
Do Helsinek nejen za Aaltem. Město šťastných lidí překypuje nevšední architekturou
Před 49 lety v Helsinkách zemřel legendární finský architekt Alvar Aalto. Jak vypadá finská metropole dnes a na jaká Aaltova díla zde narazíte? Co z architektury v Helsinkách neminout? Další díl volné série Tip na architrip od studentek architektury Nikol a Karin Kozelských.
Nikol Kozelská / Karin Kozelská , 17. 7. 2025
Finsko se dlouhodobě chlubí titulem nejšťastnější země světa, čtvrtina jeho 5,6 milionové populace žije v Helsinkách a k nim přidružených městech (Espoo, Vantaa, Kauniainen). Město s vysokým životním standardem je centrem kultury a průkopníkem v udržitelnosti, vyznačuje se přátelskou atmosférou, dobrou infrastrukturou a blízkostí k přírodě. My jsme zde strávily tři inspirativní a současně poklidné dny, během kterých jsme poznávaly centrální poloostrov a jeho blízké okolí.

Vydáte-li se objevovat finskou architekturu a severský design, možná přivítáte, že Helsinkami neproudí velké davy turistů. To však neznamená, že by zde byl nedostatek architektonických „atrakcí“, k těm nejvýznamnějším patří evangelická katedrála na Senátním náměstí či pevnost Suomenlinna zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO. Obzvlášť kouzelnou atmosféru má skanzen Seurasaari či projížďka lodí, při které uvidíte nové rezidenční čtvrti i zelené ostrůvky s tradičními chatkami.
Při procházce městem jistě zaujme jednoduchost historické zástavby, především ze začátku 20. století, kdy na scénu přišel severský klasicismus a moderna. Z ještě starší doby zde narazíte na romantismus a pozdější secesi - styly inspirované středověkým uměním a mytologií, v těchto zeměpisných šířkách především finským eposem Kalevala.
Příjezd
Nejjednodušeji se do Helsinek dostanete letecky. Hned po příletu do Vantaa se můžete setkat s tím, co je opravdovým symbolem Finska, totiž se dřevem. Letištní hala navržená studiem ALA Architects byla otevřena v roce 2017. Dominuje jí rozsáhlý dřevěný strop, který s lehkostí a minimem sloupů plyne do exteriéru. My jsme přímo na letišti nasedly na vlak do centra Helsinek, cesta trvá 30 minut a vystupuje se na hlavním nádraží.
Samotná budova nádraží postavená v roce 1919 se stala inspirací pro tehdejší architekty, podle BBC a The Times se řadí mezi nejkrásnější nádražní budovy na světě. Architekt Eliel Saarinen (otec Eero Saarinena) použil konstrukci z železobetonu, díky které zde mohly vzniknout nádherné oblouky a klenby. Z hlediska architektonického výrazu se Saarinen inspiroval evropskou secesí, výsledkem je monumentální stavba s výrazně reliéfní fasádou obloženou žulou.

Knihy v nebi
Centrum Helsinek je malé, takže většinu významných budov najdete v dochozí vzdálenosti od nádraží. V nejbližším okolí stojí Centrální knihovna Oodi - taktéž dílo studia ALA Architects. Obrovská “krabicová” hmota ustupuje náměstí, fasáda ze smrkových fošen se vyklání nad vstupem a vytváří působivý baldachýn. Budova dokončená v roce 2019 zastřešuje kromě knihovny i kino, restauraci, kavárnu či nahrávací studia. Hlavní prostor s knihami se nachází v nejvyšším patře spolu s veřejnou terasou, zvlněný strop a podlaha mezi sebou svírají skleněný pás, čímž místo získává „nebeskou“ atmosféru.

Významné rekonstrukce
Kousek od Oodi narazíte na kongresové centrum Finlandia Talo od Alvara Aalta z roku 1969. Gradující soustava hmot pokrytá bílým mramorem je ikonou finské architektury. Po tříleté rekonstrukci probíhající pod taktovkou studia Architects NRT se letos znovu otevřela, je přístupná širší veřejnosti a umožňuje rozmanitější využití – od ubytování, kavárny po výstavní prostory.

Naproti kongresového centra probíhá od roku 2023 další významná rekonstrukce – oprava historické budovy Finského národního muzea a stavba nové přístavby. Muzeum bylo postaveno v duchu historizujícího romantismu mezi lety 1905 a 1910. Přístavbu navrhlo studio JKMM Architects, půjde o velmi éterický pavilon v podobě talíře „vznášejícího se“ nad novou vstupní halou. Na otevření si ještě chvíli počkáme, ale výsledek bude určitě stát za návštěvu.
Více k tématu
Kostel ve skále a nevšední kaple
Další ikonická stavba Helsinek se schovává mezi zástavbou bytových domů ve čtvrti Tӧölö. Kostel na Temppeliaukio – mezi turisty známý jako „rock church“ – v Helsinkách v roce 1969 vytesali do žulové skály. Za modernistickým návrhem stáli bratři Tuomo a Timo Suomalainen. Atmosféra kostela je nezaměnitelná, nad kamennou prohlubní se vznáší měděná kupole s prstencem oken, kterými dovnitř proniká rozptýlené světlo.

Od kostela doporučujeme vyrazit do sousední čtvrti Kamppi, kde se nachází další pozoruhodná náboženská stavba. Kaple Kamppi slouží jako místo zpomalení na rušném náměstí, tvoří ji oválná hmota obložená dřevem zevnitř i zvenku. Jednoduchý meditativní interiér zalévá měkké zenitové světlo. Za její podobou stojí finské studio K2S Architects a k dokončení došlo v roce 2012.
Na náměstí stojí také galerie moderního umění Amos Rex. Její nepřehlédnutelné světlíky vytváří na náměstí ostrovy a vybízejí ke hře. Po objektu se totiž dá chodit, jelikož jde o podzemní přístavbu. Jako rozšíření původní funkcionalistické budovy ji navrhlo studio JKMM.

Aaltův odkaz
V centru města se nachází několik dalších realizací Alvara Aalta z 60. let, například akademické knihkupectví v blízkosti obchodního domu Stockmann (1930). Knihkupectví má pravidelnou fasádu s velkými okny a měděným obkladem, vnitřní atrium zdobí kararský mramor a světlíky ve tvaru hranolu. Součástí knihkupectví je i kavárna Aalto s původním designovým nábytkem.

Další zajímavý objekt se nachází kousek za tržištěm Kauppatori v přístavišti, jde o bývalé sídlo dřevozpracující společnosti Stora Enso. Kancelářská budova přezdívaná „kostka cukru“ (1962) stojí na opravdu prominentním místě – v popředí Uspenské katedrály – což ve své době budilo negativní emoce. Samotný návrh staví na jednoduchosti a drahých materiálech, jako je mramor, žula a měď.

Společnost Stora Enso se minulý rok přestěhovala o kus dál, do stejně bělostné kancelářské budovy. Nové sídlo navrhlo studio Anttinen Oiva Architects s návazností na klasicistní siluetu Helsinek. Elegantní dřevostavba demonstruje možnosti dřeva a udržitelného stavitelství.
Think corner
Poblíž Senátního náměstí jsme narazily na budovu Helsinské univerzity zvanou Think corner. Multifunkční objekt pro konání akcí a různých školních projektů navrhlo již zmíněné studio JKMM v roce 2017. Think corner zaujme svými nálevkovitými vchody a útulným dřevěným interiérem. Hlavní sál s monumentálními světlíky funguje jako jeden velký studentský obývák.

Nás dvě si Helsinky rozhodně získaly a jejich návštěvu můžeme jednoznačně doporučit, dobré je však počítat s vysokými cenami. Ve městě najdete také muzea Architektury a Designu, ovšem my osobně doporučujeme spíše navštívit prodejny proslulých finských designových značek jako Iittala a Arabia, Artek nebo Marimekko a projít si různé městské čtvrti. Dalším mínusem při návštěvě mohou být probíhající rekonstrukce důležitých budov i celých ulic. Ty však v budoucnu přispějí k ještě větší atraktivitě Helsinek. Město je tedy ideální tip na architrip nyní i v budoucnu.