Novinky a názory / zprávy

Olomoucké muzeum Jana Šépky může stát do 6 let

Návrh nové přístavby Muzea umění Olomouc pro účely Středoevropského fóra (SEFO) vytvořil architekt Jan Šépka už v roce 2009. Projekt se ovšem nepodařilo dotáhnout především kvůli chybějícím finančním prostředkům. Pětice betonových “homolí” se ovšem po letech opět vrací do hry - Jan Šépka s Janem Bártou v minulém roce připravili aktualizovanou studii a peníze potřebné k realizaci by mohl už v polovině roku schválit stát.

EARCH.CZ , 9. 4. 2018

Návrh objektu SEFO ihned po svém představení veřejnosti roku 2009 vyvolal řadu kontroverzí. Mnoho obyvatel Olomouce projekt odsuzovalo s tím, že se nehodí do památkového centra. Parcela o ploše 1800 metrů čtverečních totiž stojí v místě proluky na Denisově ulici přímo naproti baroknímu kostelu Panny Marie Sněžné.

Pro návrh rozšíření Muzea umění Olomouc byl přímo osloven architekt Jan Šépka, protože se kvůli sporům s Českou komorou architektů nepodařilo vypsat architektonickou soutěž. Šépka navíc už dříve s městem spolupracoval na rekonstrukcích Arcidiecézního muzea a Horního náměstí. Spolu s Janem Bártou nyní zpracovali aktualizovanou studii návrhu, která se ovšem až na pár detailů neliší od původní verze.

Foto: eArch

Architekti návrh SEFO zpracovali jako pětici podélných hmot, které přejímají drobnou středověkou parcelaci původních domů a zároveň se přibližují velkému měřítku okolních paláců a církevních staveb. Svou výškou reagují na sousední budovu muzea umění, horní částí valbových střech pak dovnitř vniká přirozené světlo. Oblé hmoty mají být vytvořeny z pohledového betonu s bílým probarvením.

“Celý projekt poměrně úzkostlivě, ale možná i naivně (naivitu v tomto případě chápeme především ve smyslu přirozené dětské představivosti) pracuje s typem domu jako s jakýmsi archetypem, který sice vychází z tradice, ale zároveň chce být moderní,” popisují koncept architekti.

Foto: eArch

Objekty sloužící především expozicím, knihovně a depozitáři nejsou vnitřně téměř rozděleny, protože veškeré sociální a technické zázemí se nachází v dutých obvodových stěnách. Interiéry jsou pak řešeny velmi jednoduše a světle tak, aby tvořily neutrální pozadí vystavovaným uměleckým dílům pocházejícím ze střední Evropy 20. a 21. století.

Podle ředitele muzea umění Michala Soukupa instituce nutně potřebuje nové prostory pro exponáty. Po řadě nedotažených jednání o financování projektu se ale nyní objevila nová možnost. Ministerstvo kultury mělo už muzeu údajně přislíbit peníze na vypracování projektové dokumentace. O přiřazení dotace ve výši celkem 543 milionů korun, která by pokryla novostavbu i rekonstrukci stávajícího muzea, se bude jednat v létě. Pokud ji vláda odsouhlasí, s realizací by se mohlo začít už v roce 2021.

Foto: eArch

Foto: eArch

Foto: eArch
 

Klíčová slova:

Olomouc Jan Šépka muzeum

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři