Novinky a názory / historie a teorie

Psí vycházka na Nový židovský hřbitov

Výjimečně v neděli 19. dubna od 10 hodin se konala první letošní Psí vycházka po moderní pražské architektuře. Tentokráte bez našich psích přátel – ten jediný čekal uvázán u hřbitovních vrat.

Zdeněk Lukeš , 22. 4. 2015

V neděli a bez pejsků proto, že cílem byl tentokrát tzv. Nový židovský hřbitov na Žižkově v areálu Olšanských hřbitovů. Hřbitov byl založen v roce 1889, otevřen o dva roky později, rok nato doplněn o obřadní síň od arch. Münzbergera a Stöhra. V roce 1933 přibyla vstupní budova a kolumbárium od Leopolda Ehrmanna. A protože jsem loni o hřbitově dost podrobně psal, nebudu se zdržovat popisem toho, co jsme viděli – to najdete zde. A zde pak povídání o Olšanských hřbitovech v sousedství – té nejstarší části. Konečně zde o Psí vycházce tamtéž.

Počasí nám jako obvykle přálo (v sobotu by bylo pršelo) – bylo krásné slunečné, byť trochu chladné počasí. Paní Bendáková napočítala 86 psích vycházníků. Na závěr jen doplním, že jsme viděli hrobky od Antonína Balšánka, Josefa Fanty, Jana Kotěry, Jana Štursy, Josefa Zascheho, Maxe Spielmanna, Adolfa Foehra, Paula Alberta Kopetzkého, Fritze Lehmanna, Ottona a Karla Kohnových, Leopolda a Friedricha Ehrmannových, Ernsta Mühlsteina a dalších.

Příští vycházka se bude konati brzo, termín – tentokrát opět sobotní - najdete v této rubrice a na mých webových stránkách v rubrice Aktuálně.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři