Novinky a názory / zprávy

Pritzkerovu cenu získal indický modernista a kolega Le Corbusiera

Pětačtyřicátým laureátem nejprestižnějšího ocenění pro architekty za celoživotní dílo se stal ve věku devadesáti let indický architekt Balkrišna Doshi. Doshi na začátku své kariéry spolupracoval s otcem architektonické moderny Le Corbusierem i Luisem Kahnem. Porota Pritzkerovy ceny ocenila především jeho citlivý přístup k navrhování ve vztahu k regionálním specifikům místa. „Doshi si velmi dobře uvědomuje kontext, ve kterém se jeho stavby nacházejí. Jeho řešení zohledňují sociální, environmentální a ekonomické aspekty, díky čemuž je jeho architektura bytostně spojená s trvalou udržitelností,” uvedla porota.

Matěj Beránek , 8. 3. 2018

Doshi se narodil roku 1927 v Indii. Po studiích dlouhá léta působil v Evropě - nejprve v Londýně a poté během padesátých let v pařížském ateliéru nejproslulejšího architekta 20. století Le Corbusiera. Setkání s Corbusierem určilo Doshiovo další profesní i životní směřování, ke kterému se sám pyšně hlásí. Dodnes má Doshi pověšen portrét Le Corbusiera hned vedle uctívaných hinduistických bohů.

Balkrišna Doshi získal Pritzkerovu cenu jako vůbec první indický architekt. Přestože je jeho jméno v západním světě málo známé, svým dílem se nesmazatelně zapsal do dějin architektury. Podobně jako v případě brazilského architekta Oscara Niemeyera se mu totiž podařilo přizpůsobit modernistický přístup k architektuře sociálním i geografickým specifikům regionu, kde většinu svého života působil.

Porota ceny, ve které zasedli také předchozí laureáti Pritzkerovy ceny Richard Rogers, Kazuyo Sejima nebo Wang Shu, ocenila architekturu indického architekta jako poetickou i funkční zároveň a vyzdvihla také jeho zájem o trvalou udržitelnost. “Doshiova architektura zkoumá vztahy mezi základními potřebami lidského života,  konektivitou k sobě samé i ke kultuře. Zajímá se také o pochopení sociálních tradic v kontextu místa a jeho okolí a to i prostřednictvím reflexe modernismu.

DoshiFoto: eArch

Bydlení společnosti životního pojištění, 1973, Ahmedabad v Indii

“Za udělení této prestižní ceny vděčím svému guru, Le Corbusierovi. Jeho učení mě přivedlo k otázkám identity a přinutilo mě najít současné vyjádření udržitelného holistického prostředí, které se přizpůsobuje svému okolí,” pronesl Doshi na adresu svého učitele, se kterým pracoval například na návrhu a realizaci nového centra města Čandígarh na severu Indie.

doshiFoto: eArch

Bydlení společnosti životního pojištění, 1973, Ahmedabad v Indii

“Balkrišna Doshi celý svůj život navrhuje architekturu, která je seriozní, nikdy nebyla pouze okázalá a nekopírovala trendy. S hlubokým smyslem pro odpovědnost a touhou přispět své zemi a jejím obyvatelům pomocí vysoce kvalitní, autentické architektury vytvořil mimo jiné projekty sloužící veřejné službě, vzdělávacím a kulturním institucím i soukromým klientům.

DoshiFoto: eArch

Institut indologie, 1962, Ahmedabad v Indii

“Profesor Doshi říká, že design mění přístřešky na domy, bydlení na utváření komunit a města na magnety příležitostí. Životní dílo Balkrišny Doshiho zcela naplňuje misi ceny - demonstruje umění architektury a její nedocenitelnou službu lidstvu,” prohlásil Tom Pritzker, předseda Hyattovy nadace, která stojí za pořádáním ceny.

DoshiFoto: eArch

Institut indologie, 1962, Ahmedabad v Indii © VSF

DoshiFoto: eArch

Balkrišna Doshi u stavby Institutu indologie, 1962, Ahmedabad v Indii

Doshi

Video představující letošního laureáta Pritzkerovy ceny Balkrišnu Doshiho. Doshi v něm říká, že architekturu definuje jako "živoucí organismus, je to místo, kde lidé žijí a oslavují svůj život".

Balkrišna Doshi vysvětluje své přemýšlení o achitektuře

Klíčová slova:

Pritzkerova cena Indie Le Corbusier

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři