Novinky a názory / historie a teorie

Městské zásahy Ostrava 2013

Katalog ke stejnojmenné výstavě Městské zásahy Ostrava 2013 / Urban Interventions Ostrava 2013 je výstupem projektu, který poskytl jak aktivním obyvatelům, tak zástupcům tvůrčích profesí (architekti, inženýři, designéři, umělci a ostatní) možnost se k městu, ve kterém žijí, vyjádřit prostřednictvím návrhů na „zásahy” do teritoria města.

EARCH.CZ , 19. 3. 2015

Návrhy na změny, jež by občané Ostravy uvítali, jsou předkládány formou vizuálně zpracovaných projektů, provedených způsobem tradičních architektonických návrhů ve formátu A1. Publikace prezentuje nejcharakterističtější vizualizace každého „zásahu“ a je pomyslně dělena do tří sekcí. První se zaobírá tématem obnovy (refresh) a humanizací prostoru, druhá sekce obsahuje vize typu „někdy příště“ a třetí sekce prezentuje akce zamýšlené jako provokace, manifest, volání o pomoc či vtip.

Po vyhlášení veřejné výzvy (2013) bylo v následujících třech měsících přijato 58 návrhů pocházejících od 43 autorů z řad odborné a laické veřejnosti. Katalog poskytuje obyvatelům Ostravy potřebnou sebereflexi života města a jeho perspektiv a jako bonus přikládá statistiky řešených zásahů. Pointou dobrovolnické iniciativy je samo probuzení občanského zájmu (což není věc samozřejmá), neméně pak jeho kultivace a otevření dialogu s institucemi státní správy a tím nalézání konsensuálních řešení. Více o projektu naleznete na http://www.mestskezasahyostrava.cz/.

Editorky MgA. Vendula Šafářová, PhD., Mgr. Soňa FrídlováGrafická úprava Vendula ŠafářováFormát brožovaná, 132 stranJazyk český a anglickýKorektura ČJ Vladimír Šiler, Hana KebováPřeklady AJ Bc. Joseph Patrick Veeser, Mgr. Soňa Frídlová, Mgr. Jana Stoklasová a studenti OUTisk Printo s.r.o.Rok vydání 2014Vydala Katedra architektury VŠB TUO v OstravěNáklad 300 ksISBN 978-80-248-3551-8

Klíčová slova:

katalog VŠB - TUO

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři