Novinky a názory / historie a teorie

Podlahy a interiér – listopad – prosinec | 2012

Možná si ještě vzpomenete na tragikomedii kolem zatýkání středočeského hejtmana Ratha a na to, jak se našly peníze nejen v krabici od vína, ale i pod podlahou.

Lenka Lukavská , 21. 11. 2012

Není známo, jak tato skrýš vypadala a jestli byla zbudována schválně za účelem vkládání milionů, nebo vznikla jaksi samovolně. Tato otázka mě napadá, když prohlížím dokumentaci k některým reklamacím podlah - vhodné skrýše na útlé bankovky, byť poněkud kostrbaté, se tady vyskytují celkem často. Leckterý majitel podlahy však není za takovou výhodu vděčný a domáhá se podlahy rovné, bez boulí a děr. Následuje pátrání, kdo za to může. Projektant? Podlaháři? Stavební firma? Vada materiálu? Vyšší moc? Nebo sám majitel? Všechny možnosti jsou ve hře, znalci se neshodují, pátrání pokračuje. Jsou i případy zcela jasné, například u jedné zakázky znalec konstatoval: absence parotěsné zábrany, použití tenčí mirelonové podložky, pokládka na nerovný podklad, pokládka na nedostatečně vyschlý podklad, nedodržení dilatačních spár, nevytažení PU vrstev svisle podél stěn, nedbalé doražené některých zámků, nevedení zákonem předepsané dokumentace o průběhu a realizaci díla. Často se v našem časopise věnujeme tématům správné přípravy podkladu, pokládky, volby i ošetřování podlah, zelený strom života však stále zastiňuje šedou teorii. I v letošním posledním vydání proto přidáváme pár tipů pro zdraví betonových i dřevěných podlah, podívali jsme se na úskalí kolem podlahového topení i nadměrné hlučnosti.

PhDr. Lenka Lukavská

 

Obsah

trendy6 Nové trendy v bytovém designunávštěva 8 Tři pohodová zastavení materiály12 Záhada zamčeného pokoje a jiné případy 14 Keramická dlažba a podlahové topení17 Ale on dupat nepřestal...18 Podlaha jako pletáž20 Podlaha v kuchyni a koupelněúdržba22 Péče o dřevěné podlahy fakta 24 O tvrdosti dřeva: Brinell versus Jankařemeslo a obchod26 Osvědčená pravidla při instalaci podlahového topení29 Špatný konec dobře připravené nabídky30 Sprchový podlahový set pro liniové žlabystavba a rekonstrukce32 Poruchy v konstrukcích betonových podlah a možnosti jejich opravyrealizace34 Jak se topí v pevnosti36 Účinná, levná a rychlá sanace elastické podlahoviny38 Podlahy Thomsit v nové budově Genetiky Plzeň 39 drobničky42 adresář

   

Klíčová slova:

časopis Podlahy a interiér

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři