Novinky a názory / architektonické soutěže

Grand designérem roku 2023 Jan Plecháč. Vystudovaný architekt cenu získal za práci pro sklárnu Moser

Ceny Czech Grand Design za rok 2023 ovládl Jan Plecháč a jeho váza Abyss. Foto: Moser (koláž EARCH.cz)

Ve Stavovském divadle proběhlo každoroční vyhlášení cen Czech Grand Design. Trofeje si odnesli také nejlepší módní návrhář, fotografky, ilustrátorka či šperkařka. Všichni si od moderátora galavečera vysloužili hodnocení velmi krásné čili "super najs".

Czech Grand Design / EARCH.CZ , 3. 3. 2024

Akademie designu ČR, složená z 62 osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu, rozhodla o vítězích osmnáctého ročníku cen Czech Grand Design. Absolutním vítězem – Grand designérem roku 2023 – se stal Jan Plecháč za tvůrčí a inovativní vedení firmy Moser, kde poslední dva roky pracuje jako kreativní ředitel. Pracuje na nové image značky i na nových produktech. "Stihli jsme toho hrozně moc," řekl při vyhlášení.

Jan Plecháč vystudoval architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, po dokončení studia se věnoval především autorskému designu – nejprve společně s kolegou Henry Wilgusem, a pak pod vlastním jménem tvořil nábytek, svítidla a další kusy zejména pro mezinárodní výrobce a sběratele.

V roce 2022 nastoupil do sklárny Moser. Podle jeho návrhu tu vznikly například vázy Abyss, jejichž vnitřní objem záleží na tom, jak mocně ho vyfoukne mistr sklář. Dále je to poetická kolekce váz a sklenic Duše lesa. „Luxus, který je pro Moser typický, se tu sklání před archetypální, důvěrně známou krásou, jež jemně uchopí srdce každého z nás a něžně jej zmáčkne. To je cesta, po níž se Moser s Plecháčem vydávají a my chceme jít s nimi,“ řekla Michaela Kádnerová, členka odborné poroty Akademie designu ČR a kurátorka Moravské galerie v Brně.

Galavečer se odehrál v ostře zelených kulisách divadelní hry Bakchantky, režírovala Jana Burkiewiczová, moderoval ho s dávkou nadsázky herec Miloslav König, který častoval výherce slovy  "najs" a "wow".

Ceny se udělovaly v 8 kategoriích a vítězové převzali trofeje v podobě „osobního lapače nápadů a snů“ navržené loňskými Grand designéry, studiem Lexová&Smetana. Na její adresu se ozvala i kritika: "Měla bych lepší nápad čím lidi ocenit, a to jsou peníze," řekla vítězka ceny za ilustraci Magdalena Rutová. Vysvětlila, že ilustrátoři, a to i nejlepší, jsou placeni málo a "na konci měsíce vyškrabávají poslední tisícovky, aby zaplatili sociální pojištění."

Foto: Jan Plecháč, designér a současný umělecký ředitel Moseru

Ceny za šaty z devadesátek i za učebnici fyziky

Cenu pro výrobce roku putovala opět do sklárny Moser. Kategorii Módní designér roku ovládl slovenský návrhář žijící v Praze Boris Král’, který se v kolekci Salon de Nuit, a při návrhu róby pro herečku Danielu Kolářovou, vrátil ke svým dětským snům, vytáhl skicy ze střední školy a redefinoval naivní pohled na své retro múzy.

Foto: Boris Kráľ / kolekce Salon de Nuit a róba pro Danielu Kolářovou

Designérkou šperku roku se stal nový talent evropské módní scény – Klára Marie Bliss s kolekcí Banshee. „Její tvorba nepatří do kategorií ani kolonek. Možná za to může její původ – narodila se v Austrálii českým emigrantům, ale zcela určitě ji ovlivnilo studium v Antverpách na prestižní Royal Academy of Fine Arts, “ objasnila novinářka a členka odborné poroty Akademie designu ČR Andrea Běhounková. Sama šperkařka řekla, že nejvíc ze všeho ji pro její šperky, které připomínají fantastické živočichy, inspirovalo moře.

V kategorii Grafický designér roku uspěla vzdělávací platforma Vividbooks Vítka Škopa. "Jsou to možná jediné učebnice, které navrhl grafik," ironizoval Škopek grafickou úroveň učebních materiálů pro děti. "Jsme rádi, že naše učebnice se dostanou k dětem nejen v Praze, ale třeba i v Loučné nad Deštnou," řekl dále. Narážel na to, že většina špičkového grafického designu je určena pro úzký okruh uživatelů a běžný život příliš neovlivňuje.

Foto: Vividbooks (Vítek Škop) / pracovní sešity a interaktivní učebnice pro základní školy

Titul Fotograf/ka roku obhájilo z roku 2020 duo SHOTBY.US, za nímž stojí Lenka Glisníková a Karolína Matušková. „I v roce 2023 pokračovalo duo fotografek SHOTBY.US v úspěšném tažení, které hýří kreativními nápady. Fotografky se nebojí ani ve své zakázkové tvorbě modelovat fotografii dle svých potřeb, a díky zkušenostem z postprodukce a tvorby videa si mohou dovolit tak trochu čarovat. Často tím jdou vstříc podstatě prezentovaného produktu,“ vysvětlila volbu Akademie designu ČR členka její odborné poroty umělecká ředitelka a kurátorka festivalu Fotograf Tereza Rudolf.

Na poli ilustrace zazářila Magdalena Rutová, která zaujala kresbami pro dětské knihy Já, chobotnice (Baobab), Čavargoš / Tulák (Tera Fabiánová, Milena Hübschmannová, KHER) a Rajčaťáci a Banáni (Petr Váša, HOST). „Práce Magdaleny Rutové je originální jak v českém, tak evropském kontextu – je netuctová, živá i sebevědomá, a přitom srozumitelná jak dětskému, tak dospělému publiku,“ pochválila Tereza Horváthová, členka odborné poroty Akademie designu ČR a nakladatelka.

Foto: Magdalena Rutová / Rajčaťáci a Banáni (Petr Váša, HOST)

V kategorii Objev roku, jejíž cílem je upozornit na čerstvé nápady, nová designérská uskupení i mladé talenty, letos z široké konkurence 17 nominací uspěla originální stavebnice TOTEMO designérky Adriany Koldy. „TOTEMO podporuje spontánní hru, rozvíjí představivost, jemnou motoriku a kreativitu. Nabízí spoustu možností, a výsledný objekt vždy působí krásně. Projekt TOTEMO klade od začátku důraz na ekologii a udržitelnost. Zatímco spojky jsou vytištěny na 3D tiskárně z recyklovaných PET lahví, stavební dílky jsou vyrobeny z dřevěné překližky potištěné ekologickými barvami,“ přiblížila členka odborné poroty Akademie designu ČR, kurátorka, historička designu a umění Tereza Bruthansová.

Celoživotní přínos nábytku

Za celoživotní přínos oboru byl do Síně slávy českého designu uveden nedávno zesnulý designér Jiří Jiroutek (1928–2023), který se zapsal do historie českého designu ikonickou kolekcí nábytku U-450. Potkává se tu bruselský styl a dostupnost. Designér dokázal snížit náklady tak, aby se nábytek mohl vyrábět v masovém množství a prodávat za přijatelnou cenu.

Skříňky se navíc vyznačovaly skladností, vyráběly se z lehčího dřeva a hodily se do jakékoliv místnosti. Za dvacet let se slavného nábytku vyrobilo několik milionů kusů. „Jiří Jiroutek byl a je hvězda, přestože je jeho jméno známé mimo oblast designu jen málokomu. Neprávem. Stihl totiž proměnit podobu české domácnosti k lepšímu i v nesnadných podmínkách socialistického režimu. O tom se může dnešním designérům jen zdát,“ doplnila Michaela Kádnerová, kurátorka Moravské galerie v Brně a členka odborné poroty Akademie designu ČR. Cenu převzal Jiroutkův prasynovec Antonio Carlini a vyzval publikum ke chvíli mlčení.

Vítězové Czech Grand Design 2023

Designér roku 2023, Cena Ministerstva kultury ČR

Jan Plecháč / váza Abyss, kolekce váz Harmonic a kolekce váz a nápojového skla Duše lesa (Moser)

Módní designér roku 2023

Boris Kráľ / kolekce Salon de Nuit a róba pro Danielu Kolářovou

Designérka šperku roku 2023

Klára Marie Bliss / kolekce Banshee

Grafický designér roku 2023

Vividbooks (Vítek Škop) / pracovní sešity a interaktivní učebnice pro základní školy

Fotograf/ka roku 2023

SHOTBY.US / cover a editorial k albu Šťastné dieťa pro Katarzia, kampaň pro festival Tanec Praha, fotografie kolekce ~1 hour pro Yaru Abu Aatayu a kolekce šperků Zdeňka Vacka pro Swarm Mag

Ilustrátorka roku 2023

Magdalena Rutová / ilustrace autorské knihy Já, chobotnice (Baobab) a ilustrace knih Čavargoš / Tulák (Tera Fabiánová, Milena Hübschmannová, KHER) a Rajčaťáci a Banáni (Petr Váša, HOST)

Výrobce roku 2023

Moser / kolekce váz a nápojového skla Duše lesa (Jan Plecháč)

Objev roku 2023

TOTEMO / kreativní stavebnice z recyklovaného plastu (spolupráce: Pitoresq)

Síň slávy

Jiří Jiroutek (30. 1. 1928, Pardubice – 24. 5. 2023, Praha), designér, autor série nábytku U-450

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři