Novinky a názory / zprávy

Seznamte se blíže s návrhy Evy Jiřičné, Richarda Meiera či Johna Pawsona na Oaks Prague

Jak vypadají návrhy hlavních obytných staveb tohoto rezidenčního projektu z dílen světově proslulých architektonických kanceláří? Seznamte se s nimi prostřednictvím našeho článku. Více o projektu Oaks Prague se můžete dočíst zde.

EARCH.CZ , 10. 7. 2015

Eva Jiřičná a studio AI-Design

Eva Jiřičná navrhla pro Oaks Prague rodinnou vilu. Vila je složená ze tří samostatných, skleněným koridorem propojených částí se sedlovou střechou z titanzinkových plechů a bíle štukovanou fasádou. Nechybí zde ani několik otevřených prostor, stejně jako soukromá zákoutí. Tato kombinace vytváří ideální prostředí pro rodinu. Dům představuje Evinu interpretaci moderního bydlení v 21. století.

Vila od Richarda Meiera

Světoznámý architekt Richard Meier vytvořil pro Oaks Prague návrh vily, která je v mnoha směrech unikátní. Svým provedením vybočuje z typického stylu tohoto architekta. Jedná se o první dům se sedlovou střechou, který navrhl. Richard Meier typicky používá plochou střechu, v Oaks Prague ale vycházel ze zadání, které staví na studii tradiční české venkovské architektury.

Bytové domy od Richarda Meiera

Architektonické studio Richard Meier & Partners Architects připravilo návrh bytového komplexu s různými výškami podlaží, které korespondují s okolním členitým terénem. Komplex sestává ze dvou budov, západní část tvoří kaskádovitá stavba, která postupně roste do pětipatrové budovy. Východní křídlo je orientováno tak, aby vytvářelo společný prostor v podobě travnatého dvora. V přízemí se nachází wellness centrum s krytým bazénem a fitness. Součástí bytového domu je také vlastní recepce a concierge. Stavba se vyznačuje celoprosklenými stěnami, které poskytují výhled na přilehlé golfové hřiště PGA National i do okolních dubových lesů.

John Pawson

V centru Oaks Prague vznikne víceúčelový areál od architektonického studia John Pawson Architects. Do jejich návrhu, který odráží bohatou historii místa, je začleněn i zámeček a usedlost z 19. století. Návrh komplexu, jehož součástí je hotel, lázně, restaurace a golfový klub, respektuje původní tvar nádvoří zámečku s dvěma rekonstruovanými hospodářskými staveními a je doplněn o moderní betonovou stavbu. Aby vznikl vizuálně souvislý komplex spojující rekonstruované, přestavěné i nově vybudované objekty, použili architekti ze studia John Pawson Architects materiály pro tradiční stavební techniky, jako je vápenná omítka anebo maltou spárovaný kámen.

Duggan Morris

Studio Duggan Morris se v návrzích inspirovalo českým vesnickým barokem. Každé obydlí je složeno ze čtyř elementů: hlavní budova, přístavba, garáž a prosklený koridor, který je pojítkem mezi ulicí a interiérem. Domy jsou jednoduché svým provedením i použitými materiály, robustní kamennou podezdívkou počínaje a pálenými taškami konče. Design využívá symetrické i asymetrické sedlové střechy, které jsou vůči sobě různě směrově natočené. Inspirací pro tuto část návrhu se stal obraz Egona Schieleho „Krumau Town Crescent“ z roku 1918, který zachycuje křivolaké střechy Českého Krumlova.

Hall McKnight

Hall McKnight navrhl pro Oaks Prague domy s uzavřeným dvorem, který poskytuje klid a soukromí. Slouží jako místo pro posezení s rodinnou a přáteli na čerstvém vzduchu, přesto je úzce propojen s interiérem. Spodní patro domu je pojaté bytelně, v souladu s typickou architekturou českých vesnic. V kontrastu s přízemím jsou horní patra koncipována v lehčím a vznešenějším duchu. Tento dojem umocňuje také použitý materiál, kterým je dřevo.

John Pardey

Návrh Johna Pardeyho je postaven na myšlence kompaktního prostoru, kde robustně působící kamenné zdivo ukrývá odlehčené interiéry pod jednoduchou sedlovou střechou pokrytou oranžovým kovem, který připomíná pálené tašky. Křídlo s garáží navazující v pravých úhlech na dům zahrnuje také místo pro relaxační prostory a ubytování pro hosty. Původní návrh počítal s oddělením obou objektů, následně byla hlavní obytná budova propojena s garáží skleněným koridorem, aby byl umožněn komfortní průchod z jedné části do druhé.

MacGarry-Moon

Návrh MacGarry-Moon představuje formaci budov, která vychází z půdorysu klasického venkovského statku. Uzavírá se směrem do ulice, zatímco uvnitř se nachází prostorné otevřené nádvoří. Zajímavostí je umístění venkovního grilu, který je situován do ulice. Architekti v návrhu počítají s intenzivním využíváním veřejného prostoru.

Haptic

Specifickým typem domů v Oaks Prague je klastr od architektonického studia Haptic. Budovy jsou seskupené okolo centrálního nádvoří, které sdílí jen obyvatelé sousedících domů. Každý z domů má vlastní zahradu a je orientován tak, aby bylo využito co nejdéle slunečního světla dopadajícího na zahradu i do vnitřních prostor. Stejně jako v celém Oaks Prague, důraz je kladen na použití přírodních materiálů. Podobně jako Hall McKnight, i provedení od Haptic používá v přízemí robustní kamenné zdivo, zatímco exteriér horního patra tvoří dubové obklady.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři