Novinky a názory / zprávy

Praha schválila výstavbu galerie na Stalinu

Rada hlavního města Prahy na dnešním jednání schválila kritizovaný záměr revitalizace pomníku pod bývalou sochou J. V. Stalina v pražských Letenských sadech. Rekonstrukce spojená s výstavbou nové galerie má vzniknout podle 6 let staré studie architektonické kanceláře SGL projekt. Záměr prosadila primátorka Adriana Krnáčová měsíc před koncem svého mandátu.

EARCH.CZ , 4. 9. 2018

Na dnešním jednání Rady hlavního města Prahy se dnes hlasovalo o záměru revitalizace Stalinova pomníku spojené s výstavbou nové galerie. Podle informace, kterou pro EARCH.cz potvrdil starosta Prahy 7 Jan Čižinský, radní schválili vypsání veřejné zakázky na vypracování projektové dokumentace podle studie kanceláře SGL projekt.

Odborníci z řad architektů i někteří politici kritizují především postup magistrátu, který svůj záměr do poslední chvíle tajil. Nedošlo tak k veřejnému projednání projektu po stránce budoucího využití objektu a podoby nové galerie. „Postup Prahy jen podtrhuje naprosté nekoncepční uvažování politiků. Z mého pohledu se jedná o zcela nestandardní postup. Na druhou stranu mě to ale příliš nepřekvapuje, od paní Krnáčové jsem totiž za celou dobu, co zastává funkci primátorky, žádné koncepční rozhodnutí neslyšel,“ sdělil pro EARCH.cz architekt Jan Šépka.

Architektonická kancelář SGL projekt vypracovala studii využitelnosti Stalinova pomníku už v roce 2012, podle zakladatele kanceláře Jiřího Javůrka není dnes však již „aktuální“, neboť studie původně počítala s návrhem výstavních prostor pro Slovanskou epopej. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy ovšem pro epopej před dvěma lety vybral jiné místo, a to na pražském Výstavišti.

Adriana Krnáčová záměr vysvětlila dohodou s Národní galerií, která dlouhodobě hledá prostory pro expozici současného umění. „Po jednání s panem ředitelem Fajtem jsme se proto rozhodli oživit tento projekt, který je kvalitní a je v určité fázi připravenosti. Podle mě totiž dává smysl využít to, co už si Praha jednou objednala a zaplatila,”  vysvětluje primátorka.

Praha uzavřela s Národní galerií memorandum o spolupráci na revitalizaci Stalinova pomníku pro galerijní účely. Zpravodajský web Novinky.cz ovšem dnes přinesl zprávuo tom, že ředitel Národní galerie Jiří Fajt požaduje vypsání architektonické soutěže na opravu objektu spojenou s výstavbou nové galerie.

Adriana Krnáčová záměr prosadila pouhý měsíc před koncem svého mandátu a post primátorky již navíc nebude v nadcházejících volbách kandidovat. Osud projektu je tak nadále nejasný.

Kauze jsme věnovali rozsáhlý článek, ve kterém odhalujeme její pozadí. Přečíst si jej můžete pod tímto odkazem.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři