Novinky a názory / architektonické soutěže

Modulární multifunkční vysokoškolský komplex v Brně

Tématem architektonické soutěže modulární architektury byl letos návrh vysokoškolského objektu STING v Brně – Jundrově. Akademie STING, která pro své studenty potřebuje rozšířit stávající komplex budov, je modulární přístavbou a nápady více jak třiceti soutěžících z českých a slovenských architektonických škol nadšena.

, 10. 5. 2011

A právě díky vysoké úrovni soutěžních projektů uvažují majitelé školy o spolupráci s finalisty soutěže při realizaci dostavby.  Co je to ale vlastně modulární výstavba?

Ve vyspělých zemích, jako jsou USA, Japonsko, Německo či Holandsko je modulární architektura využívaná více jak 50 let. Nicméně výstavba z modulů je v Česku zatím vnímaná značně zkresleně. Mnozí si při sousloví „obytný kontejner“ či „obytný modul“ představí spíše stavební buňky, nebo max. holobyty. Přitom se mnohdy jedná o skvělou architekturu s mnoha výhodami a plnohodnotným komfortem pro své obyvatele či návštěvníky.

Přední výrobce obytných kontejnerů KOMA MODULAR CONSTRUCTION proto každoročně vyhlašuje studentskou architektonickou soutěž, která má za cíl zažité domněnky změnit, či alespoň nabourat. To se podařilo i u pátého ročníku architektonické soutěže. Martin Hart z firmy KOMA MODULAR CONSTRUCTION se k soutěži vyjádřil takto: „Studenti svými návrhy dokázali přesvědčit investora - Akademii STING, že přístavba z modulů je nejen zcela plnohodnotná, ale také nesrovnatelně rychlejší a k tomu architektonicky přínosná.“

Výhody modulární výstavby jsou totiž zejména v rychlosti a flexibilnosti výstavby. Díky průmyslové výrobě většiny komponentů se o 15 – 30 % sníží finanční náklady oproti standardní výstavbě. K tomu montáž modulů se z 90% odehrává ve výrobní hale za stálých klimatických podmínek podobně jako třeba u dřevostaveb nebo automobilů. To znamená, že samotné znečištění okolí stavby se dostává na minimum, což je příjemné nejen pro životní prostředí, ale také pro obyvatele blízkého okolí stavby. Na místě stavby se tak může řešit už jen spojení modulů do „výsledného tvaru“. Velká úspora času i energie se také nachází v zakládání modulární stavby. Není totiž potřeba provádět základovou desku, ale stačí pouhé rozmístění základových patek nebo pásů.

Moduly, které jsou vyrobeny v továrně, pak dosahují výborných tepelně-izolačních vlastností i při relativně tenkých stěnách. Investor má tak k dispozici větší užitnou plochu při stejné zastavěné ploše. A v neposlední řadě mezi skvělé výhody modulární výstavby patří také mobilita stavby, snadné demontování a její přesouvání.

„V praxi to znamená, že pokud potřebuje nějaká obec např. mateřskou školku, ale není si jistá, dlouhodobým využitím stavby, zvolí si modulární výstavbu. Když přestane být o místa ve školce zájem, jednoduše se stavba může rozmontovat a převést do jiné obce či prodat.“ doplňuje výhody mobility Martin Hart.

Díky tomu, můžeme mluvit i o ekologicky šetrném řešení, protože stavby nejsou „na jedno použití“, ale mohou měnit svoji funkci, účel i rozlohu. Ostatně záleží právě na architektovi, jaké zvolí materiály ve výplních – stěnách modulu. Technicky jde do konstrukčních úchytů zabudovat dřevo, sendvičové panely, plech, plast i velkoplošné sklo.

První cenu získal Ing.arch. Ondřej Mundl, druhou cenu získali Bc. Marek Šnyrch a Bc. Hana Typltová, třetí cenu získali Ing.arch. Andrea Kubná, Ing.arch. Ondřej Lipenský a Ing.arch. Michal Volf. Tito vítězové si finanční ceny přebrali v Bratislavě v rámci mezinárodní konference „Modulární architektura ve městě 21.století“ z rukou guru německé kontejnerové architektury prof. Hana Slawik a z rukou Ing. Martina Harta, marketingového ředitele firmy KOMA MODULAR CONSTRUCTION.

Posuďte sami, je-li řešení dostavby akademie STING atraktivní.

1. cena - Ing.arch. Ondřej Mundl, více o projektu zde.

Foto: eArch

 

 

 

 

 

 

2. cena - Bc. Marek Šnyrch a Bc. Hana Typltová, více o projektu zde.

Foto: eArch

 

 

 

 

 

 

3. cena - Ing.arch. Andrea Kubná, Ing.arch. Ondřej Lipenský a Ing.arch. Michal Volf, více o projektu zde.

 

Foto: eArch

 

 

 

 

 

 

 

Článek vznikl za podpory firmy KOMA MODULAR CONSTRUCTION s.r.o.

 

http://www.koma-modular-construction.czFoto: eArch

 

  • autor: *
  • publikováno: * 10. 5. 2011

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři