
EARCH TÝDENÍK: Američtí vědci objevili novou barvu – „nebývale sytou modro zelenou“. Češi zateplují. V Ostravě mají místo základního kamene knihy
Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje redaktorka Adéla Vaculíková.
Adéla Vaculíková , 5. 5. 2025
Našla se nová barva
Američtí vědci ohlásili, že objevili novou barvu. Dali jí název olo a zobrazila se jim po tom, co si do očí svítili laserem. Umělec Stuart Semple teď jejich objev začal zpeněžovat a šířit. Barvu převedl do akrylu a prodává ji v tubách – 150 mililitrů za 10 000 liber. Ještě že umělci mají slevu a zaplatí pouze částku 29,99 liber. Co se to děje?!
Stuart Semple název „nebývale syté modrozelené“ – jak olo popisují vědci z University of Californa – prodloužil na yolo. Což je zaužívaná zkratka anglického You Live Only Once (česky žiješ pouze jednou) a vyjadřuje, že je třeba maximálně využít přítomný okamžik a přehnaně se nestarat o možné následky. Tak uvidíme, jaké následky bude mít tato nová barva.
Vědci tvrdí, že její objev může pomoct ve zkoumání barvosleposti. A umělec Stuart Sempel má další barvu, kterou tzv. „demokratizuje“ – respektive dává k dispozici odstíny, které si ochrannými známkami nárokují různé soukromé společnosti nebo jednotlivci. Třeba TIFF Blue vypadá jako modrá Tiffany & Co., Kleinish Blue je zase blízká International Klein Blue od slavného amerického umělce Yvese Kleina a Pinkie růžové Barbie. Díky Stuartu Sempelovi můžete mít tyto barvy doma i vy.

Češi chtějí stavět a rekonstruovat
Češi se chystají ve velkém stavět a rekonstruovat rodinné domy, chaty i chalupy. Průzkum agentury Ipsos pro firmu Austrotherm ukázal, že do úprav svých obydlí se chce během příštích tří let pustit až 30 % obyvatel. Nejčastější motivací jsou energetické úspory.
Z průzkumu vyplynuly další pozornostihodné údaje. Například že v posledních třech letech se nejvíce rekonstruovalo v Pardubickém kraji, zatímco nejméně v Praze. Nejvíce novostaveb pak vyrostlo v kraji Olomouckém.
SCAN4BIM
Knihy, základ stavění
Opravdu se to děje. V Ostravě začala stavba Černé kostky, kterou pro město navrhla kancelář Kuba & Pilař architekti už před 21 lety. Hotovo má být v roce 2027.
Výstavbu symbolicky odstartovalo poklepání na základní kámen – ve všech ohledech netradiční. „Kámen“ tvořily knihy zatavené do epoxidu, coby symbol budoucího sídla Moravskoslezské vědecké knihovny. A zvláštní byla i kladívka. „Nepoklepávalo se obvyklými kladívky, ale mobilními telefony prostřednictvím speciální aplikace vydávající zvuk klepání,“ popsala to ČTK.

Jde o lehce absurdní začátek projektu, který se vleče přes dvě desetiletí. Teď ale bude potřeba stavět rychle. „Věřím, že do 26 měsíců bude hotovo,“ uvedl hejtman Ostravy Josef Bělica (ANO). Pokud by se výstavba protáhla, městu hrozí ztráta dvoumiliardové dotace.

Ročenka architektury
Vyšla nová ročenka české architektury (oficiální název ČESKÁ ARCHITEKTURA / CZECH ARCHITECTURE 2023–2024). Letos do ní 35 staveb vybrala a v doprovodných textech popsala architektka Markéta Zdebská z ateliéru BY architects – na EARCH.cz s ní brzy přineseme rozhovor.

Letošní ročenka je už pětadvacátá. Ta první se věnovala letům 1999–2024 a v roli vydavatelky byla už tehdy Dagmar Vernerová z nakladatelství Prostor. Na křtu ročenky ohlásila k překvapení všech svůj odchod. Další budoucnost ročenky je teď nejistá.
Více k tématu
Architektura v nouzi
Do 12. května 2025 probíhá výstava UKRAINE. ARCHITECTURE OF EMERGENCY. Ukazuje, jak se Ukrajina během války vyrovnává se zničenou infrastrukturou a stavbami. K vidění jsou příklady dočasného bydlení i dlouhodobé vize.
Jak Ukrajina vypadá teď a jaké jsou plány na její obnovu, to vše je možné zhlédnout v Národní technické knihovně v Praze.