Novinky a názory / zprávy

Landscape festival Žižkov pandemie nezastaví. Startuje online výstavou Praguescape o současné krajinářské architektuře

Osmý ročník Landscape festivalu věnujícího se městské krajině a veřejnému prostoru by se měl i vzhledem k situaci okolo viru COVID-19 konat na pražském Žižkově bez výrazných změn. Jeho první vlaštovkou je virtuální výstava Praguescape – Současná krajinářská architektura ve veřejném prostoru Prahy, která je ke zhlédnutí na webových stránkách pořádající Galerie Jaroslava Fragnera.

Landscape Festival , 15. 4. 2020

Výstava Praguescape, která je dostupná také v knižní podobě jako česko-anglický průvodce po pražských parcích, veřejných zahradách anebo dětských hřištích, nabízí dlouhý seznam míst, kde se lze v nastalé situaci bez obav odreagovat a načerpat síly. Výstava s knihou vznikla před dvěma lety v rámci Landscape festivalu Praha 2018 a jejich realizaci finančně podpořilo Hlavní město Praha. Festival tak tímto projektem ohlašuje svůj návrat do metropole a vybízí k seznámení se zdejším děním na poli současné krajinářské architektury ještě před jeho začátkem. Zahájen bude v průběhu června a potrvá až do konce září letošního roku.

Landscape festival se rodil v letech 2014 a 2015 na pražském Žižkově. Jeho první dva ročníky se konaly v areálu Nákladového nádraží a v jubilejním roce 2018 se sem vrátil svými aktivitami na vrchu Vítkov a v jeho okolí. Dodnes zde můžeme najít několik instalací jako například Pozorovatelnu od architektů Ehla & Koumara, Czechoslovak pixel skupiny designérů kolem Davida Karáska, Stoletou lípu sochařů Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy anebo schodiště s názvem Žižkovská highline z dílny studia Archwerk. To již dva roky propojuje nešťastnou křižovatku u divadla Ponec s cyklostezkou pod Vítkovem a pro mnohé je každodenní zkratkou nejen na cestě do zaměstnání. Právě na ně se bude snažit letošní osmý ročník navázat, a tak po Opavě, Plzni a Ostravě obrátí festival znovu svou pozornost ke krajině Žižkova. Jeho cílem je nejen vyvolat diskusi o krajinářské architektuře a umění ve veřejném prostoru, ale také opět zasáhnout formou architektonických intervencí, uměleckých instalací a happeningů do života obyvatel a návštěvníků této městské části. 

Roztylské náměstí - projekt prezentovaný na výstavě Praguescape. Zdroj: Zdeněk Sendler, Václav Babka, Lucie Radilová.

Trasa festivalu bude tvořit okruh, který provede návštěvníky zelenou infrastrukturou Žižkova tak, aby upozornila na výjimečné množství parků a dalších typů městské zeleně a podtrhla jejich krajinářský, přírodní a rekreační potenciál. Kromě tří významných městských parků – Vrchu Vítkov, Vrchu svatého Kříže a Židovských pecí – bude obsahovat také například cyklostezku vedoucí po bývalém železničním tělese pod Vítkovem otevřenou v roce 2010 anebo lesem Krejcárek vysázeným v 70. letech dobrovolníky v rámci akce „Z“. 

Na této trase se mohou návštěvníci těšit na intervence mnoha architektů, mezi jinými Davida Vávry, Mód architektů, Richarda Loskota nebo H3T architektů. Autory uměleckých instalací budou Pavel Karous, Jan Zdvořák, Jakub Černý či Jan Turner. Součástí Landscape festivalu Žižkov budou rovněž murály Patrika Hábla a streetartisty Tima. 

Pozorovatelna na Vítkově, EHL & KOUMAR architekti © Jiří Straka

Projekt organizuje Galerie Jaroslava Fragnera ve spolupráci s městskou částí Praha 3, Magistrátem hlavního města Prahy a Institutem plánování a rozvoje Hl. města Prahy. Záštitu nad projektem převzal náměstek primátora hl. m. Prahy Ing. Petr Hlubuček, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo pro místní rozvoj. Projekt je podpořen Ministerstvem kultury ČR, Státním fondem kultury ČR a Nadací české architektury. Spolupracují na něm také žižkovské galerie jako například Galerie Atrium, Hunt Kastner Gallery, Nevan Comtempo nebo Galerie 35 m2. Některé happeningy a performance budou realizovány ve spolupráci s festivalem Tanec Praha.

Aktuální informace o programu a termínu zahájení festivalu budou dostupné na www.landscape-festival.cz.

Online verze výstavy Praguescape zde.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři