Foto Karel Šabata, 2003, zdroj: tugendhat.eu

V Česku mohou zájemci navštívit celou řadu Loosových realizací. V Praze se jedná o Müllerovu vilu, jednu z nejslavnějších staveb Adolfa Loose vůbec, kterou spravuje Muzeum hlavního města Prahy nebo Winternitzovu vilu na Smíchově (vilu si můžete prohlédnout také díky video-prohlídce s Adamem Gebrianem). V Plzni je pak pro veřejnost otevřeno několik Loosových interiérů. Letos si také připomínáme velké jubileum génia moderní architektury, 10. prosince totiž uplyne 150 let od Loosova narození.

Jeden z nejvýznamnějších představitelů moderní architektury 20. století Adolf Loos (1870-1933) zanechal několik svých výrazných realizací v českých městech. Většina z nich je běžně přístupná veřejnosti, letos si připomeneme 150 let o jeho narození

Klíčová slova:

Adolf Loos modernismus

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři