Novinky a názory / zprávy

Grand designérem roku 2014 je studio DECHEM

Vítězové cen Czech Grand Design za rok 2014 byli vyhlášeni během včerejšího slavnostního večera. Prestižní ocenění si odnesli autoři těch nejlepších projektů v celkem jedenácti kategoriích. Absolutním vítězem a držitelem titulu Grand designér roku se stalo studio DECHEM tvořené dvojicí Michaelou Tomiškovou a Jakubem Janďourkem.

EARCH.CZ , 15. 3. 2015

Slavnostní večer režírovaný česko-německým divadelním režisérem Thomasem Zielinskim se nesl v duchu japonských symbolů. Moderoval Roman Zach, chvíli vystupující v roli gejši, chvíli jako japonská školačka nebo samuraj. Letošní trofej, kimono navržené módní návrhářkou Monikou Drápalovou, vítězům v jedenácti kategoriích předali významní hosté večera jako Dominik Hašek, Klára Issová, Daniela Peštová, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a mnoho dalších. „Proč jsme si jako leitmotiv vybrali pro letošní rok právě Japonsko? Baví nás japonská kultura a její symboly, hlavně pak její minimalismus a smysl pro krásu. Po předchozích tématech jako opera, Itálie, Červená Karkulka, nebo antické drama, jsme si vybrali právě inspirující Japonsko.“ Říká k tématu večera Thomas Zielinski, který show režíroval již podeváté.

Více než padesátičlenná Akademie designu České republiky složená z českých i zahraničních teoretiků, kurátorů, novinářů a designérů zvolila vítěze v kategoriích Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Obchod roku, Objev roku, Síň slávy a Grand designér roku – Cena Erste Premier. Udělena byla také Cena veřejnosti, o které lidé rozhodovali na internetu a ve výstavě v Národním technickém muzeu.

Generálním partnerem cen je již od roku 2006 Česká spořitelna a v letošním roce již počtvrté se svou značkou Erste Premier, poskytovatelem nadstandardních bankovních služeb. Petra Ondrušová, regionální ředitelka Erste Premier, k dlouholeté podpoře českého designu dodává: „Velmi nás těší, že jsme se mohli i letos podílet na cenách Czech Grand Design a díky naší podpoře bude moci opět vzniknout další zajímavá cena pro Grand designéra příštího roku. Se světem designu nás spojuje jedinečnost v detailu, kvalitní design i výjimečné zážitky, které již několik let přinášíme těm nejnáročnějším klientům. Jsem ráda, že se letošní ročník opět tak vydařil a už teď přeji pořadatelům hodně štěstí při přípravě toho dalšího.“

Erste Premier, generální partner cen, tradičně také poskytne vítězi kategorie Grand designér roku částku 100 000 Kč na vytvoření ceny pro další ročník. V příštím roce se tedy můžeme těšit na trofej od studia DECHEM, které se stalo nejen Grand designérem roku, ale získalo i titul Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR s finanční dotací 70 000 Kč. Michaela Tomišková a Jakub Janďourek získali titul za svou práci pro Kavalierglass, za kolekci pod svou vlastní značkou DECHEM a za Materiálovou vázu vytvořenou pro další českou značku Křehký, se kterou vyhráli také ocenění Nejlepší nový produkt na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem. O úspěchu studia DECHEM svědčí i to, že cenu v kategorii Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR získal právě Kavalierglass za kolekci Laboratory Lights navrženou DECHEM.

Překvapením bylo bezesporu vítězství trojice módních návrhářů LaFormela v kategorii Módní designér roku, protože LaFormela se v minulosti ani jednou neobjevila v užších nominacích. Naopak Janja Prokić, která získala titul Designér šperku roku, se ve finále již objevila. Nyní konečně proměnila svou nominaci v suverénní vítězství za velmi přesvědčivou kolekci Hidden place inspirovanou třemi klasickými pohádkami – Čaroděj ze země Oz, Malá mořská víla a Alenka v říši divů.

Velkou odezvu vyvolala letos práce dvou diplomantů na UMPRUM v Praze – Tadeáše Podrackého a Markéty Kratochvílové. Ti získali titul Objev roku za své diplomové práce i kolekce skla představené na loňském Designbloku. Tadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová za své vítězství v kategorii Objev roku získali týdenní rezidenční stáž, kterou poskytují Česká centra. Stáž se uskuteční v jedné z vybraných metropolí sítě Českých center včetně New Yorku, Tel Avivu či Tokia.

Letošní ročník cen Czech Grand Design přinesl hned několik změn. Novinkou bylo zavedení specializovaných porot, které rozhodovaly o vítězích v jednotlivých kategoriích. Poprvé Česká televize nabídla přímý přenos z předávání cen ve Stavovském divadle a návštěvníci výstavy Czech Grand Design: Finále 2014 se měli možnost seznámit s prací tří finalistů z každé kategorie, namísto celé šíře nominací. Devátý ročník cen Czech Grand Design opět přinesl to nejlepší ze světa designu a módy, a díky změnám v systému hlasování i účasti řady odborníků přinesl kvalitu i atraktivitu pro veřejnost.

Výsledky Czech Grand Design 2014:

Vítěz v kategorii Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČRDECHEM - Materiálová váza (Křehký), Vase study, Bandasky, Laboratory Lights (Kavalierglass)

Vítěz v kategorii Módní designér rokuLaFormela - kolekce S/S 2015

Vítěz v kategorii Designér šperku rokuJanja Prokić - kolekce Hidden place

Vítěz v kategorii Grafický designér rokuTomáš Celizna, Adam Macháček, Radim Peško - koncepce a vizuální styl 26. Bienále grafického designu v Brně

Vítěz v kategorii Fotograf rokuAdam Holý - kniha The Overview Effect (Polansky Gallery a VICE)

Vítěz v kategorii Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČRKavalierglass - kolekce svítidel Laboratory Lights (DECHEM)

Vítěz v kategorii Obchod rokuKurator - výběr oblečení, módních doplňků, šperků a designových objektů

Vítěz v kategorii Objev rokuTadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová - diplomové práce Dioscuri (Tadeáš Podracký), Enfant Terrible (Markéta Kratochvílová) a kolekce Skywalker, Pineapples, Finland Objects

Vítěz Ceny veřejnostiMilan Pekař – Krystalické vázy

Vítěz Grand designér roku – Cena Erste PremierDECHEM

Do Síně slávy byl uvedenprofesor Jan Solpera

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 15. 3. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři