Novinky a názory / zprávy

Hledání sovětského modernismu. Cyklus přednášek ukrajinského odborníka na sovětskou poválečnou modernu

Na FA ČVUT začíná cyklus přednášek o sovětské poválečné moderně Foto: Zdroj: FA ČVUT

Sovětská modernistická architektura je novým hitem sociálních sítí, natáčí se v ní reklamy a hudební videoklipy. O výzkumu dědictví, které se v posledních letech stalo součástí popkultury, bude na Fakultě architektury ČVUT přednášet kyjevský architekt, fotograf a kurátor Alex Bykov. Cyklus v rámci podpory ukrajinských umělců a vědců se uskuteční ve dnech 25. 4., 2. 5. a 9. 5. Přednášky v anglickém jazyce začínají vždy v 18 hodin v posluchárně 155 Gočár, FA ČVUT, Thákurova 9, Praha 6.

Fakulta architektury ČVUT v Praze , 22. 4. 2022

Alex Bykov je aktuálně jedním z předních ukrajinských odborníků na architekturu období poválečné moderny. Zabývá se dědictvím sovětského urbanismu, nejnovější ukrajinskou oficiální i kutilskou architekturou, se zvláštním zřetelem na sakrální architekturu. Patřil mezi první badatele, kteří identifikovali, popularizovali a uchovávali dědictví sovětského modernismu na Ukrajině.

Alex Bykov získal v roce 2008 magisterský titul na Kyjevské národní univerzitě stavebnictví a architektury, od roku 2012 provozuje vlastní architektonické studio. Je spoluzakladatelem a členem skupiny aktivistů "Savekyivmodernism", která bojuje proti demolici modernistických budov v Kyjevě. V roce 2019 vydal ve spolupráci s Jevgenií Gubkinou knihu Sovětský modernismus, brutalismus, postmodernismus. Budovy a stavby na Ukrajině 1955–1991.  

Alex Bykov ve třech přednáškách přiblíží výzkum, kterému se věnuje od roku 2010. Prezentace doplní archivními materiály, vlastními fotografiemi a videi.

Foto: Kostel z kontejneru od architektonického studia Alexe Bykova

Hledání modernismu - část 1 : Historie (25.4.)

V posledních letech mezinárodní týmy badatelů pravidelně navštěvují sovětskou architekturu modernismu a obdivují osobitost jejích forem i současný urbanistický kontext, který ji obklopuje. I v době svého vzniku tyto stavby přitahovaly pozornost odborníků, zatímco široká veřejnost jejich originalitu nedokázala přijmout. Po rozpadu Sovětského svazu se na modernistické stavby i na jejich autory zapomnělo. Alex Bykov představí posloupnost výzkumných procesů, od prvního zájmu na počátku 50. let až po současnost.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři