Novinky a názory / zprávy

Praha utajeně připravuje výstavbu galerie na pražském Stalinu. Využít chce projekt z roku 2012

Areál bývalého pomníku J. V. Stalina v pražských Letenských sadech by se měl podle plánů současného vedení Prahy zásadně proměnit. Magistrát chce ve spolupráci s Národní galerií oživit 6 let starou studii architektonického ateliéru SGL projekt, která počítala s rekonstrukcí podstavce sochy diktátora a výstavbou nové galerie. Magistrát již připravil materiál pro vypsání veřejné zakázky na vypracování projektové dokumentace – o záměru však dosud neinformoval příslušnou městskou část, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy ani samotné autory studie.

Matěj Beránek , 29. 8. 2018

Na připravovaný záměr magistrátu upozornil na začátku srpna starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Uvedl, že primátorka Adriana Krnáčová plánuje předložit na jednání Rady hl. m. Prahy ke schválení zpracování projektové dokumentace na opravu bunkru pod někdejší sochou Stalina a současně výstavbu nové galerie.

Podle Čižinského měl magistrát Radě předložit ke schválení studii architektonického ateliéru SGL z roku 2012, která počítala i s návrhem výstavních prostor pro Slovanskou epopej malíře Alfonse Muchy. Umístění galerie Slovanské epopeje přitom již před dvěma lety řešil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). IPR ji chtěl nejdříve postavit na Těšnově, později však pro galerii zvolil pražské Výstaviště.

„S Prahou 7 a s lidmi využívajícími Letenské sady o tomto projektu nikdo nikdy nejednal. Nechme Stalina být. To, jak nyní lidé svobodně využívají podstavec pomníku diktátora, který zotročil miliony lidí, je pěkným symbolem. Jsme proti předkládanému projektu,” uvedl Jan Čižinský na svém facebookovém profilu a zároveň zveřejnil několik vizualizací, které veřejnost neměla dosud možnost vidět.

Že vizualizace projektu skutečně pochází z dílny SGL, potvrdil redakci EARCH.cz zakladatel architektonického studia Jiří Javůrek – bližší informace o současném stavu projektu ovšem prý nemá. „Uvedené obrázky jsou součástí studie využitelnosti prostor pod bývalým Stalinem, kterou jsme zpracovali v roce 2011 a 2012, kdy jednou z variant bylo i umístění cyklu Slovanská epopej. Není již aktuální, neboť pro tento cyklus bylo vybráno jiné místo. Žádné informace o dalším osudu studie mi nejsou známé,“ komentuje situaci Javůrek.

Pohled do výstavní části pod bývalou sochou Stalina v Letenských sadech podle 6 let staré studie kanceláře SGL projekt

Podle svých slov komunikoval s Prahou architekt Javůrek ohledně zmíněného návrhu naposledy před dvěma lety – právě v době, kdy IPR vybíral umístění výstavních prostor pro epopej. Javůrek tehdy prezentoval svou studii využitelnosti Stalinova pomníku, kde měl své místo najít i Muchův cyklus. Jak už ale bylo řečeno, IPR pro epopej zvolil jiné místo.

Magistrát nyní ovšem 6 let starou studii kanceláře SGL vrací zpět do hry – a to bez vědomí jejích autorů, IPRu a dokonce i městské části Praha 7, pod kterou objekt Stalinovy sochy spadá. Magistrát situaci vysvětluje domluvou s NGP, která dlouhodobě hledá prostor k prezentaci současného umění. „Po jednání s panem ředitelem Fajtem jsme se proto rozhodli oživit tento projekt, který je kvalitní a je v určité fázi připravenosti. Podle mě totiž dává smysl využít to, co už si Praha jednou objednala a zaplatila,” vysvětluje primátorka Prahy Adriana Krnáčová.

Magistrát však zároveň popírá, že by se projekt nacházel ve stadiu, jak uváděl Jan Čižinský. Podle Čižinského se mělo o projektu hlasovat už na jednání Rady 7. srpna. „Pan starosta jistě věděl, že ten materiál nebyl na programu Rady a tudíž ani nemohl být projednáván. Pravdou je, že se takový materiál připravuje, ovšem byl v úplně jiné fázi, než v jaké uváděl pan starosta,” tvrdí asistent primátorky Martin Vodička.

Z dokumentu, který má EARCH.cz k dispozici, nicméně vyplývá, že magistrát již připravil materiál pro schválení realizace veřejné zakázky na vypracování projektové dokumentace ve všech stupních pro rekonstrukci objektu podzemí Stalinova pomníku v předpokládané hodnotě 49 milionů korun. Dokument navíc pochází z konce července letošního roku – Radě tak mohl být teoreticky předložen již na začátku srpna. Kdy se k němu ale radní skutečně dostanou, není nyní jasné. 

"Nebylo by to poprvé, co se současné vedení magistrátu snažilo na poslední chvíli pokoutně protlačit nějaké rozhodnutí, aniž jej s kýmkoliv konzultovalo a dalo veřejnosti příležitost o tom diskutovat. Že je podklad pro zastupitelstvo o takto zásadní věci připraven, jsme se dozvěděli náhodou, takže nám bylo jasné, o co jde,“ doplňuje starosta Čižinský.

Podle Adriany Krnáčové má být ovšem záměr nejprve projednán s dalšími stranami. „Zatím jsem o tom záměru hovořila s vedením Národní galerie a pan ředitel to vítá. Teď to chci určitě prodiskutovat s kolegy a případně i předložit na některé ze zbývajících rad," uvádí Adriana Krnáčová. Proč se tak ale nestalo ještě před připravením dokumentu ke schválení veřejné zakázky na vypracování projektové dokumentace, nevysvětluje.

Studie využitelnosti Stalinova pomníku z roku 2012 od studia SGL projekt, ptačí perspektiva

Jan Čižinský rovněž poukázal na fakt, že autorem 6 let staré studie je architektonické studio, které navrhlo také areál Čapí hnízdo Andreje Babiše – předsedy hnutí ANO, jehož členkou je i Adriana Krnáčová. Tuto spojitost ovšem architekt Jiří Javůrek považuje za „absurdní“. Odporuje jí navíc také to, že s Javůrkem v poslední době o projektu nikdo z magistrátu nejednal.

Skutečností zůstává, že celý záměr na oživení projektu přeměny Stalinova pomníku podle studie ateliéru SGL proběhl v naprostém utajení bez možnosti vyjádření jakékoli ze zainteresovaných stran – městské části Praha 7, Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, veřejnosti i samotných autorů projektu. Kritiku budí také samotný výběr projektu bez vyhlášení architektonické soutěže, ke které se v podobných případech kloní většina odborníků z řad architektonické obce.

„Z mého pohledu se jedná o zcela nekoncepční přemýšlení o tom, co s prostorem udělat a jak s ním naložit. Podle mě to nemusí nutně vyřešit architektonická soutěž, má jít ale o politicky podpořené řešení toho, co s pomníkem udělat. V minulosti už vznikla celá řada projektů pro toto místo. Nejprve by ale měla proběhnout diskuze o využití prostoru a jakmile nastane shoda, jak prostor využít, pak dává smysl vyhlásit architektonickou soutěž,“ komentuje situaci architekt a bývalý ředitel Kanceláře projektů a soutěží IPR Jan Šépka.

„Postup Prahy jen podtrhuje naprosté nekoncepční uvažování politiků. Z mého pohledu se jedná o zcela nestandardní postup. Na druhou stranu mě to ale příliš nepřekvapuje, od paní Krnáčové jsem totiž za celou dobu, co zastává funkci primátorky, žádné koncepční rozhodnutí neslyšel,“ dodává.

Další vývoj situace drží v rukou opět magistrát. Záleží pouze na tom, zda se vedení Prahy rozhodne projekt radním předložit ke schválení anebo jej nejprve otevře širší diskuzi. Téma totiž může ještě získat na váze před blížícími se komunálními volbami.

Aktualizace: Rada hl. m. Prahy schválila na jednání 4. září 2018 vypsání veřejné zakázky na zpracování projektové dokumentace ve všech stupních pro rekonstrukci objektu podzemí Stalinova pomníku.

Klíčová slova:

Praha galerie SGL Projekt Jan Šépka

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři