Novinky a názory / zprávy

Tajemný létající dům a udivená armáda

Malý černý domek zavěšený tři metry nad zemí. Ale jak se do něj dostat? Žebřík, který je jedinou možností cesty dovnitř, je ukryt v okolí. Nová instalace pražského studia H3T vzbudila rozruch nejen v Pardubicích, kde je umístěna.

Barbora Schneiderová , 20. 1. 2017

Černá chatička vybavená kamny a místem na spaní. Levitující domek je nainstalován na zbytek oblouku starého železničního mostu v celkem tajemném vojenském areálu v Pardubicích. Podle autorů projektu, pražského studia H3T, mohl ostatním kolemjdoucím zpestřit procházku nebo dokonce přimět k zamyšlení.

„Chtěli jsme nabídnout návštěvníkům něco hezkého a netradičního. Možná i trochu podnítit k zamyšlení nad otázkami, které instalace vyvolává,“ říká o domku Martina Kubešová, která je jedním z autorů neobvyklé stavby.

První otázkou, která se kolemjdoucím vybaví okamžitě, je, jak se do domku vůbec dostat. Jedinou možností je totiž najít v okolí ukrytý žebřík, díky kterému už je možné do chatky vylézt. „Pro nás je projekt spíše uměleckou instalací, která vzbuzuje pozornost návštěvníků areálu a zpestří jim tak jinak stereotypní procházku. Následně vzbuzuje zájem dozvědět se, co je uvnitř, a potom třeba i chuť v domku strávit hezkou chvíli,“ vysvětluje Martina Kubešová. Což se pražským architektům povedlo a jak říkají, pozitivních reakcí dostali více, než zpočátku čekali. Domek by ovšem byl obyvatelným i na delší čas - je vybaven malými kamny a podkrovním patrem, určeným ke spaní.

I když je architektonické studio pražské, domek je umístěn v pardubickém vojenském prostoru Červeňák. „Jeden člen našeho ateliéru je původem z Pardubic a v létě nás vzal na procházku do tohoto areálu. Líbila se nám ta trochu tajemná atmosféra místa,“ doplňuje Kubišová. Místo je zajisté zajímavé, škoda ovšem je, že je pozemek soukromý. Z toho důvodu se o instalaci začala zajímat policie a přístup k domku ohraničila. „O tom, že je pozemek vojenským prostorem, jsme nevěděli,“ vysvětluje Kubišová.

Na druhou stranu, ateliér počítal s tím, že černý levitující domek nebude v Pardubicích navždycky. Časově omezeným projektům se H3T věnovalo už v minulosti. Dokonce i levitující stavba už se v jejich tvorbě objevila. Ze začátku se ateliér věnoval podobně atypickým a temporárním stavbám a instalacím. Černý domek v Pardubicích je dokonce už jejich druhou levitující stavbou - v létě 2010 vytvořili saunu na řekou, tu zavěsili na staré zdymadlo v Obříství. Byla opět dostupná všem, kdo ji chtěl navštívit. Za tuto stavbu dokonce získal ateliér ocenění Young architect award 2010.

Stejně tak stojí H3T za dalšími stavbami v otevřeném prostoru, které se chatičce podobají. Například také oceněný čajový dům Muštelka v Kralupech nad Vltavou. A podobný dům zase umístili v roce 2011 na lampě nákladového nádraží Praha- Libeň, aby upozornili na místa, která jsou už dávno nepoužívaná a ztratila svůj původní význam. V současné době se H3T zabývá více klasickou architektonickou prací, nicméně Černý létající dům se zdá být jako způsob návratu k původním neobvyklým, uměleckým projektům.

Současný černý létající domek tedy stále visí, co s ním bude dál, ovšem architekti neví. Je škoda, že tento zajímavý kousek vzbudil na konci minulého roku zájem médií především proto, že byl nelegálně na soukromém pozemku. Spousta lidí, které by objekt zajímal, se o něm tedy pravděpodobně dozvěděla až poté, co byl do něj přístup zahrazen. Přes všechny problémy by ale zájem o stavbu byl: „Jeden pán říkal, že až budeme muset sundat, tak si domek rád vezme na zahradu. Je hezké vidět, že i v dnešní rychlé době se lidé dokážou stále nadchnout,“ uzavírá Kubišová.

Klíčová slova:

H3T architekti Pardubice

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři