Novinky a názory / zprávy

Landscape festival spěje do finále, pokusí se rozetnout pražský gordický uzel a rozdýchá Žižkov tancem

Závěr letošního žižkovského Landscape festivalu bude patřit několika zajímavým akcím. Pětidenní workshop studentů vysokých škol se pod příznačným názvem Pražský gordický uzel bude věnovat vizi rozvoje lokality v okolí Florence a vyvrcholí debatou za účasti zástupců MHMP a městských částí Prahy 1, 3 a 8, která proběhne 20. září od 18 hodin v domě Radost. Setkání politiků, umělců, kurátorů a galeristů nad tématem umění ve veřejném prostoru hlavního města Prahy se coby Čaj o / II uskuteční v žižkovském Atriu 22. září od 15 do 18 hodin. A konečně Plíce Žižkova - Druhý dech, připravený ve spolupráci s Tancem Praha navazuje na umělecký experiment, který se uskutečnil v červnu. 27. a 28. září uvede bohatý program umělců různých žánrů od tance přes nový cirkus, pohybové divadlo až po živou hudbu. Site-specific performance proběhnou mezi nápaditými instalacemi na přibližně tříkilometrové trase vedoucí po stopách Landscape festivalu napříč městskou zelení. Začátek bude vždy v 16 hodin u divadla PONEC.

Galerie Jaroslava Fragnera , 25. 9. 2020

Landscape festival Žižkov 2020 zpestřil žižkovské léto bezmála čtyřmi desítkami nejrůznějších výtvarných děl, instalací a intervencí ve veřejném prostoru od českých i zahraničních architektů a umělců. Zároveň upozorňuje na potenciál této městské části a ukazuje možnosti zlepšování kvality života ve městech, včetně adaptačních opatření na změnu klimatu. Velký zájem vyvolává Vodopád, obří obraz na panelovém domě od renomovaného malíře Patrika Hábla, obyvatelé i návštěvníci Žižkova si dále mohou sestavit svůj vlastní park díky Puzzle park, interaktivní instalaci amsterodamských NL Architects.,ochutnat okapovou vodu díky pítku s nanofiltrací Richarda Loskota či se v horkých dnech osvěžit u nových vodních prvků studentů Fakulty architektury ČVUT.

Kostnické nám.  1914, David Vávra. Zdroj: Smart Communication

Atmosféru roku 1914 připomíná na Kostnickém náměstí pestrá instalace architekta Davida Vávry. Poblíž cyklostezky vedoucí bývalou Vítkovskou železniční tratí se objevil nejen pro cyklisty nový interaktivní mobiliář odkazující svým tvaroslovím k železniční historii místa a přes střechy zaparkovaných aut vede přímo před žižkovskou radnicí alternativní stezka francouzského umělce Benedeta Buffalina. Některá díla zůstanou i po Landscape festivalu nadále součástí žižkovského veřejného prostoru, jako například zmíněný Vodopád Patrika Hábl a murál brněnského umělce Tima, dále pak Vítkovská spojka Jakub Černého, skulptura Já víc než ty mám Jana Zdvořáka, anebo enviromentální experiment Aleše Kurze s názvem Cesta trpělivosti.

La Piste, Bufalino Bendetto. Zdroj: Smart Communication

„Myslím, že díky mimořádnému nasazení všech tvůrců, partnerů i dalších obětavých spolupracovníků se nám podařilo navzdory komplikované situaci vytvořit ojedinělý projekt, který znovu odkryl potenciál Žižkova jako unikátního městského prostoru, který poskytuje možnosti pro uměleckou kreativitu v mnoha ohledech,“ říká ředitel pořádající Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta. „Řada děl se odpoutala od svých tvůrců a žije vlastním zajímavým životem, i když leckdy jiným, než byly představy jejich autorů,“ dodává s mírně ironickým úsměvem s odkazem na to, že u některých děl došlo k nečekaným zásahům publika.

Foto: eArch
Zšibenice - želenice, MÓD architekti. Zdroj: Smart Communication

Pavel Křeček, radní městské části Praha 3, která se na Landscape festivalu podílí od prvního ročníku, hodnotí letošní ročník takto: „Nebylo to nejspíš tak plánováno, ale procházky po veřejném prostoru Prahy 3 v rámci Landscape festivalu se perfektně hodily do covidových časů. Všichni jsme měli čas se zamyslet a vnímat, jak se dá pracovat s naším společným prostorem. A já tak děkuji organizátorům za skvělý ročník.“

Festival pořádá Galerie Jaroslava Fragnera za podpory městské části Praha 3. Více informací na www.landscape-festival.cz.

Projekt organizuje Galerie Jaroslava Fragnera ve spolupráci s Městskou částí Praha 3, za podpory – Magistrátu hlavního města Prahy, IPR Praha, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a NČA. Záštitu nad projektem převzal náměstek primátora hl. m. Prahy Ing. Petr Hlubuček, Ministerstvo životního prostředí ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Do projektu se zapojily rovněž žižkovské galerie Galerie Atrium, Hunt Kastner Gallery, Nevan Comtempo nebo Galerie 35 m2. Murály vznikají za podpory hlavního města Prahy a programu Umění pro město.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři