Novinky a názory / zprávy

Vytvářejí česká města prostor pro dobrý život? Ústřední otázka veřejné debaty, která se uskuteční 5. března v MAPPA

Vernisáž výstavy Město staví město v Městském ateliéru prostorového plánování a architektury. Foto: MAPPA

O tom, jak rozvíjet město, aby se v něm dobře žilo, budou diskutovat redaktor Deníku N, urbanista, komunální politici i ředitel městské plánovací organizace. Debata doplňuje aktuální výstavu ateliéru MAPPA s názvem Město staví město, která návštěvníky seznamuje s principy dobrého plánování.

MAPPA , 27. 2. 2024

Česká města hledají cesty, jak zlepšovat prostředí pro život svých obyvatel. Ti od svého bydliště očekávají víc než jen cenově dostupné bydlení. Chtějí fungující dopravu, zeleň v ulicích, dobrou prostupnost pro pěší i cyklisty, dostatečné kapacity parkování nebo přívětivý a esteticky upravený veřejný prostor. Jak dobře dokáží města tyto požadavky ve svých plánech zohlednit, se bude hostů debaty ptát redaktor Deníku N Prokop Vodrážka, který se tématům spojeným s životem ve městě ve své novinářské práci systematicky věnuje. Debata s názvem O městě: Jak ho rozvíjet, aby se v něm dobře žilo? se odehraje v úterý 5. března od 18 hodin ve výstavním prostoru MAPPA Za výlohou, na adrese Nádražní 17. 

Pozvání do debaty přijal architekt a urbanista Peter Bednár, který kromě působení v kanceláři Jakub Cigler Architekti také píše články o městském plánování a veřejném prostoru pro časopis Finmag a je autorem podcastu Lepší města. Práci plánovacích organizací v debatě přiblíží Ondřej Vysloužil, městský architekt a ředitel ateliéru MAPPA. Diskuzní panel doplní dvojice politiků. O své zkušenosti s rozvojovými projekty v Ostravě se podělí náměstkyně pro strategický rozvoj Hana Tichánková, perspektivu menších měst doplní starosta Krnova Tomáš Hradil.

Jak vysvětluje náměstkyně Hana Tichánková: „Každý člověk přirozeně touží po životě ve zdravém, komfortním městě, proto potřebujeme znát principy, jak toho docílit; a to nám právě společná debata přiblíží. Věřím, že nebudou zaznívat jen akademické názory, ale konkrétní kroky, které je potřeba podniknout, aby naše touha byla naplňována.“ 

Nadcházející veřejná debata zájemcům představí procesy, které se odehrávají při plánování města. „Dlouhodobě tvrdíme, že chceme tvořit město pro lidi, společně s lidmi, kteří v něm žijí. Proto se snažíme informovat veřejnost nejen o konkrétních připravovaných projektech, ale také vysvětlovat v čem spočívá naše práce,” říká Ondřej Vysloužil. Dodává, že rolím samosprávy, soukromých developerů i občanských iniciativ při rozvoji měst česká společnost zatím příliš dobře nerozumí.

„Aktuální výstavou Město staví město i jejím doprovodným programem v podobě komentovaných prohlídek, debat s odborníky nebo edukací pro školy, chceme upozornit na to, jak důležitý je pro město a kvalitu života v něm dobře zpracovaný plán rozvoje. Název výstavy je zároveň heslem odkazujícím k přesvědčení, že bez aktivní role samosprávy nemůže město dobře vzkvétat“.

Výstava přibližuje 7 principů pro tvorbu dobrého plánu. Ty lze připodobnit k ingrediencím v receptu na co nejlepší město, ve kterém všechno dobře funguje, skvěle se v něm žije i pohybuje a jeho provoz je ekonomicky i ekologicky udržitelný. V praxi pak onen „plán“ představují územní studie či regulační podmínky, tedy pravidla, která například říkají, kde by se měly stavět byty, kde naopak průmyslové haly, kde má vzniknout park či hřiště, jak má být nová zástavba vysoká a podobně.

Výstava principy ukazuje na příkladech některých ostravských lokalit. Jedná se o lokality Technologická, Karolina – DOV, Francouzská, Černá louka, Hrušov, Polská – Mongolská a Středoškolská. Jde o plány pro rozvoj 7 cenných území, které jsou v různé fázi přípravy – od projektů, které jsou doslova „v plenkách“, až po místa, kde se už za pár let začne stavět. Výstava však ve většině případů představuje dlouhodobé vize, jejichž naplnění bude probíhat postupně a v dlouhodobém horizontu, některé z nich mohou ležet až na příštích generacích.

Od února je výstava také k shlédnutí na venkovních výstavních panelech. Ty postupně poputují městem a objeví se vždy na pár týdnů na 5 frekventovaných místech 3 městských obvodů. V centru v Komenského sadech a na Prokešově náměstí, na náměstí Ostrava-Jih a u Kotvy, a nakonec v Porubě na Hlavní třídě.

 

Debata O městě: Jak ho rozvíjet, aby se v něm dobře žilo? z cyklu O městě, 5. března 2024 od 18 hodin, MAPPA Za výlohou, Nádražní 17, Ostrava, vstup zdarma

Výstava Město staví město, 1. 12. 2023 – 30. 4. 2024, pondělí–pátek, 14–18 hodin, MAPPA Za výlohou, Nádražní 17, Ostrava, vstup zdarma

  • autor: MAPPA *
  • publikováno: * 27. 2. 2024
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři