Novinky a názory / zprávy

Slovenský rozhlas prohlášen kulturní památkou

Jedna z nejradikálnějších staveb na celém Slovensku se konečně dočkala oficiálního uznání a může se nyní pyšnit statusem národní kulturní památky. Jedná se přitom o velmi důležitý signál v době, kdy mnoho kvalitních budov ze stejného období čeká na rozsudek smrti či už dokonce zmizely pod radlicemi buldozerů. Budovu stojící v Bratislavě navrhla trojice architektů v 60. letech na základě architektonické soutěže.

EARCH.CZ , 1. 2. 2018

Budovu Slovenského rozhlasu ve tvaru obrácené pyramidy dokončili slovenští architekti Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling v polovině 80. let. Svým odvážným zpracováním ovšem jednoznačně odpovídá létům šedesátým, ve kterých také vznikly její první návrhy.

Slovenský rozhlasFoto: eArch

Mezi lety 1963-64 se konala architektonická soutěž na podobu rozhlasu, ve které zmíněný kolektiv obsadil až třetí místo (první cena udělena nebyla), kvůli poptávce po výrazné architektuře se ale přistoupilo k realizaci jedné z prvních ocelových budov na Slovensku. Původní návrh prodělal během dalších přepracování mnoho změn – původně měl mít trojúhelníkový půdorys.

Slovenský rozhlasFoto: eArch

Podle architektů bylo přímo záměrem, aby budova získala expresivní výraz. Tvoří ji železobetonové jádro se zavěšenou ocelovou konstrukcí, která se směrem vzhůru rozšiřuje. Konstrukci vyráběl tehdy státní podnik Vítkovické železárny Klementa Gottwalda v Ostravě a kvůli absenci zkušeností s ocelovými konstrukcemi docházelo k vývoji některých postupů doslova až za běhu a na kolenech architektů.

Slovenský rozhlasFoto: eArch

Podle Památkové úřadu SR budova s přezdívkou obrácená pyramida „svými hodnotami jedinečně reprezentuje architektonické dědictví poválečné moderní architektury“ a „je jedním z vrcholných děl pozdního modernizmu na Slovensku v jeho nejexpresivnější experimentální formě“.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři