Novinky a názory / zprávy

Ostrava zakládá Městský ateliér prostorového plánování a architektury

Rozvoj architektury, urbanismu a veřejného prostoru v Ostravě bude mít nově na starosti příspěvková organizace Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA). Ostrava vypíše výběrové řízení na jejího ředitele, který tak bude zastávat funkci městského architekta.

EARCH.CZ , 12. 3. 2019

Města po celé republice si v posledních letech začínají uvědomovat význam koordinovaného a kvalitního rozvoje svých území. Stále častěji proto hledají městské architekty. Velká města pak zakládají nové instituce – v Praze proto vznikl Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), v Brně Kancelář architekta města (KAM), v Karlových Varech Kancelář architektury města (KAM). 

V Ostravě, třetím největším městě Česka, se o potřebě podobné organizace mluví několik let. Minulý týden tak ostravští zastupitelé rozhodli o založení příspěvkové organizace Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA). Jeho úkolem bude především rozvoj kvalitní architektury a urbanismu, příprava odborných podkladů a organizace architektonických a urbanistických soutěží.

Ateliér naváže na činnost Útvaru hlavního architekta a strategického rozvoje. Měl by také zaručit užší spolupráci se školami, odborníky i veřejností, která by se tak měla intenzivněji zapojit do tvorby města. Ostrava zároveň ještě v březnu vypíše výběrové řízení na funkci městského architekta, který nově vzniklý ateliér povede. Organizace vznikne k prvnímu červenci. Letos bude hospodařit s rozpočtem 10 milionů, příští rok s 20 miliony.   

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři